Vse večji pritisk na bolnišnice
Razmere v bolnišnicah so kritične, opozarja minister Janez Poklukar. Obvezno samotestiranje v šoli bo veljalo od jutri naprej, v vladnih odlokih je še nekaj sprememb. Na PCR-test po novem brez napotitve izbranega osebnega zdravnika.
Golnik, Ljubljana – Včeraj je bilo hospitaliziranih 1008 covidnih bolnikov, od tega 229 v intenzivni negi. Že smo presegli lanskoletni vrh drugega vala zasedenosti intenzivnih postelj. Bolnišnice so zaradi naraščanja števila covidnih bolnikov konec prejšnjega tedna še povečale število navadnih in intenzivnih covidnih postelj. Že te dni naj bi odprle maksimalne kapacitete; skupaj naj bi bilo na voljo približno 1200 postelj, od tega 280 na intenzivni negi. A glavna ovira niso postelje, ampak pomanjkanje kadra.
»Vrh bo v bolnišničnih enotah intenzivne terapije predvidoma dosežen v zadnjem tednu novembra zaradi časovnega zamika od pozitivnega testa do hospitalizacije. Predvidoma bo na intenzivnih oddelkih več kot 250 covidnih bolnikov, verjetno pa jih ne bomo presegli 300. Zdaj je ključno, da zares dosledno izvajamo pravilo CPT (cepljeni, preboleli, testirani) in vse ostale ukrepe, da epidemija ne bi začela spet naraščati,« poudarjajo na Institutu Jožef Stefan.
V nedeljo je bil delež s PCR-testi potrjenih okužb s koronavirusom 53,1-odstoten, po ocenah NIJZ je v državi blizu 43 tisoč aktivno okuženih.
Samo vsi skupaj lahko rešimo ta problem
Zdravstveni minister Janez Poklukar se je zaradi izjemno zahtevnih razmer v zdravstvu odločil za operativno vzpostavitev vsakodnevne koordinacije vseh deležnikov v zdravstvu. Ob nedavnem obisku Klinike Golnik je povedal, da za pomoč aktivirajo vse zdravstvene delavce, tudi iz primarnega nivoja (kdor še zmore dodatne obremenitve), za pomoč se dogovarjajo s Civilno zaščito, pozvali so tudi osebe iz zdravstvenih poklicev, ki so prijavljene na zavodu za zaposlovanje, ter dijake in študente zdravstvenih smeri. Pomagala bo vojaška zdravstvena enota. Kot je poudaril minister Poklukar, je ta trenutek najpomembnejše to, da za vse – covidne in necovidne bolnike – zagotovijo nujno zdravljenje in reševanje življenj, ter pozval k cepljenju, spoštovanju ukrepov, testiranju ob sumu na okužbo, da zajezimo epidemijo ter na ta način preprečimo zlom duha slovenskega zdravstva. »Samo vsi skupaj kot družba lahko rešimo ta problem.«
Klinika Golnik: ozko grlo je intenzivni oddelek
Direktor Klinike Golnik Aleš Rozman je povedal, da je bolnišnica svojo maksimalno kapaciteto že ponudila. »Trenutno je več kot štirideset odstotkov kapacitet bolnišnice namenjene covidnim bolnikom, v ostalem delu bolnišnice so necovidni bolniki, ki pa imajo ravno tako potrebo po kisiku zaradi sezonskih okužb, poslabšanja kroničnih bolezni ter diagnostike in terapije raka. Rezerve smo izčrpali, kar se bo naprej dogajalo, bo težko predvideti, in sproti bomo morali improvizirati,« je pojasnil Rozman. »Ozko grlo bolnišnice je predvsem intenzivni oddelek in tukaj bomo potrebovali vso pomoč. Kader, ki priteka v hišo, ni vešč dela na intenzivnem oddelku, to je podobno, kot bi področnega električarja dali v kontrolno sobo v jedrsko elektrarno Krško.« Kader, usposobljen za delo s covidnimi bolniki, razporejajo na intenzivni oddelek, zunanji kader delo opravlja na drugih oddelkih. »Mi bomo od sebe dali vse, kar lahko naredimo za bolnike, za prebivalce, upam pa, da bo tudi prebivalstvo razumno in bodo ljudje tudi sami naredili vse, kar je možno, da se okužbam in drugemu tveganemu vedenju izognejo,« je poudaril tudi Rozman. Da bodo torej tudi v bolnišnicah naslednje tedne zmogli in da bodo vsi bolniki, ki zdravstveno oskrbo potrebujejo, tudi oskrbljeni.
