V bolnišnicah trenutno stabilno
Število hospitaliziranih covidnih bolnikov se je malo zmanjšalo, nekaj več izzivov je v oddelkih intenzivne terapije, je povedal minister za zdravje.
Ljubljana – Trenutno imamo v državi trinajst covidnih bolnišnic in želja ministra za zdravje Janeza Poklukarja je, da bi čim prej lahko začeli sproščati tudi te kapacitete. Kot je poudaril na včerajšnji novinarski konferenci, brez nujnih ukrepov in pogoja CPT (cepljeni, preboleli, testirani) tega ne bi dosegli, močno jih je skrbela tudi izkušnja drugega vala epidemije lani v tem času. »Nujno smo morali ukrepati, sicer bi nam epidemija ušla izpod nadzora.« Pojasnil je, da nam ob reprodukcijskem številu (številu oseb, ki jih v povprečju okuži posamezni okuženi) nad številom ena epidemija raste, pod številom ena pa jo uspešno omejujemo. Pomembno je, da družbo tudi s pogojem CPT ohranjamo odprto. Po zadnji oceni Insituta Jožef Stefan (IJS) je reprodukcijsko število približno 0,97. »Če nadaljujemo s trendom okoli ena, smo v bolnišnicah dosegli vrh, če bomo presegli dvajset odstotkov, nas čaka drugi vrh,« je pojasnil minister. Kot dodajajo na IJS: »Smo v obdobju, ko tekmuje vpliv cepljenja in prebolevanja, kar zmanjšuje okuževanje, z vplivom vremena ob prehajanju v hladnejši letni čas, kar povečuje okuževanje. Glede na to, da šele prihajamo v sezono okužb dihal in da se cepimo počasi, bi lahko epidemija začela spet naraščati.«
Evropska agencija za zdravila (EMA) je odobrila tretji odmerek cepiva proti covidu-19 proizvajalca Pfizer/BioNTech za uporabo pri ljudeh, ki so starejši od 18 let. Za ljudi s hudo oslabljenim imunskim sistemom pa je EMA poleg tega cepiva odobrila še cepivo proizvajalca Moderna. Pri nas so cepljenje s tretjim odmerkom cepiva že priporočili za stanovalce domov za starejše, za osebe, stare sedemdeset let in več, ter posebno ranljive kronične bolnike ne glede na starost in da se za tretji odmerek praviloma uporabi cepivo mRNA. Priporočen presledek med osnovnim cepljenjem in tretjim odmerkom je vsaj šest mesecev.