Muzeji na Gorenjskem
V zadnjih treh desetletjih je bila podoba gorenjskih muzejev korenito posodobljena. Muzejske zbirke in razstave so odsev pestrosti pokrajine in bogastva njene preteklosti.
Največja pridobitev so bile nove tematske in pregledne stalne razstave, ki so nastale na podlagi novih znanj in pristopov v muzeologiji. Ob tem je bil obnovljen tudi del muzejske stavbe, medtem ko so se nekatere nujne obnove začele pred kratkim ali še čakajo. Velik problem ostajajo nezadostni in neprimerni prostori za depoje.
Muzeji se s številnimi občasnimi razstavami odzivajo na izzive časa in iščejo nove možnosti predstavljanja gradiva, tudi ob pomoči sodobne tehnologije. Aktivno so vpeti v okolje in zapuščino preteklosti obiskovalcem približajo na muzejskih delavnicah, predavanjih, študijskih krožkih in drugih dogodkih. Uspešno delo muzejev je bilo prepoznano in nagrajeno v domačem in mednarodnem okolju.
Za premično kulturno dediščino na Gorenjskem skrbijo Gorenjski muzej v Kranju in Bohinju, Gornjesavski muzej Jesenice, Muzeji radovljiške občine, Tržiški muzej, Loški muzej Škofja Loka in Medobčinski muzej Kamnik. Vsi muzeji imajo razstavne prostore na več različnih lokacijah. Temu moramo dodati še pomembne muzejske hiše, ki delujejo v okviru občinskih javnih zavodov kulture in turizma, kot je Prešernova rojstna hiša v Vrbi, Čopova rojstna hiša, Muzej Železniki in Muzej Žiri. Za muzejske zbirke na Blejskem gradu skrbi Narodni muzej. Zanimive so tudi zasebne zbirke.