Slovenski biatlonci in biatlonke (od leve): Alex Cisar, trenerka Andreja Mali, Anton Vidmar, Tais Vozelj, Lovro Planko, Polona Klemenčič, Miha Dovžan, Živa Klemenčič, Rok Tršan, Nika Vindišar, Klemen Bauer in trener Janez Marič. Manjka Jakov Fak, ki ga na predstavitvi pred sezono zaradi bolezni ni bilo. / Foto: Gorazd Kavčič

Želijo si dobrega začetka

Konec tedna novo sezono svetovnega pokala začenjajo biatlonci. Poudarjajo, da so priprave potekale dobro, da je takšna tudi pripravljenost, odgovor, kaj to pomeni v mednarodni konkurenci, pa bodo dale že prve tekme.

Ljubljana – V četrtek se je v Ljubljani predstavila slovenska biatlonska reprezentanca. Danes odpotujejo na Švedsko. Östersund bo konec tedna prva postaja tekem svetovnega pokala v novi sezoni.

Fak na izbirnih tekmah pokazal največ

Zaradi manjše viroze na predstavitvi ni bilo Jakova Faka, ki pa je konec tedna že lahko znova treniral na snegu na Pokljuki. Fak je tisti, ki je v naši vrsti najbolje pripravljen, kar je pokazala tudi prva izmed dveh izbirnih tekem. Na drugi nato ni nastopil. Na Švedsko potuje šest biatloncev (poleg Faka še Miha Dovžan, Klemen Bauer, Rok Tršan ter mlada Lovro Planko in Toni Vidmar) in tri biatlonke (Polona Klemenčič, Živa Klemenčič in Nika Vindišar). Alex Cisar in Tais Vozelj bosta sezono začela na tekmah pokala IBU, Lea Einfalt pa je končala kariero. Janez Ožbolt, vodja panoge, je poudaril, da je reprezentanca dobro pripravljena in da verjame, da bo sezona uspešna. »Osrednji cilj so seveda olimpijske igre v Pekingu, kamor bo odpotovalo štiri ali pet fantov in dve do štiri dekleta. Vse to bo odvisno od izpolnjenih norm mednarodnega olimpijskega komiteja in IBU-ja. Čas za izpolnjevanje norm je do 16. januarja. V svetovnem pokalu smo si zadali zelo visoke cilje. Želimo si stopničk in enega tekmovalca med deseterico v skupnem seštevku. V pokalu narodov si pri fantih tudi želimo biti med prvih deset, kar nam je uspelo tudi že v lanski sezoni. Pri dekletih so cilji nekoliko nižji, saj imamo le nekoliko mlajšo ekipo. Želja je, da bi dve tekmovalki osvajali točke za svetovni pokal, v pokalu narodov pa, da ostanemo med prvimi dvajsetimi, da ohranimo kvote za svetovni pokal,« je pojasnil.

Izkušnje in mladost

Glavni trener moške reprezentance je prvič Janez Marič. »Pripravljalni del je potekal po načrtih. Naredili smo vse, kar smo si zadali od začetka do konca. Ekipa je sestavljena iz izkušenih tekmovalcev in mladih, kar je dobra mešanca. Starejši predajajo izkušnje in znanje, hkrati pa črpajo igrivost od mladih,« je dejal nekdanji biatlonec, na vprašanje, kam glede na vse svoje tekmovalne in trenerske izkušnje meni, da trenutno sodimo, pa je odgovoril: »Mislim, da smo pripravljeni odlično, manjka pa nam mednarodna primerjava. Kmalu bomo dobili realno sliko. Želim si že dobrega starta v sezono.« Največ izkušenj v reprezentanci ima Ihanec Klemen Bauer. S 35 leti ima možnost nastopa že na petih olimpijskih igrah. »Mislim, da bom v tej sezoni drugi najstarejši v biatlonski karavani. Počutim se dobro, nekako kot prerojen, verjetno tudi po zaslugi mladostniške energije, ki je med fanti. Na težjih treningih drug drugega ženemo naprej. To se zagotovo pozna. Če bi bil sam, bi se preveč uspaval. Vem, da nimam več veliko pred sabo in res poskušam izkoristiti vsak trening stoodstotno. Z Janezom kot trenerjem sem se zelo dobro ujel in vse je potekalo celo nad pričakovanji. Vzdušje v ekipi je odlično, kar je po mojem mnenju vsaj toliko pomembno kot sam trening. Marsikdo to zanemarja. Če si dvesto dni na leto skupaj, morajo biti najprej urejeni odnosi. Pred začetkom sezone je vedno težko dajati napovedi, kam sodimo. Če se primerjamo z Jakovom, tudi ostali nismo daleč. Optimistično lahko pričakujemo začetek. Najpomembneje je, da še vedno uživam v tem, kar počnem. Olimpijske igre so nek cilj v ozadju.«

