Zgolj služba ali poslanstvo

Na razpis za direktorja javnega zavoda Triglavski narodni park se je prijavilo 13 kandidatov, enega manj so povabili na razgovor na ministrstvo za okolje in prostor.

Na ministrstvu za okolje in prostor so pojasnili, da so razpisni postopek za novega direktorja v objavo v Uradnem listu sicer posredovali že v začetku junija, a so ga zaradi parlamentarnih volitev in s tem oblikovanja nove vlade preklicali. Dr. Peter Skoberne je bil namreč za vršilca dolžnosti lani oktobra imenovan za največ eno leto in so morali torej to funkcijo podaljšati za pol leta. Nov razpis za direktorja javnega zavoda TNP so tako objavili v začetku oktobra.

Kranj – Še ta teden naj bi se sestal svet javnega zavoda Triglavski narodni park (TNP), ki bo na podlagi poročila komisije za izvedbo izbirnega postopka podal mnenje glede kandidatov za direktorja. Na podlagi mnenja sveta zavoda bo ministrica za okolje in prostor Irena Majcen podala predlog za imenovanje direktorja na vlado, so pojasnili pri ministrstvu. Čeprav uradno imena kandidatov za novega direktorja še niso znana, pa je v javnosti že zaokrožilo kar nekaj imen tistih, ki se potegujejo za to funkcijo.

Med njimi je tudi sedanji vršilec dolžnosti direktorja javnega zavoda TNP dr. Pe­ter Skoberne. Tolikšno zanimanje za to mesto, priznava, je tudi njemu uganka, saj je v zadnjem letu uspel dobro spoznati ta položaj. Zaveda se, da so pričakovanja velika, sploh ker gre pri parku za veliko območje, ki obsega skoraj štiri odstotke slovenskega ozemlja, in gre za neke vrste slovensko zlatnino, kot se je izrazil Skoberne. »Direktor bo moral zagotoviti uspešno poslovanje, obenem pa ob skromnih javnih sredstvih rešiti stara bremena,« je dejal in dodal, da se od direktorja zahteva še dobro poznavanje naravovarstvene problematike. »Le tako bo mogoče do srečnega konca pripeljati sago priprave načrta upravljanja, ki bo podlaga tudi za uspešno komunikacijo z deležniki v parku v prihodnje.«

Za ta položaj se poteguje tudi zadnji direktor s polnimi pooblastili Martin Šolar. Kot je pojasnil, se je za ponovno kandidaturo odločil, ker mu je po četrt stoletja dela v parku hudo, ker gre zavodu in parku tako slabo. »Gospodarska kriza ga je pahnila v neko mrtvilo, a prepričan sem, da znamo še vedno 'leteti'. Imam voljo in energijo, da park spet postavimo na mesto, ki mu pripada,« je poudaril in dodal, da ne išče službe, ampak to jemlje kot poslanstvo. »Verjamem, da park skupaj z ljudmi predstavlja živ most med državo, ki ga je ustanovila, in lokalnim okoljem.« V vlogi »kriznega menedžerja« pa v TNP sam sebe vidi direktor blejske občinske uprave Matjaž Berčon. »Sam zagotovo ne iščem službe, saj jo že imam. Odločil sem se iz spontanega vzgiba, saj sem človek, ki potrebuje spremembe in nove izzive.« V prvi vrsti bi zato kot direktor poskrbel za finančno konsolidacijo zavoda, ki vključuje radikalne reze na področju stroškov dela in iskanje novih možnosti za ustvarjanje prihodkov, pa tudi odpuščanja, je napovedal Berčon. Zato se tudi sam zaveda, da nima veliko možnosti za imenovanje, je priznal.

Med tistimi, ki imajo največ možnosti za imenovanje na to mesto, se omenja nekdanjega kranjskogorskega župana Jureta Žerjava. Sam pravi, da razmere v parku zelo dobro pozna, saj v njem živi, obenem pa se je kot župan srečeval s težavami prebivalcev parka. »Vem, da park potrebuje človeka, ki pozna pritiske po tem, da bi se park izkoristil za kaj drugega kot za namene, zaradi katerih so ga ustanovili,« je poudaril in dejal, da je potrebno trezno razmišljanje. Skrb za varovana območja mu zato predstavlja največji izziv. Med kandidati za novega direktorja se omenja še nekdanjo poslanko Alenko Pavlič, ki prav tako zagotavlja, da se je s problematiko TNP veliko ukvarjala že v času svojega poslanskega mandata in jo zato do­bro pozna. Zaveda se, da se zavod TNP ta čas sooča s precejšnjimi težavami, ki pa bi se jih lotila na podlagi svojih 15-letnih izkušenj v gospodarstvu, kjer se je že uspešno spopadla s podobnimi težavami, s kakršnimi se zdaj otepa tudi TNP, je poudarila.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / torek, 15. maj 2018 / 21:52

Trije Cankarji za začetek

Z multimedijsko predstavo Vse gre v tri Cankarje se je v četrtek v Prešernovem gledališču začel peti Teden ljubiteljske kulture. Podelili so priznanja in nagrade prizadevnim ljubiteljskim kulturnikom.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / sobota, 23. februar 2008 / 07:00

Sedmica: Balkanski kotel

Glede na zgodovinska dejstva, smo Slovenci pretirano skromen narod.

GG Plus / sobota, 23. februar 2008 / 07:00

Treba se je bilo znajti, ali pa je bilo po tebi

Hvala Bogu tudi za posteljo, ki jo imam, a veste, koliko ljudi je takih, ki nikoli ne vedo, kam bodo položili svojo trudno glavo?

GG Plus / sobota, 23. februar 2008 / 07:00

Med sosedi 78

Znano koroško smučišče Osojščica/Gerlitzen je priljubljeno tudi med slovenskimi smučarji, saj je izvrstno urejeno in opremljeno, poleg tega pa do njega ni daleč, še posebej skozi Karavanški predor.

GG Plus / sobota, 23. februar 2008 / 07:00

Iz starih časov: Manica Komanova

Ko smo v minulem letu v tem podlistku obujali stare čase na Gorenjskem, smo se največkrat sklicevali na knjižico, ki jo je leta 1928 objavila Manica Koman, Na Gorenščem je fletno.

GG Plus / sobota, 23. februar 2008 / 07:00

Računalnik in jaz: Diagnoza od doma

Vse vas boli, komaj hodite, smrkate, vročino imate, boli vas glava, napor je že to, da morate biti pokonci. Ni kaj, potrebno je oditi k zdravniku.