Promocija lesarstva
V kreativnem otroškem mestu Minicity v Ljubljani so v začetku oktobra odprli interaktivno igralno enoto – Lesarsko delavnico, ki je namenjena promociji lesarskega poklica med otroki.
V lesarski delavnici otroci spoznavajo različne vrste lesa in lesarske poklice ter se seznanijo s prednostmi lesa pri gradnji in uporabi v bivalnih prostorih. Spoznavajo tudi razlike med iglavci in listavci, obenem pa sami načrtujejo in ustvarjajo izdelke iz lesa. »Prek različnih zabavnih in poučnih dejavnosti bodo razmišljali o ekološkem pomenu lesa, trajnosti in družbeni odgovornosti,« je pojasnila Lidija Vinkovič iz javne agencije SPIRIT Slovenija.
Lesarska delavnica je nastala na pobudo SPIRIT Slovenija ter direktorata za lesarstvo na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo. Želijo si, da bi otroci s pomočjo didaktičnih vsebin, izzivov in nalog spoznavali poklic lesarja ter pri tem pridobivali uporabna znanja in podjetniške veščine, je razložila Lidija Vinkovič. SPIRIT Slovenija namreč v zadnjih dveh letih izvaja tematske delavnice za promocijo lesa in lesarstva za učence in dijake po vsej Sloveniji. Mladim tako želijo približati les kot raznolik, kakovosten in obnovljiv naraven material prihodnosti, prikazati njegove ključne lastnosti in obenem promovirati možnost njegove široke uporabe. »Obenem jim želimo prikazati pestrost in kreativnost poklicev v lesarstvu, uporabo novih materialov in tehnologij v lesni panogi, pa tudi pozitivne učinke lesa na človeka.« Pri zasnovi delavnic sledijo načelom trajnosti in skrbi za okolje.
Kot je ob odprtju igralnice dejal generalni direktor direktorata za lesarstvo Danilo Anton Ranc, so les uporabljali že naši predniki »in to naravno bogastvo moramo prepoznavati kot našo priložnost tudi v prihodnosti«. Igralni kotiček, ki so ga poimenovali Lesarska delavnica, je tako namenjena izobraževanju že najmlajših, ki so po njegovih besedah naša prihodnost. »Prek brezplačnih delavnic jih bo seznanjal z lesom in jih vabil k ustvarjanju z lesom. Prepričan sem, da bodo v tem uživali in nadaljevali bogato tradicijo uporabe lesa na Slovenskem.«