S tehnologijo do večje varnosti
Tehnologija 5G izboljšave prinaša tudi na področju javne varnosti, zaščite in reševanja.
Kranj – V kranjskem Iskratelu so pred dnevi virtualno predstavili praktične rezultate in dosežke projekta 5G Varnost, v katerem so kot poslovodeči partner sodelovali z ljubljansko Fakulteto za elektrotehniko, Telekomom Slovenije in podjetjem OSI.
Gre za raziskovalni projekt, sofinanciran s sredstvi EU, ki se je začel septembra 2018 in se osredotoča na zanesljive, t. i. »5G-ready« komunikacije, storitve in aplikacije z uporabo novih in izboljšanih interaktivnih modalnosti za državljane in profesionalne uporabnike na področju javne varnosti, zaščite in reševanja (PPDR).
Med praktičnimi primeri uporabe modela, ki so jih demonstrirali maja letos, so denimo obogaten klic v sili na 112, ki omogoča sinhronizacijo podatkov klicatelja med nujnimi službami, upravljanje prvih posredovalcev na intervenciji, individualnih in skupinskih klicev nujnih služb, obogatenih informacij med dispečerjem in intervencijskimi službami, zagotovitev neprekinjenega delovanja operativnega centra, zagotavljanje revizijske sledi, iskanje in reševanje z droni na težje dostopnih območjih ter centralizirano upravljanje mobilnih naprav uporabnikov PPDR.
Strateški cilj projekta je omogočiti novo generacijo »5G-ready« produktov in storitev, prilagojenih potrebam sektorja PPDR. Oziroma kot pravijo pripravljavci: »... zasnovati nove arhitekture in ključne tehnologije za izvedbo dispečerskih storitev za PPDR stroko in novo generacijo uporabniško usmerjenih aplikacij za potrebe osebne varnosti državljanov ter raziskati strategije za implementacijo takšnih aplikacij v virtualiziranem 5G okolju v skupni rabi z zagotovljeno varnostjo, zasebnostjo in povratno združljivostjo s trenutnimi PPDR sistemi«.
Kot je povedala mag. Ana Robnik, svetovalka za raziskave in strateški razvoj v Iskratelu, prinaša celovit pogled na komunikacijske sisteme javne varnosti, zaščite in reševanja za to desetletje, partnerji pa bodo sodelovali tudi v prihodnje. Gregor Smolej, upravljavec inovativnosti v Iskratelu, pa je poudaril pomen sodelovanja s čim širšo paleto deležnikov in uporabnikov področja PPDR.