Pisno (ne)soglasje staršev za samotestiranje
Vlada je zamaknila začetek samotestiranja osnovnošolcev in dijakov v prostorih vzgojno-izobraževalnih zavodov z včeraj na jutri, da bi se šole na to lažje pripravile. Učenci, ki zaradi posebnih potreb samotestiranja ne morejo opraviti sami, samotestiranje s starši ali zakonitimi zastopniki opravijo doma, nato šoli ali zavodu sporočijo izvid testa na evidenčnem listu. Vlada je predvidela tudi predhodno pisno (ne)soglasje staršev oziroma skrbnikov za samotestiranje učencev. Kot je povedal državni sekretar na šolskem ministrstvu Damir Orehovec, se bodo učenci in dijaki, ki se ne bodo želeli samotestirati ali nositi mask, izobraževali na daljavo. Samotestiranje pa ne bo obvezno za polno cepljene in prebolele.
Krajši čas do odvzema brisa za PCR-test
Na PCR-test, ki velja za najzanesljivejši način potrjevanja okužbe s koronavirusom, se ni več treba naročiti pri izbranem osebnem zdravniku ali epidemiologu. V primeru pozitivnega hitrega antigenskega testa (HAGT) izvajalec lahko takoj odvzame še bris za PCR-test oziroma če tega ne opravlja, mora pacienta naročiti drugam. Do odvzema brisa za PCR-test so upravičeni tudi tisti, ki izkažejo pozitiven rezultat HAGT, opravljen pri zasebnem izvajalcu zdravstvene dejavnosti, in tisti, ki predložijo dokazilo (lahko fotografijo) o pozitivnem rezultatu testa za samotestiranje. Javni zdravstveni zavodi in zasebni izvajalci, ki to storitev zagotavljajo, morajo zagotoviti vstopno točko in vzpostaviti način naročanja, krajši je tudi predvideni čas od odvzema brisa za PCR-test do izvida.
Javne kulturne prireditve tudi na prostem
... a izključno s sedišči, izpolnjevanjem pogoja PCT, maskami in obvezno razdaljo med obiskovalci. Strežba in uživanje hrane in pijače udeležencem nista dovoljena. Učencem, dijakom in študentom se za izpolnjen pogoj PCT za udeležbo pri obšolskih kulturno-umetniških dejavnostih šteje tudi rezultat samotestiranja, ki ga opravijo za potrebe izvajanja vzgojno-izobraževalnega programa.
Kongresna in sejemska dejavnost se lahko izvajata tako v odprtih kot zaprtih prostorih ob pogoju PCT, uporabi maske in upoštevanjem medosebne razdalje.
Individualna verska duhovna oskrba je dovoljena brez izpolnjevanja pogoja PCT, uporaba maske je obvezna.
Vlada je določila tudi odgovorno osebo za preverjanje pogoja PCT v trgovskih centrih. To je upravnik oziroma lastniki, solastniki in najemniki poslovnih prostorov, ki poslujejo v sklopu trgovskega centra.
Pri vstopu v državo pa ...
Pri pogojih vstopa v državo sta dve ključni spremembi. Hitri test za samotestiranje ne velja kot dokazilo za vstop v Slovenijo. Starost otroka, ki lahko vstopi v Slovenijo brez pogoja PCT v spremstvu ožjega družinskega člana, pa se je s 15 let znižala na 12 let.