Medved in zajec pleskata steno
Ta neobičajni prizor boste uzrli v galeriji Zvonik v cerkvi sv. Martina v Žireh, kjer so včeraj odprli razstavo ilustratorke Ajde Erznožnik Mi, One, Ona, Eno.
Galerija, ki so jo v zvoniku žirovske župne cerkve pred leti zasnovali v Romarskem društvu ŠmaR Žiri, ni običajna galerija. Več – galerija je prav posebna, saj je razstavni prostor v cerkvenem zvoniku in nas od izhodiščnega prostora vodi še nadstropje, dva, tri navzgor …, odvisno od tega, za kako obsežno postavitev gre.
Akademska kiparka Katja Bogataj, ki zadnji dve leti v društvu ŠmaR skrbi za likovne in druge razstave, je tokrat v Zvonik povabila ilustratorko Ajdo Erznožnik, domačinko iz žirovske Nove vasi, ki v svoj likovni svet, že odkar riše, vabi živali; velike in majhne, divje in domače, te pa s svojimi človeškimi lastnostmi na usta nas, gledalcev, izvabljajo nasmeh in hkrati dražijo široka polja domišljije. Le kaj medved in zajec hočeta prepleskati?
Ajda Erznožnik predstavlja okrog dvajset ilustracij. V uvodnem prostoru nas na slikarskih platnih nagovarjajo živalski motivi, v nadstropju pa se iskrivim živalskim portretom pridruži še otroška radoživost. Gre za neobjavljene ilustracije zadnjih petih let. »Zamisli za risbe spontano prihajajo iz mojega domišljijskega sveta, mogoče kar vesolja. Ko si zamislim motiv, ga čim prej skiciram, da mi ne pobegne. Največji izziv je potem narisati točno to, kar sem si zamislila,« pove umetnica. Recimo uglajenega gospoda nosoroga, ki si ogleduje pikapolonico na kopitu in razmišlja, kako fino je zunaj pisarne v naravi. Seveda verjamem, da nekje obstajajo tudi surikate, ki slonu pilijo nohte.
Ta čudovita narava, ki bogati človeštvo. »O tem govori naslov razstave: Mi ljudje, One živali, Ona narava in Eno smo vsi mi skupaj, naj to hočemo ali ne,« naslov pojasnjuje ilustratorka. »Celotna zgodba, ki jo predstavljam, ima tudi naravovarstveno konotacijo, saj z njo želim spomniti, da je v Žireh še veliko prvinske narave, ki jo moramo ohraniti. Če imamo spoštljiv odnos do živali in narave, potem ni skrbi za naš skupni soobstoj.«
V nadstropju nas razveselijo živalski portreti malega formata, naslikani na les in uokvirjeni v stare okenske okvirje. Vsak okvir ima ob robu dodano tudi okensko kljuko – kot da bi z njo odprli ilustracijo in vstopili v zgodbo. Recimo race in kune, ki se pozdravljata vsaka s svojega okna. Izmišljije ob Ajdinih ilustracijah so lahko brezmejne, le potopiti se je treba vanje. »Ilustracije govorijo same zase in gledalec z nekaj domišljije lahko ustvari zgodbo, ki si jo želi.«
Likovnica v zadnjem času ustvarja tudi na računalnik, kot pravi, si s programom za risanje, kot samozaposlena v kulturi poveča možnosti za zaslužek, a orodje še vedno jemlje kot praktični pripomoček, ki nikoli ne bo nadvladal in nadomestil klasičnega risanja. Tako je pred nedavnim v obsežnem projektu ilustrirala velik plakat – zemljevid Slovenije z motivi iz naravne in kulturne dediščine. Pred leti pa je po svoji slikanici Tako zraste metulj z ekipo produkcijskega studia Invida sodelovala pri nastanku serije risank, ki so bile predvajane na TV Slovenija. Med bolj odmevnimi so njeni ilustratorski prispevki v zborniku Slovenski klasiki v stripu, Haiku v stripu zbornika Apokalipsa, v reviji Strip Bumerang in v domačem Žirovskem občasniku. Leta 2010 je prejela nagrado naj risar za strip Njunih 20 let. Eden prvih knjižnih projektov so bili trije slikopisi o Kekcu. Ilustrirala je zgodbe o cerkljanski bolnici Franja in knjigo Žirovske pravljice.
Ajdino živalsko kraljestvo bo v galeriji Zvonik na ogled do 21. novembra, in sicer od ponedeljka do petka od 16. do 18. ure, ob sobotah od 10. do 12. ure in v nedeljo od 8. ure do 8.30, od 9.30 do 10. ure in od 11. do 12. ure. V soboto, 20. novembra, bo v času odprtja galerije Ajda Erznožnik tudi vodila po razstavi. Kdo ve, mogoče vam pove skrivnost o morski školjki, ki sta jo prepleskala medved in zajec.