Marjan Sturm, Lučka Lazarev Šerbec in Josef Feldner (od leve) pred spominsko ploščo s štiristo tridesetimi imeni padlih v bojih za severno mejo

Boji so jih ločili, smrt združila

Na zidu velikovškega pokopališča so prejšnjo sredo odkrili ploščo z imeni štiristo tridesetih padlih v bojih za severno mejo na koroški in na slovenski oziroma jugoslovanski strani.

Po svečanosti v Velikovcu je bila popoldne v Deželnem arhivu v Celovcu odprta razstava z naslovom »Slovenci, za zmiraj gre«, ki so jo ob stoti obletnici plebiscita pripravili v Sloveniji in je bila že na ogled v Ljubljani in Mariboru. Na razstavi so prvič javno predstavljeni nekateri dokumenti iz tega obdobja. Razstava, ki so ji na Koroškem dali podnaslov »Drugi pogled na koroški plebiscit ob njegovi 100-letnici«, je nekaj posebnega. Je prva razstava v tako pomembni koroški deželni ustanovi, ki je bila pripravljena v Sloveniji, in to na temo, ki je boleče zarezala v zgodovino Slovencev v obeh sosednjih državah.

Velikovec – Na velikovškem pokopališču, kjer so skupaj drug ob drugem pokopani koroški »brambovci«, ki so se leta 1918 in 1919 borili za nemško Koroško, borci generala Maistra in vojaki Kraljevine Srbov, Hrvatov in Slovencev, ki so se bojevali za priključitev Koroške k Jugoslaviji oziroma za našo »severno mejo«, so leta 2013 prvič organizirali svečanost v njihovo čast. Pobudnica skupnega spominjanja je bila Koroška konsenzna skupina, ustanovljena leta 2006, ki je združila nekatere predstavnike slovenske strani in Koroškega Heimatdiensta (KHD), organizacije, ki je po plebiscitu povzročila veliko gorja Slovencem na Koroškem in jih razglašala za izdajalce dežele. Dr. Marjan Šturm, tedanji predsednik Zveze slovenskih organizacij na Koroškem, in predsednik Heimatdiensta dr. Josef Feldner sta v imenu obeh strani spoznala, da prihaja čas za pomiritev, za skupno spoštovanje do padlih in za skupno pot v prihodnost. Besede »Umrli so v veri v svojo domovino, ker politika ni našla mirne rešitve mejnega spora« so postale vodilna misel delovanja, ki je rodilo sadove. Oktobrska srečevanja na velikovškem pokopališču so pridobivala pomen, nanje je prihajalo tudi vedno več udeležencev iz Slovenije, v organizacijo prireditev so se vključevali tudi mladi. Ko so si pred tremi leti pred spomenikom klečečega vojaka na velikovškem pokopališču segli v roke predstavniki konsenzne skupine in Zveze društev generala Maistra iz Slovenije, so tudi sporočili, da boji za severno mejo v letih 1918 in 1919 in plebiscit leta 1920 niso več dejavnik ločevanja in sovraštva, ampak priložnost za sodelovanje in skupen spomin, ki ga na svoj način dojemajo na slovenski in na koroški oziroma avstrijski strani.

V sredo so člana Koroške konsenzne skupine dr. Marjan Šturm in dr. Josef Feldner in predsednica Zveze društev generala Maistra Lučka Lazarev Šerbec na zidu velikovškega pokopališča odkrili ploščo z imeni 430 padlih v bojih za severno mejo na obeh vojskujočih se straneh. Imena so napisana po abecednem redu ne glede na to, na kateri strani je posameznik umrl! Vojna jih je ločila, smrt pa združila. Pokrovitelja svečanosti sta bila predsednika Republike Avstrije in Slovenije Aleksander Van der Bellen in Borut Pahor. Po video povezavi sta udeležence nagovorila avstrijski zvezni kancler Sebastian Kurz in koroški deželni glavar dr. Peter Kaiser. Predsednik Zveze slovenskih organizacij Manuel Jug in predstavnik mladih v Koroškem Heimatdiestu Raimund Freithofnig sta v imenu obeh, nekdaj sovražnih strani sporočila, da bodo mladi tudi v imenu na plošči napisanih mrtvih gradili svet miru, sožitja in sodelovanja.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / torek, 6. julij 2021 / 07:35

Maske v notranjosti lokalov nič več obvezne

Kranj – Ker se epidemiološka situacija umirja, je vlada še dodatno sprostila nekatere ukrepe. V trgovinah tako ni več omejitev števila kupcev, v gostinskih lokalih ni več potrebno nošenje mask v no...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / sobota, 23. februar 2008 / 07:00

Sedmica: Balkanski kotel

Glede na zgodovinska dejstva, smo Slovenci pretirano skromen narod.

GG Plus / sobota, 23. februar 2008 / 07:00

Treba se je bilo znajti, ali pa je bilo po tebi

Hvala Bogu tudi za posteljo, ki jo imam, a veste, koliko ljudi je takih, ki nikoli ne vedo, kam bodo položili svojo trudno glavo?

GG Plus / sobota, 23. februar 2008 / 07:00

Med sosedi 78

Znano koroško smučišče Osojščica/Gerlitzen je priljubljeno tudi med slovenskimi smučarji, saj je izvrstno urejeno in opremljeno, poleg tega pa do njega ni daleč, še posebej skozi Karavanški predor.

GG Plus / sobota, 23. februar 2008 / 07:00

Iz starih časov: Manica Komanova

Ko smo v minulem letu v tem podlistku obujali stare čase na Gorenjskem, smo se največkrat sklicevali na knjižico, ki jo je leta 1928 objavila Manica Koman, Na Gorenščem je fletno.

GG Plus / sobota, 23. februar 2008 / 07:00

Računalnik in jaz: Diagnoza od doma

Vse vas boli, komaj hodite, smrkate, vročino imate, boli vas glava, napor je že to, da morate biti pokonci. Ni kaj, potrebno je oditi k zdravniku.