Povečali kapacitete v bolnišnicah
Minister Poklukar župane poziva, naj pomagajo pri preprečevanju širitve koronavirusa. Število hospitaliziranih bolnikov se je v zadnjem tednu povišalo za 64 odstotkov. Pozitivnih je bilo v nedeljo 47,8 odstotka PCR-testov, največ doslej.
Ljubljana – Čeprav je virus že precej razširjen po celotni državi, pa so nekatera lokalna območja, kjer je intenzivnost kroženja virusa posebej skrb vzbujajoča. Kot je sporočil minister za zdravje Janez Poklukar, se bodo v teh dneh skupaj z Nacionalnim inštitutom za javno zdravje, Civilno zaščito in Rdečim križem Slovenije sestali z najbolj izpostavljenimi lokalnimi skupnostmi ter poiskali nabor ukrepov in usmeritve za izvajanje različnih aktivnosti in vključevanje ključnih deležnikov v lokalnem okolju (Civilna zaščita, RK, druge nevladne organizacije, zdravstveni domovi ...). Župane pa je minister pozval, da po svojih najboljših močeh pomagajo pri preprečevanju širitve koronavirusa s potrpežljivim in prijaznim ozaveščanjem občanov ter v to vključijo posameznike, ki jim ljudje zaupajo.
Delež pozitivnih izvidov PCR-testov je v nedeljo narasel na skoraj 48-odstotkov, kar je največ doslej. Dnevno potrjenim primerom sledijo dnevni sprejemi bolnikov v bolnišnice. Hospitaliziranih je bilo včeraj že več kot šeststo covidnih bolnikov, od tega 146 v intenzivni negi. Državni sekretar na ministrstvu za zdravje Franc Vindišar je na petkovi novinarski konferenci opozoril, da se je število hospitaliziranih covidnih bolnikov v zadnjem tednu povišalo za 64 odstotkov v primerjavi s tednom poprej in za nekaj več kot polovico na intenzivni negi. Z današnjim dnem bolnišnice povečujejo število postelj na 590 standardnih postelj in 159 intenzivnih postelj. Vindišar je poudaril, da trenutno potrebujemo več kot sto zdravnikov in več kot 250 medicinskih sester samo za obravnavo covidnih pacientov v intenzivni negi. Za druge programe bodo zagotovili vse zdravstvene storitve pod stopnjo nujnosti nujno in zelo hitro, onkološke storitve, zdravstvene storitve pri nosečnicah, porodnicah in novorojencih ter otrocih. »Upam, da bomo Slovenci spoznali, da gorijo zadnje rdeče luči, da je treba spremeniti dosedanji način pristopa do covida, pristopiti k cepljenju in uporabljati vse ostale ukrepe, da bo zdravstveni sistem zdržal,« je še opozoril Vindišar.
Delež cepljenih je (pre)nizek, polno cepljene populacije je 53 odstotkov, nad 18 let pa 63 odstotkov.
Aktivnih okužb je po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje več kot 28 tisoč. V splošnem so najslabše razmere v primorsko-notranjski in obalno-kraški statistični regiji, gorenjska je med vsemi dvanajstimi statističnimi regijami na desetem mestu. Po podatkih Covid-19 Sledilnika je imela največji prirast potrjenih okužb v prejšnjem tednu na širšem Gorenjskem občina Tržič, in sicer 151,2-odstoten prirast okužb v sedmih dneh in 103 novo potrjene primere okužb. Med občinami z več kot 50-odstotnim prirastom okužb v tednu dni so bile še Gorenja vas - Poljane (57 potrjenih primerov okužb), Žirovnica (34), Bled (49), Kamnik (219). V gorenjski prestolnici je bil tedenski prirast 38,1-odstoten, potrjenih primerov okužb pa 341.