Vsako leto višje cilje imajo tudi dekleta

Glavna trenerka ženske reprezentance je še naprej Andreja Mali. »V pripravah na sezono smo naredili, kar smo si zastavili. Cilje imamo vsako leto višje in letos so tudi pri nas ti osredotočeni na olimpijske igre. Cilj je, da tja potujeta vsaj dve tekmovalki in za zdaj nam kaže zelo dobro. Pomemben bo zato že uvod v sezono in tudi program je temu prilagojen, torej da bomo že v decembru v dobri formi.« Največ pričakujejo od Polone Klemenčič, ki je konec avgusta na svetovnem prvenstvu v letnem biatlonu osvojila bronasto medaljo. »Poletno svetovno prvenstvo mi je dobro uspelo. Medalja tam ni bila pričakovana, ampak je pa to dobra popotnica za zimo. Priprave so potekale res dobro, le v zadnjem obdobju sem morala zaradi nekoliko slabšega počutja počivati, a sem sedaj že nazaj v polni pripravljenosti. V sezoni si želim uvrstiti na olimpijske igre in izboljšati lanske rezultate,« pravi 24-letna biatlonka.

V letošnji sezoni se biatlonska karavana svetovnega pokala ne bo ustavila na Pokljuki.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / ponedeljek, 23. november 2020 / 10:09

Spletna prodaja raste

Spletno nakupovanje v času epidemije še naprej narašča. V zadnjih treh mesecih je na spletu nakupovala polovica Slovencev.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / ponedeljek, 8. avgust 2016 / 11:46

Na Brniku za kakovostne in trajnostne storitve

Zgornji Brnik – Aerodrom Ljubljana je letošnjega maja uspešno opravil redno presojo standarda ISO 14001 za sistem ravnanja z okoljem, junija pa z odliko certifikacijsko presojo za sistem vodenja ka...

Moravče / ponedeljek, 8. avgust 2016 / 11:45

Uspešni gorenjski kosci

Moravče – V Moravčah je bila ob koncu prejšnjega tedna četrta tekma v ročni košnji za naslov državnega prvaka. Na tekmovanju so bili zelo uspešni tudi gorenjski kosci in kosice. Med mladinci je And...

Gorenjska / ponedeljek, 8. avgust 2016 / 11:43

Težijo k zmanjševanju odpadkov

Na slovenskih odlagališčih konča okoli triindvajset odstotkov nastalih komunalnih odpadkov. Do precejšnjih razlik pri ravnanju z odpadki prihaja tudi med gorenjskimi občinami.

Bled / ponedeljek, 8. avgust 2016 / 11:40

Deset let Društva blejskih fijakerjev

Bled – Društvo blejskih fijakerjev letos praznuje desetletnico delovanja. Fijakerji ali izvoščki tudi v teh vročih poletnih dneh čakajo na svoje stranke v senci na postajališču za kočije ob Festiva...

Zanimivosti / ponedeljek, 8. avgust 2016 / 11:25

Čudovita srhljivost strel

V Sloveniji v povprečju beležimo okoli šestdeset tisoč udarov strele letno. Bliskanja in grmenja se nekateri bojijo, drugim pa lov za nevihtami predstavlja izziv in sprostitev.