Bosonogi so se z veliko dobre volje podali na pot okrog Blejskega jezera.

Prvi pohod bosonogih okoli Blejskega jezera

Prvega pohoda okoli Blejskega jezera se je udeležilo šestinpetdeset pohodnikov. Za Bled so se odločili, ker je prav Bled zibelka bosonoge hoje, njen 'oče' pa je bil Arnold Rikli.

Bled – Društvo Dogodek Kamnik, sekcija Bosonogi, ki jo vodi Pavel Žvelc, je v soboto, 11. septembra, zelo uspešno organiziralo prvi Pohod bosonogih okoli Blejskega jezera na šest kilometrov dolgi poti. Udeležilo se ga je 56 bosonogih pohodnikov, med njimi sta bila tudi harmonikar Ivan Hribar iz Praproč in Lado Osolnik, planšar izpod Kamniških planin, videli pa smo tudi slovensko zastavo in zastavo Občine Kamnik.

Za Bled so se odločili, ker je prav Bled zibelka bosonoge hoje, njen oče pa je bil Arnold Rikli. Znal je ceniti bosonogo hojo iz zdravilnih in terapevtskih razlogov, in ne samo zaradi pomanjkanja materialnih dobrin in s tem tudi čevljev! Stik noge z zemljo ima terapevtski učinek na celo telo. »Z boso nogo si naredimo uslugo, ker si izboljšamo moč v nogah, krepimo kosti, izboljšamo držo hrbtenice, pospešimo pretok krvi v telesu, omogočamo boljše ravnotežje s tem, ko absorbiramo zemljino subtilno energijo, skratka izboljšamo celoten imunski sistem. Bosonogi stik s tlemi ima pozitiven vpliv na zdravje prav zaradi stika golega podplata s tlemi,« so prepričani bosonogi.

Pohodnikom je izrekel dobrodošlico blejski župan Janez Fajfar in jim zaželel, da bi v prijateljski družbi na poti okoli jezera uživali in se vrnili brez poškodb. Predstavil je pionirsko delo Arnolda Riklija, pionirja blejskega zdraviliškega turizma. Bosonogim je predlagal hoditi po travniku z jutranjo roso, uživati lahke obroke, plavati, se sončiti ter veliko hoditi bosi. Njegove metode držijo še danes.

V imenu vseh bosonogih pohodnikov se je blejskemu županu Janezu Fajfarju zahvalil za dobre želje glavni organizator pohoda Pavle Žvelc.

Najstarejša pohodnica je bila 78-letna Marinka Repnik iz Šenčurja, najstarejši pohodnik pa 85-letni Vilijem Dolenc z Vira pri Domžalah. Sklenili so, da se prihodnje leto zopet snidejo na Bledu drugo soboto v septembru, pred tem pa bodo organizirali sedmi pohod na Vovar.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / četrtek, 7. julij 2011 / 07:00

Tisti, ki navijajo

Nisem še ugotovil, ali je bil najprej navijač in potem šport ali so si najprej izmislili šport zaradi navijačev. To vprašanje me enako muči kot tisto o jajcu in kuri … Največkrat takrat, ko hočem...

Objavljeno na isti dan


Kranj / sobota, 31. maj 2008 / 07:00

Končno nova športna dvorana

Spomladi drugo leto naj bi v Kranju začeli z gradnjo večnamenskega športnega vadbenega centra, večino denarja za okoli 10 milijonov vredno investicijo pa naj bi sofinancirala država z denarjem evropsk...

Kranj / sobota, 31. maj 2008 / 07:00

Vrtci bodo dražji

Cena se za starše sicer ne bo povečala za skoraj dvanajst odstotkov, kot je bilo najprej predlagano, saj je del bremena prevzela občina, bodo pa plačevali pet odstotkov več.

Kranj / sobota, 31. maj 2008 / 07:00

Dijake bodo zamenjali malčki

V stavbi nekdanje ekonomske šole bodo po obnovi uredili 13 oddelkov vrtca, tja bodo preselili tudi sedež uprave Kranjskih vrtcev.

Kranj / sobota, 31. maj 2008 / 07:00

Parkirna mesta po en evro

V obeh garažnih hišah v bližini starega Kranja stane ura parkiranja en evro. Vse manj je brezplačnih parkirišč, vse več je tudi modrih con. To je realnost, na katero se bomo morali navaditi.

Splošno / sobota, 31. maj 2008 / 07:00

Bolj od kazni je pomemben urejen in varen promet

V Kranju se zadnje čase marsikaj gradi, vse je pripravljeno za gradnjo nove knjižnice, za prenovo kulturnega kompleksa Khislstein, načrtuje se ureditev Slovenskega trga ... Željam in potrebam pa kar n...