Na pot pripeti in brez telefona
Agencija za varnost v prometu je na vpadnicah v vseh enajstih mestnih občinah z opazovanjem na terenu preverjala, kakšno je stanje na področju uporabe mobilnih telefonov in kakšna je stopnja pripetosti pri voznikih. Prvo opazovanje je izvedla konec januarja letos in ga ponovila konec avgusta.
Kranj – Prvo štetje uporabe mobilnih telefonov pri voznikih motornih vozil in pripetosti voznikov z varnostnim pasom je bilo opravljeno 27. januarja, v času, ko je po celotni Sloveniji potekala nacionalna preventivna akcija za ozaveščanje o tveganjih uporabe in poostren nadzor policije glede uporabe naprav in opreme, ki ovirajo voznike med vožnjo. Drugo štetje je potekalo 26. avgusta, 15 dni po uveljavitvi novele Zakona o pravilih cestnega prometa, ki je uvedla strožje kazni za uporabo mobilnega telefona med vožnjo.
Ob prvem štetju je na enajstih lokacijah skupno 1.482 voznikov med vožnjo uporabljalo mobilni telefon. Ob drugem štetju so zaznali manj voznikov, ki so med vožnjo telefonirali, in sicer 1.162. Nominalno je bilo avgusta najmanj voznikov z mobilnim telefonom ravno v Kranju, kjer je bil delež od vseh voznikov, ki so v času štetja pripeljali mimo točke štetja, 0,5 odstotka, avgusta pa 0,4 odstotka. Policija je sicer do 15. oktobra letos ugotovila 29.170 kršitev glede uporabe mobilnega telefona med vožnjo, kar predstavlja 8,9 odstotka vseh kršitev cestnoprometnih predpisov.
Agencija za varnost prometa ob tem opozarja, da vsaka uporaba telefona pomembno zmanjšuje pozornost voznika. »Tuje raziskave kažejo, da je med pisanjem SMS-sporočila ali pregledovanjem družbenih omrežij voznik povprečno pet sekund osredotočen na telefon in ne na vožnjo. Na avtocestah pri hitrosti 130 kilometrov na uro v petih sekundah prevozimo več kot 180 metrov. Gre torej za podobno tveganje, kot da bi takšno razdaljo prevozil z zaprtimi očmi. Voznik vozi z bistveno zmanjšano pozornostjo in s tem ogroža sebe in vse druge udeležence v prometu,« so pojasnili na agenciji.
Zavedanje voznikov še vedno premajhno
Z varnostnim pasom avgusta ni bilo pripetih 750 voznikov oz. 1,3 odstotka, februarja pa 2.174 voznikov oz. 3,9 odstotka. Nominalno je bilo avgusta najmanj nepripetih voznikov ponovno v Kranju, kjer so februarja zabeležili 1,9 odstotka nepripetih voznikov, avgusta pa 0,4 odstotka. Policija je letos ugotovila 36.327 kršitev obvezne uporabe varnostnega pasu, kar je 11 odstotkov vseh kršitev cestnoprometnih predpisov. »Uporaba varnostnega pasu je predpisan in nujni sestavni del varne vožnje. Dokazano rešuje življenja. Z močjo rok in nog bi se lahko zadržali v sedežu le pri trku s hitrostjo do sedem kilometrov na uro. Dosledna uporaba varnostnega pasu zmanjša tveganje za smrt kar za polovico, skoraj za toliko se zmanjša tveganje hudih poškodb in skoraj za četrtino tveganje lažjih poškodb tako pri voznikih kot pri sopotnikih,« so poudarili na agenciji.
S projektom Pasavček, ki bo letos v vrtcih in šolah potekal že 17. zapored, Agencija za varnost prometa ponovno spodbuja k uporabi varnostnih pasov ter pravilni in dosledni uporabi otroških varnostnih sedežev med najmlajšimi udeleženci v prometu.