V kmetijsko-gozdarski zbornici ugotavljajo, da je stanje najslabše v živinoreji.

Stroški naraščajo hitreje kot cene

V Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije opozarjajo na vse slabši položaj kmetov. Pridelovalni stroški naraščajo veliko hitreje kot odkupne cene pridelkov.

Po podatkih državnega statističnega urada so se goriva in maziva med lanskim in letošnjim julijem podražila za 25 odstotkov, gnojila in sredstva za izboljšavo tal za 19 odstotkov, krmila za 10 odstotkov ... Cene živali za zakol so se v tem času pri pridelovalcih zvišale za pet odstotkov, sicer pa so bile julija letos celo malo nižje kot povprečne v letu 2015.

Kranj – »V rastlinski pridelavi so se vhodni stroški, poleg že znanih podražitev energije, predvsem goriv, v zadnjih mesecih pomembno zvišali. Še hujše so razmere v živinoreji – poleg podražitev, ki močno bremenijo pridelavo krme na poljih in travnikih, so se zelo podražile tudi vse vrste krme,« opozarja direktor zbornice Janez Pirc in navaja podatke, da so se od pomladi do septembra semena podražila v povprečju za 39 odstotkov, gnojila za 24 odstotkov, fitofarmacevtska sredstva za 22 odstotkov, krmila za 38 odstotkov ... Cene glavnih živinorejskih pridelkov, kot so mleko ter goveje, prašičje in perutninsko meso ter meso drobnice, ostajajo na istih ravneh ali celo z vmesnimi znižanji že nekaj zadnjih let. Odkupna cena mleka je že pred osmimi leti presegla 36 centov za liter, zdaj se giblje okrog 32 centov. V rastlinski pridelavi so se odkupne cene sicer malo zvišale, a je bil pridelek zaradi pozebe, suše in neurij bistveno manjši.

»S tako nizkimi odkupnimi cenami kmetje ne bodo več mogli vlagati v tehnološki razvoj in v posodobitev strojev, predvsem pa se kmetije ne bodo mogle prilagoditi višjim standardom, ki jih od njih pričakuje in zahteva družba – okoljskim zahtevam in zahtevam za dobrobit živali,« ugotavlja predsednik zbornice Roman Žveglič, ki takšno neskladje med stroški in cenami pripisuje neurejenim razmeram v prehranski verigi. V zbornici so prepričani, da bodo ob nadaljevanju takšnih cenovnih razmer rejo opustili tudi rejci, predvsem tisti na območjih z omejenimi možnostmi za kmetijsko dejavnost, ki so doslej vztrajali in kljub skromnemu dohodku ohranjali kmetije. Ker je za slovensko kmetijstvo bistveno izboljšanje produktivnosti in konkurenčnosti, zbornica zahteva od države, da za posodobitev kmetijskih gospodarstev zagotovi dodaten denar. Znesek, ki ga zahteva, to je 380 milijonov za programsko obdobje 2023–2027, se jim ne zdi pretiran. V programskem obdobju 2014–2020 je bilo s sedemnajstimi razpisi za naložbe v kmetijska gospodarstva namenjenih 123 milijonov evrov, po predlogu strateškega načrta za obdobje 2023–2027 naj bi bilo le 60 milijonov evrov ali povprečno 12 milijonov na leto. »To je premalo, še posebej če vemo, da je bil na razpisih interes kmetij za pridobitev sredstev veliko večji od razpisanih zneskov in da številni kmetje niso oddali vloge, ker so že med poizvedovanjem pri kmetijskih svetovalcih ugotovili, da ne izpolnjujejo pogojev,« je dejal Roman Žveglič in navedel podatek, da je bilo v obdobju 2014–2020 zavrnjenih več kot 800 vlog za 70 milijonov evrov plačil.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / ponedeljek, 6. julij 2015 / 15:00

Za nekatere sporna izbira

Svet Mestne knjižnice Kranj je minuli teden za novo direktorico knjižnice predlagal Petro Puhar Kejžar, ki naj po očitkih nekaterih ne bi izpolnjevala vseh pogojev iz razpisa.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / četrtek, 21. oktober 2021 / 16:08

Razvijali nove kompetence

V Strokovni tehniški gimnaziji Šolskega centra Kranj so za dijake pripravili Teden podjetnosti.

Škofja Loka / četrtek, 21. oktober 2021 / 16:07

Kako z vozičkom na grad

Škofja Loka – Da je za vzpon do Loškega gradu treba malce več napora, je jasno od nekdaj, pot na grad, kjer je treba na začetku in koncu premagati tudi nekaj stopnic, pa je zlasti za mamice z vozič...

Kronika / četrtek, 21. oktober 2021 / 16:05

Vlomili v vrtno uto

Domžale – V Domžalah je minuli konec tedna nekdo vlomil v vrtno lopo, iz katere je ukradel kolo in visokotlačni čistilec. Lastnik je prijavil za okoli 1500 evrov škode.

Mularija / četrtek, 21. oktober 2021 / 16:04

Promocija lesarstva

V kreativnem otroškem mestu Minicity v Ljubljani so v začetku oktobra odprli interaktivno igralno enoto – Lesarsko delavnico, ki je namenjena promociji lesarskega poklica med otroki.

Nasveti / četrtek, 21. oktober 2021 / 14:49

Kokosova torta z gozdnimi sadeži

Sladko-kisla kombinacija kokosa in gozdnih sadežev, kombinacija, s katero ne moremo zgrešiti pri pripravi torte.