Rezultat samotestiranja s hitrim antigenskim testom se ne vnaša v Centralni register podatkov o pacientu in se ne uporablja za pridobitev evropskega digitalnega covidnega potrdila. / Foto: Primož Pičulin, arhiv Gorenjski glas

Novi odlok razširil PCT-pogoj

Vlada je izdala odlok, s katerim se širi PCT-pogoj na številne dejavnosti, prav tako uporaba zaščitnih mask. Ključno merilo zaostrovanja ukrepov je zasedenost bolnišničnih kapacitet, ki se vztrajno polnijo. Zdravstveni minister Janez Poklukar zato znova poziva: »Čas je za razum. Cepimo se.«

»Test za samotestiranje ne velja za obiske prireditev, oseba s testom za samotestiranje ne izpolnjuje PCT-pogoja, razen na delovnem mestu. Če bodo necepljeni in nepreboleli želeli obiskati prireditve, bodo morali samoplačniško opraviti hitri antigenski test.« Tudi denimo za obisk osebnega zdravnika je obvezen PCT-pogoj, samotestiranje ni dovolj.

Ljubljana – Vladni odlok je začel veljati včeraj, kot pa je na sobotni novinarski konferenci pojasnil zdravstveni minister Janez Poklukar, je za njegovo uveljavitev predvideno sedemdnevno prehodno obdobje.

PCT-pogoj (preboleli, cep­ljeni, testirani) morajo izpolnjevati vsi zaposleni in uporabniki, ki prihajajo v neposreden stik z drugimi osebami oziroma so udeleženi v okoljih ali dejavnostih, kjer obstaja neposredna nevarnost za izbruh in širjenje okužb s koronavirusom.

PCT-pogoj tako velja v zdravstvu (tudi za obiskovalce nastanjenih pacientov), vzgoji in izobraževanju, socialnem varstvu, prodaji in ponujanju blaga ter storitev, kulturi, športnih programih, javni upravi ... Za zaposlene se uvaja samotestiranje s hitrimi antigenskimi testi (HAT), ki se izvaja enkrat tedensko v enakih presledkih, čas in kraj (doma ali na delovnem mestu) pa določi delodajalec, ki zagotavlja tudi sredstva za izvajanje samotestiranja s HAT. Uporabniki storitev stroške testiranja krijejo sami. Rezultat samotestiranja s HAT se ne vnaša v Centralni register podatkov o pacientu in se ne uporablja za pridobitev evropskega digitalnega covidnega potrdila. Kot so na ministrstvu za zdravje pojasnili na primeru: »Test za samotestiranje ne velja za obiske prireditev, oseba s testom za samotestiranje ne izpolnjuje PCT-pogoja, razen na delovnem mestu. Če bodo necepljeni in nepreboleli želeli obiskati prireditve, bodo morali samoplačniško opraviti HAT.« Tudi denimo za obisk osebnega zdravnika je obvezen PCT-pogoj, samotestiranje ni dovolj.

Učenci zadnje triade osnovne šole, dijaki in študentje še naprej v domačem okolju izvajajo prostovoljno samotestiranje za potrebe izvajanja vzgojno-izobraževalnega ali študijskega programa, stroške testov pa zanje krije država.

V enotah Gorenjskih lekarn je sicer cena HAT-a v maloprodaji 3,25 evra za en test ozoroma 16,25 evra za pakiranje po pet testov.

PCT-izjeme

PCT-pogoja ni treba izpolnjevati mlajšim od 12 let, osebam, ki pripeljejo otroka v vrtec, učencem prve triade osnovne šole in glasbene šole do vključno drugega razreda, učencem osnovne šole s prilagojenim programom ali zavoda za vzgojo in izobraževanje otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami ter uporabnikom storitev trgovinske dejavnosti po predpisih, ki urejajo trgovinsko dejavnost, lekarn, bencinskih servisov, bank in zavarovalniških storitev, pošte, dostavne službe in osebnih prevzemov blaga ali hrane, servisnih delavnic.

PCT-omejitve ne veljajo v primerih nujne oskrbe, zagotavljanja javnega reda, medicinske pomoči ter zaščite in reševanja.

Obdobje prebolelosti covida-19 pa je iz šest mesecev podaljšano na osem mesecev.

Zaščitna maska v vseh zaprtih javnih krajih

Vladni odlok tudi določa, da je uporaba zaščitne maske obvezna v vseh zaprtih javnih krajih in tudi na odprtih javnih krajih, če ni mogoče zagotoviti medosebne razdalje najmanj 1,5 metra. Maska pa ni obvezna na odprtih javnih krajih, kjer se upošteva PCT-pogoj. Med izjemami so tudi otroci do dopolnjenega šestega leta starosti, učenci do vključno petega razreda, ko so v matičnem oddelku, vzgojitelji predšolskih otrok, učitelji, kadar predavajo za zaščitno pregrado, in pa govorniki v zaprtih javnih prostorih ter izvajalci športne vadbe, če je zagotovljena medosebna razdalja.

