Rupar bo zahteval revizijo
Pavel Rupar je po pričanju v sodnem postopku zaradi tožbe avstrijskega Aquaplusa zoper Občino Tržič napovedal, da bo zahteval revizijo kazenskega postopka, v katerem je bil obsojen na eno leto zapora.
Kranj – »Zahteval bom revizijo mojega kazenskega postopka zaradi lažnega pričanja in lažnih listinskih dokazov. Vem, da bo moja bitka zahtevna in dolgotrajna, a prepričan sem, da bom na koncu uspel in dokazal svojo nedolžnost,« je prejšnji teden napovedal nekdanji tržiški župan Pavel Rupar, ki od 21. junija prestaja enoletno zaporno kazen, na katero ga je septembra 2012 zaradi zlorabe uradnega položaja ali pravic obsodilo kranjsko okrožno sodišče. Po ugotovitvah sodišča je Rupar februarja 2004 od avstrijske družbe Aquaplus kot tržiški župan prejel 40 tisoč evrov za povračilo stroškov občine pri pripravi projektne dokumentacije za gradnjo fekalne kanalizacije in čistilne naprave, vendar denarja ni nikoli predal občinski blagajni.
Prav zaradi omenjenih 40 tisoč evrov je Rupar, ki je tržiško občino vodil od leta 1994 do leta 2006, prejšnji teden pričal na Okrožnem sodišču v Kranju, kjer na gospodarskem oddelku poteka tožba Aquaplusa zoper Občino Tržič, v kateri avstrijska družba zahteva okoli 335 tisoč evrov odškodnine zaradi neuresničenega projekta čiščenja odpadnih in padavinskih voda v občini Tržič. Tožbeni zahtevek se nanaša tudi na spornih 40 tisoč evrov, glede katerih je sodnica Marija Bakovnik nameravala soočiti Ruparja in nekdanjega prokurista Aquaplusa Geralda Loewa, vendar se Avstrijec že tretjič zapored ni odzval vabilu, zato so nazadnje zaslišali le nekdanjega župana Ruparja, zaslišanju Loewa pa se je sodišče kljub ugovoru pooblaščenega predstavnika podjetja Aquplus Boruta Bernika Bogataja odreklo. Odločitev sodišča bo znana predvidoma v mesecu dni.
Kot je Rupar povedal glede pogajanj med avstrijskim podjetjem in občino o realizaciji velikega komunalnega projekta, si je občina zaradi pomanjkanja lastnega denarja ves čas prizadevala za podpis končne pogodbe o izvedbi del v javno-zasebnem partnerstvu, vendar pa so šele proti koncu pogajanj, ko se je že iztekal rok za unovčenje bančne garancije za resnost ponudbe podjetja Aquplus, spoznali, da Avstrijci niso resni in da želijo v Tržiču le zaslužiti brez dela. »V dveh letih, odkar smo podpisali prvi sporazum o nameri sklenitve pogodbe, razen pogajanja niso naredili ničesar drugega za realizacijo projekta. Izmerili niso niti metra od 26 kilometrov kanalizacije, opravili niso niti ene preverbe v zemljiški knjigi. Nič,« je povedal.
Za 40 tisoč evrov, za katere še vedno trdi, da jih je prejel Aquaplusov lobist Jurij Pinter in ne on, je Rupar prepričan, da jih avstrijsko podjetje nima pravice terjati od Občine Tržič. Ko mu je odvetnik Bernik Bogataj pokazal fotokopijo čeka, ki naj bi ga prejel na Dunaju, in ga pobaral, ali je premoženjskopravni zahtevek Občini Tržič že poravnal, pa je Rupar zatrdil, da je ta ček drugačen od tistega, s katerim so mu na istem sodišču dokazovali kazensko odgovornost. Še razlog več, da vloži zahtevo za revizijo kazenskega postopka, je Rupar po koncu zaslišanja dejal prisotnim novinarjem.