Na Obirskem o Messnerju
V K&K centru v Šentjanžu v Rožu bodo danes, 1. oktobra, ob 19. uri odprli razstavo o požigu Narodnega doma v Trstu leta 1920. Avtorica Irena Destovnik je za izhodišče postavitve vzela strip Črni plamen Ivana in Zorana Smiljaniča.
Da se življenje vrača na normalnejša pota, kažejo tudi prireditve, ki jih organizirajo slovenske ustanove in društva na Koroškem.
Najbolj odmevna in z najbolj ugledno udeležbo je gotovo konferenca »Gemeinsam 2021 Skupno«, ki se je v Mohorjevi hiši v Celovcu začela včeraj, organizira pa jo Mohorjeva. V Celovec so prišli visoki predstavniki zvezne vlade in zveznega parlamenta z Dunaja, predsednik slovenskega parlamenta, vrh koroške deželne vlade in seveda številni strokovnjaki za pravni in politični položaj narodnih skupnosti. Konferenca, na kateri bodo govorili o razvoju pravic narodnih skupnosti, bo sklenjena jutri s čezmejnim pohodom v nekdaj protestantske kraje v okolici Podkloštra ob meji z Italijo in Slovenijo.
V gostilni Kovač na Obirskem (Ebriach) pri Železni Kapli se bo jutri ob desetih začelo tradicionalno pisateljsko srečanje, ki ga organizirata Društvo slovenskih pisateljev in pisateljic na Koroškem in Slovensko prosvetno društvo Valentin Polanšek Obirsko. Program je zanimiv. Lidija Golc bo pripovedovala o delu in osebnosti slovenskega pesnika in pisatelja na Koroškem Janka Messnerja (1921–2011), zgodovinar dr. Božo Grafenauer pa o Slovencih izven Koroške. Za »Uro za kulturo in literaturo« bosta poskrbela oče in hčerka Vincenc in Verena Gotthardt. Oče Vincenc je bil izbran med pet nominirancev za nagrado Kresnik, hčerka Verena pa je bila med kandidati za nagrado Ingeborg Bachmann.
Pred župnijsko cerkvijo v Rožeku (Rosegg) v Rožu so oktobra leta 2011 odkrili spomenik domačim žrtvam nacionalsocializma. S tem so jim vrnili dostojanstvo. Jutri, 2. oktobra, ob 17. uri se bodo v Rožeku spomnili dogodka pred desetimi leti. Svečanost se bo začela z mašo, ki jo bo daroval dekan Jurij Buch, in nadaljevala pri spomeniku pred cerkvijo, kjer bo govornik Danijel Wutti z Inštituta za večjezičnost na Pedagoški visoki šoli v Celovcu, družinske spomine Olipovih oziroma Jerebovih z Obirskega pa bo brala Anica Wurm - Olip. Pela bo pevska skupina Akzent pod vodstvom Anice Rehsmann - Lesjak, ki deluje pri Slovenskem kulturnem društvu Jepa Baško jezero. Rožeški občinski odbornik Mirko Oraže je bil v iniciativi Rožek se spominja med pobudniki za postavitev spomenika. Povedal je, da so se o tem pogovarjali s številnimi Rožekarji in se s tem tudi medsebojno spoznavali. Številni so bili veseli, da so žrtvam vrnili ime in ohranili spomin nanje. Zato ni presenečenje, da ob spomeniku pogosto zagori sveča ali je k njemu položeno cvetje. Ti pogovori, je povedal Oraže, so podrli marsikatero oviro med ljudmi in utrdili medsebojno zaupanje.