Njegova pot tudi naša pot
Pred Konjeniškim klubom Komenda so odkrili spomenik pokojnemu dolgoletnemu predsedniku Alojziju Lahu.
Komenda – V soboto popoldne so skoraj natanko leto dni po njegovi smrti člani Konjeniškega kluba Komenda odkrili spomenik Alojziju Lahu, ki je klub vodil 42 let.
Zdajšnji predsednik Marjan Sedej je v nagovoru zbranim pred poslopjem kluba, kjer stoji spomenik, spomnil na znano misel rimskega filozofa Seneke: »Čas mojega življenja je odvisen od zunanjih stvari, ne od mene. Od mene je odvisno, ali v polnosti živim čas, ki mi je namenjen.« Kot je dejal Sedej, je Seneka v teh besedah zaobjel resnico in bit človeškega življenja – in tudi življenje in delo pokojnega Alojzija Laha. »Zbrali smo se, da podoživimo in se ponovno snidemo na tem svetem, posvečenem kraju našega Lojzeta in v spominu obudimo vse dneve in trenutke, ki smo jih doživeli z njim, ter se ob letu osorej znova spomnimo slovesa od velikega človeka, ki smo ga imeli radi in smo ga spoštovali,« je dejal Sedej, ki je svojega predhodnika označil za velikega moža, vztrajnega in pogumnega. »Svojo ljubezen do konj in konjeniškega športa je čudovito prepletel s poslovno sejemsko dejavnostjo in čudovito spletel poti in poslovne izzive konjeniškega kluba, po drugi strani pa Komendo popeljal v sam vrh slovenske sejemske dejavnosti tudi zunaj države,« je še povedal zdajšnji predsednik kluba.
Sobotni dogodek je bil namenjen tudi ponovnemu simbolnemu slovesu od Alojzija Laha, saj so lani epidemiološke razmere dovoljevale le slovo v ožjem krogu. Polona Osolnik je tako v imenu članov prebrala zadnje besede, s katerimi so se od pokojnega poslovili pred letom dni. »Njegove misli so segale krepko v prihodnost. Mnogi jim niso mogli slediti, mnogi jih niso razumeli, a mi, člani kluba, smo sledili njegovim idejam, se dopolnjevali in sooblikovali ambiciozne cilje, zlasti na sejemskem področju,« je med drugim povedala in sklenila: »Današnji dogodek in obeležje sta naša obljuba in zaveza, da delo Alojzija Laha ni bilo zaman in da njegova začrtana pot ostane tudi naša pot.«
Spomenik sta poleg članov družine pokojnega odkrila Marjan Sedej in delegat kluba Darko Hacin. Blagoslovil ga je ljubljanski pomožni škof Anton Jamnik, za pesem pa so poskrbeli člani Podpeškega okteta. V notranjih prostorih so pripravili tudi razstavo izsekov iz zgodovine delovanja kluba.