Pri prihodkih ni bistvenih sprememb
Na seji občinskega sveta Občine Jezersko so imeli v prvi obravnavi odlok o občinskem proračunu za leto 2022.
Na občini so odprli tudi enajstdnevno javno razpravo o predlogu proračuna Občine Jezersko za leto 2022, o čemer so javnost obvestili tudi na spletni strani občine. Pripombe in predloge k proračunu za leto 2022 so zainteresirani lahko pisno naslovili na župana Občine Jezersko Andreja Karničarja, obravnavani pa bodo predlogi, ki bodo prispeli do vključno danes, 30. novembra.
Jezersko – Predlog proračuna za naslednje leto predvideva 1.387.189 evrov prihodkov in za 296.819 več odhodkov. Tokrat ga je predstavila direktorica občinske uprave Mojca Markič, poleg tega pa tudi nekaj sprememb v besedilih odlokov. Med njimi je tudi popravek odloka o obsegu zadolževanja javnih podjetij, katerih ustanoviteljica je Občina Jezersko. Doslej zadolževanja namreč niso bila dovoljena, zdaj pa s popravkom dovolijo zadolževanje javnega podjetja Komunala Kranj. Gre namreč za vizijo razvoja komunalnega podjetja, in sicer prehod v krožno gospodarstvo.
Pri predvidenih prihodkih v primerjavi z lani bistvenih sprememb ni, le nekaj manjših, je nadaljevala Markičeva. Opozorila pa je tudi na manjkajoči podatek: prihodek od parkirnin. Postavka bo dodana v drugem branju, znaša pa okoli štirideset tisoč evrov.
V proračunu za leto 2022 na Jezerskem največjo investicijo predstavljajo: dokončanje parkirišča Pod Turni, sanacija Julnovega mostu in ureditev priključka na regionalno cesto v zaselku Bajte (skupaj dobrih petdeset tisoč evrov), obnova več odsekov vodovoda ter nakup enega od zemljišč za namen parkirišča – morda pri Planšarskem jezeru Zabodanje ali nakup zemljišča, kamor bi premestili otroško igrišče, ki je sedaj pri šoli. Letos namreč sto tisoč evrov ni bilo porabljenih za konkretne investicije in se ta denar sedaj namenja za omenjeno investicijo. Markičeva je še poudarila, da so o tem ravno začeli razmišljati, tako da se bo postavka do drugega branja verjetno še spreminjala.
Pri odhodkih je v nadaljevanju pojasnila predvsem tiste proračunske postavke, ki se vsebinsko ali glede na višino predvidenega zneska razlikujejo od lanskoletnih oziroma od višine vsot iz preteklih let. V načrtu imajo namestitev vzpenjalnika za gibalno ovirane in med drugim tudi legalizacijo Češke koče, kjer bodo stroški s pridobitvijo uporabnega dovoljenja in zavarovanjem objekta. Predvidena je parcelacija novega pokopališča. Geodetske odmere so že začeli. Geodetsko urejajo tudi parcele na območju nekdanje Kazine, urediti in kupiti pa želijo še del zemljišča, kjer stoji zbirni center za odpadke Remont. Povečali so tudi proračunsko postavko za zdravstveno varstvo zapuščenih živali, ker je teh vse več, sterilizacija oziroma kastracija pa sta strošek občine. Znesek za vzdrževanje cest in cestne infrastrukture se zvišuje, ker so se odločili za skupno postavko vzdrževanja cest v vseh letnih časih, v katero so umestili tudi postavko zimskega vzdrževanja cest; 35 tisoč evrov namenjajo dokončanju projektne dokumentacije za prenovo domače osnovne šole oziroma podružnične šole OŠ Matije Valjavca Preddvor in še dodatnih deset tisoč evrov za kakšen drug nepredvideni strošek – recimo nakup resnično dotrajanega pomivalnega stroja. Na pokopališču v Ravnem predvidevajo sanacijo zidu, nekaj denarja bo šlo tudi v turistično infrastrukturo, in če bodo uspešni na razpisu za vzpostavitev učne tematske poti, bodo že prihodnje leto lahko uredili tudi pot od kamnoloma in čez sklade lehnjaka do razgledišča. Nekaj sredstev pa med drugim namenjajo še vodnim potem na območju Kamniško-Savinjskih Alp in pa za transfer na tem območju, ki je letos lepo zaživel.
Na kratko je Markičeva predstavila še načrt ravnanja z nepremičninami na Jezerskem – kaj je predvideno za prodajo, nakup, kaj za menjavo. Določenih že zastavljenih zadev pa jim tu enostavno še ni uspelo realizirati, ker se postopki res vlečejo, je še dodala.