Energijske pijače med mladimi: čas za alarm
Trg energijskih pijač je eden najhitreje rastočih na svetu. Predvsem mladi jih pogosto uživajo, pri čemer niti ne razmišljajo o možnih škodljivih učinkih, opozarjajo na Zvezi potrošnikov Slovenije.
Uživanje energijskih pijač je še bolj tvegano ob mešanju z alkoholom. Kofein namreč delno zabriše delovanje alkohola, ljudje se počutijo manj opiti, kar lahko privede do slabosti, bruhanja, motenj zavesti ...
Kot opozarjajo na Zvezi potrošnikov Slovenije, so energijske pijače tudi sladkorna bomba, saj z eno pločevinko zaužijemo lahko od 12 pa vse do 55 gramov oziroma približno 14 kock sladkorja.
Kranj – »Verjetno številni starši niti ne pomislijo, da je uživanje energijskih pijač škodljivo za njihove otroke, najstnike, zato se o tem niti ne pogovarjajo, ne postavijo meja. Zakaj bi, saj se prodajajo tako kot mleko? Njihova prodaja ni omejena tako, kot je pri alkoholu in cigaretah,« opozarjajo pri Zvezi potrošnikov Slovenije, kjer menijo, da bi trgovci morali začeti preverjati starost kupcev energijskih pijač. Pri zdravih odraslih odgovorno uživanje energijskih pijač sicer praviloma ni problematično, drugače pa je pri mladih. Kot navajajo, so v javnosti premalo izpostavljena tveganja, povezana s sestavinami energijskih pijač in možnostjo škodljivih posledic za zdravje otrok in najstnikov.
Uživa jih več kot tretjina mladostnikov
Trg energijskih pijač je eden najhitreje rastočih na svetu. Predvsem mladi jih pogosto uživajo, pri čemer niti ne razmišljajo o možnih škodljivih učinkih. »Skrivnost« energijskih pijač je v kombinaciji sladkorja, ki zagotavlja energijo, in kofeina, ki spodbuja delovanje centralnega živčnega sistema, poveča pozornost in zmanjša zaspanost.
Po podatkih jih uživa več kot tretjina mladostnikov, večina z vednostjo staršev. Mladi jih uživajo v želji po budnosti, boljšem spominu, hitrejši odzivnosti, ki jih potrebujejo za igranje računalniških iger pozno v noč. Vse skupaj lahko vpliva na moten ritem spanja, kar prispeva k utrujenosti, razdražljivosti, slabšemu spominu in s tem tudi vplivu na njihovo duševno zdravje.
Akciji so se pridružili na Združenju za pediatrijo Slovenije. »Obstajajo klinični primeri urgentnih obravnav zaradi motenj zavesti, srčno-žilne problematike, bolečin v črevesju, motenj prebave, spanja pri mladostnikih zaradi zaužitja večjih količin energijskih pijač,« so navedli.
Če že, raje kupite manjše pločevinke
Ob tem na Zvezi potrošnikov Slovenije posebej polagajo na srce: »Če že, raje kupite manjše pločevinke. Energijske pijače poleg kofeina vsebujejo tudi tavrin, d-glukuronolakton in veliko sladkorja, katerih sinergijski učinek na zdravje še ni dobro raziskan.«