Seme proti otožnosti
Medtem ko smo prejšnji teden sušili sončnične cvetove in si iz njih pripravljali protivročinski čaj, si tokrat privoščimo sončnični glavni prehranski in zdravilni adut - semena. Slednja so eden boljših virov vitamina E, omega-6 maščobnih kislin in aminokisline triptofan, ki med drugim vpliva na izboljšanje razpoloženja in preganja otožnost in depresijo.
Semena sončnice (Helianthus annuus), ki se poleti razvijejo v cvetnem košu, so bela ali progasto bela in črna. Preden se znajdejo na mizi, jih je treba olupiti, v ptičjo hišico pa natrosimo neolupljena. Če se le da, uživajmo presna semena – redno, a v zmernih količinah. Semena lahko namočimo tudi čez noč. Na ta način sprožimo proces kaljenja, kar pomeni, da bo v takšnih semenih več hranilnih snovi, ki so tudi lažje prebavljiva. Ker je v semenih veliko prehranskih vlaknin, ki so temelj učinkovite in zdrave prebave, se splača na solato posuti pest ali dve sončničnih semen. Cela ali mleta se podajo tudi k jogurtu, skuti, kakšnemu namazu, juhi … Iz njih je mogoče napraviti okusne pomake za svežo zelenjavo in ne nazadnje tudi za sladice. Med ljudi velja prepričanje, da so sončnična semena odličen diuretik, ki močno žene na vodo, nadalje pomagajo pri kašlju in izkašljevanju, bronhitisu in vnetem grlu. Babice vedo povedati, da preganjajo tudi otožnost.
Vitamin E
Sončnična semena so izjemno bogato obdarjena z vitamini in minerali. Najprej je treba omeniti, da so eden najboljših virov vitamina E, ki ščiti srce in ožilje pred boleznimi in okvarami. Preprečuje namreč oksidacijo holesterola v krvi, zaradi česar bi lahko nastali krvni strdki in povzročili zastoj krvi in srca. Ker deluje tudi kot antioksidant, preprečuje nastanek in širjenje prostih radikalov v telesu ter posledično zmanjšuje tveganje za nastanek rakavih obolenj, ateroskleroze … Deluje tudi protivnetno.
Vitamin B
Sončnična semena vsebujejo tudi vitamin C, še en močan antioksidant, ter vitamina B1 in B6. Slednji je denimo znan po svojem antidepresivnem delovanju. V njih ne manjka niti zelo cenjene folne kisline oz. vitamina B9. Od mineralov omenimo baker, kalij, mangan, železo, fosfor, magnezij, selen, cink, kalcij …
Triptofan
Aminokislina triptofan, ki je v velikih količinah v semenih, spodbuja nastanek serotonina in s tem izboljša razpoloženje. Serotonin je namreč centralni nevrotransmitor, ki poskrbi, da se počutimo dobro, in nas sprosti. Na kratko, deluje podobno kot antidepresivi.
Omega
Ena najbolj cenjenih sestavin sončničnih semen so kakopak omega-6 maščobne kisline, ki varujejo pred boleznimi srca in ožilja. Pomanjkanje teh lahko načne naš imunski sistem, povzroči težave s kožo in strjevanjem krvi ter zastoj v rasti. Semena sončne rože vsebujejo kar 20 do 40 odstotkov olja z visokim deležem nenasičenih maščobnih kislin, posebej omega-6.
Olje
Sončnično olje, ki ga najdemo na policah naših trgovin, pridobivajo s stiskanjem semen. Dobljeno olje je limonasto rumene barve in sladkastega okusa. Hladno stiskano sončnično olje pridobivajo s stiskanjem najkakovostnejših semen po hladnem postopku. To olje je blagega vonja, okusa in barve, ni beljeno, ni rafinirano niti ne vsebuje kemičnih dodatkov. Uporabljamo ga za pripravo zdrave prehrane, pa tudi v zdravilne in aromaterapevtske namene.
Pomaga pri metabolizmu holesterola ter preprečevanju ateroskleroze. Lajša izkašljevanje, astmo in težave z zaprtjem, rahlo žene tudi na vodo. Otrokom pomaga pri zdravem razvoju zobovja. Zunanje ga uporabimo pri težavah s kožo, denimo pri aknah, v pomoč je tudi pri hemoroidih in vnetju nosne sluznice. Mehča in vlaži kožo ter se zelo dobro obnese za masaže.