Združeni proti zlorabam otrok
Pred dnevi je stekla mednarodna kampanja slovenske policije, Europola in policij držav Zahodnega Balkana Reci ne!, ki ozavešča o spletnih spolnih zlorabah otrok in mladostnikov.
Kranj – Organizacije, ki se ukvarjajo z varnostjo otrok na spletu, v zadnjih letih opažajo porast spletnih spolnih zlorab. V nekaterih državah članicah Evropske unije se je povpraševanje po posnetkih spolne zlorabe otrok v času epidemije povečalo za 25 odstotkov, je na 11. strokovnem posvetu o spolnih zlorabah otrok na spletu opozoril Vojko Urbas, direktor Uprave kriminalistične policije.
Po drugi strani je Nenad Šuštanovac v imenu Združenja za informatiko in telekomunikacije pri Gospodarski zbornici Slovenije izrazil zaskrbljenost, da je lanska sprememba uredbe s področja zasebnosti podatkov začasno onemogočila, da bi spletne platforme na strežnikih samodejno odkrivale gradiva s spolnimi zlorabami otrok, kar je povzročilo, da se je število poročil o spolnem izkoriščanju otrok v Evropski uniji zmanjšalo za 51 odstotkov.
Posvet, ki je potekal po spletu, je bil namenjen zlasti organom pregona, sodiščem, pripravljavcem zakonodaje, zaposlenim v šolstvu in centrih za socialno delo ter nevladnim organizacijam, njegov cilj pa je bil poglobiti znanje glede spletne zlorabe otrok z namenom učinkovitejše obravnave primerov v praksi, hkrati pa na enem mestu združiti znanje in izkušnje vseh, ki se ukvarjajo s tem področjem.
Prodekan Fakultete za družbene vede Univerze v Ljubljani dr. Iztok Prezelj je ob tem poudaril, da si vsi prizadevajo za celostni pristop k reševanju tega področja, saj je to edina pot do uspešnega spoprijemanja s posnetki spolnih zlorab otrok. Potrebno je sodelovanje vseh deležnikov, še zlasti s šolami, starši, otroki, ponudniki informacijsko-komunikacijske tehnologije in centri za socialno delo, je povedal.
Na posvetu so bili navzoči tudi predstavniki policij nekaterih držav zahodnega Balkana in Europola, ki so minuli četrtek v sodelovanju s slovensko policijo začeli kampanjo Reci ne!. S kampanjo želijo ozaveščati o spletnih spolnih zlorabah v regiji, saj so na tem območju otroci lahko še hitreje žrtve spletnih spolnih zlorab, saj jih od storilcev ločijo le manjše jezikovne pregrade, so poudarili. Sodelujoče države želijo s kampanjo sporočiti, da enako, kakor za storilce spolnih zlorab prek spleta ne obstajajo državne meje, prav tako ne obstajajo meje niti v njihovem skupnem prizadevanju za preprečevanje teh kaznivih dejanj in odkrivanje storilcev in da bodo storili vse, da bi zaščitili žrtve, proti storilcem pa ustrezno ukrepali.
Preprečevanje in preiskovanje spolnih zlorab otrok ter krepitev policijskega sodelovanja na tem področju z državami Zahodnega Balkana je sicer tudi med prednostnimi nalogami slovenskega predsedovanja Svetu Evropske unije.