Še vedno je ob vstopu v zaprt javni kraj obvezno razkuževanje rok z razkužilom.

Nov semafor ukrepov konec tedna?

Samo v soboto je bilo že več kot dvesto hospitaliziranih covidnih bolnikov, od tega več kot štirideset na intenzivni negi. Minister Poklukar je poudaril, da je ključno merilo zaostrovanja ukrepov prav zasedenost bolnišničnih kapacitet, predvsem v intenzivnih enotah, kar naj bi bilo tudi vodilo novega vladnega semaforja ukrepov, ki ga pripravlja strokovna svetovalna skupina za covid-19 in naj bi bil predstavljen konec tega tedna. Zatika se predvsem pri pravnih podrobnostih, ne toliko pri vsebinskih.

Naj ne bo alternativa črna jesen

Prevladujoča delta različica koronavirusa prinaša še večje breme. »V bolnišnicah bi imeli ob 70-odstotni precepljenosti na vrhu četrtega vala 1600 hospitaliziranih oseb. Ob verjetni 51-odstotni precepljenosti sredi oktobra, ki je za štiri odstotke višja, kot je trenutno precepljenih s prvim odmerkom, bi imeli hospitaliziranih okrog 2900 oseb. To je dvakratnik lanskoletnega maksimuma v bolnišnicah v drugem valu. Na enotah intenzivne terapije bi imeli ob reprodukcijskem številu 2 in 70-odstotni precepljenosti 320 hospitaliziranih oseb, ob 51-odstotni precepljenosti pa okrog 560. V drugem valu smo imeli hospitaliziranih največ 219 covidnih bolnikov,« je poudaril minister Poklukar. Napovedi tudi kažejo, da bi imeli ob 51-odstotni precepljenosti približno tisoč umrlih, ob 70-odstotni precepljenosti pa bi se ta številka pomembno znižala. Minister Poklukar je opozoril, da bi kapacitete zdravstva ob teh scenarijih potisnili na maksimalni rob zmogljivosti, izvajanje ostalih zdravstvenih posegov pa bi morali ustaviti. »Vse povedano jasno kaže, kako pomembno je, da dosežemo precepljenost in da z vsemi ukrepi preprečimo širjenje virusa,« je pozval.

Na Jesenicah znova covidni oddelek

V Splošni bolnišnici Jesenice so včeraj znova odprli covidni oddelek na zgornjem parkirišču ob bolnišnici. Uredili so dvanajst postelj, največ jih bodo lahko zagotovili osemnajst.

Na Kliniki Golnik je bilo na navadnem covidnem oddelku včeraj zjutraj 19 hospitaliziranih pacientov, šest med njimi je cepljenih. Povprečna starost bolnikov je 61 let, najmlajši ima 19 let. Na intenzivnem oddelku se je zdravilo šest pacientov, trije so cepljeni, povprečna starost bolnikov na intenzivnem oddelku pa je 62 let.

Odprti termini cepljenja

V kranjski vojašnici je ekipa Zdravstvenega doma (ZD) Kranj minulo sredo in četrtek skupno cepila nekaj čez tisoč ljudi (v terminih za naročene in nenaročene). V četrtek so cepili tudi 105 otrok in mladostnikov, od tega 36 s prvim odmerkom cepiva.

Termin za nenaročene bo Zdravstveni dom (ZD) Škofja Loka znova organiziral danes, 7. septembra, od 8. do 12. ure na lokaciji Turistično-informacijskega centra v Škofji Loki, na voljo bodo vsa cepiva razen Moderne.

V ZD Tržič so na prvem odprtem terminu od napovedanih petih v septembru prejšnji teden cepili 57 ljudi, na rednem vsakodnevnem enournem terminu za naročene pa so od ponedeljka do četrtka skupno cepili 94 ljudi, vse z drugim odmerkom cepiva. V septembru bodo poleg cepljenja naročenih pacientov (vsak delovnik od 12. do 13. ure) odprti termini cepljenja še 7., 14., 24. in 30. septembra, vsakič od 14. ure do 16.30.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / sreda, 7. julij 2010 / 07:00

Maša za žrtve povojnih pobojev

Kočevje - Ob grobišču pod Krenom v Kočevskem Rogu je v nedeljo potekala slovesnost z obletno mašo za žrtve revolucionarnega nasilja. Somaševanje je vodil ljubljanski nadškof metr...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / ponedeljek, 6. september 2021 / 17:43

Pasji piknik pasje »žlahte«

Irena Oman iz Stražišča pri Kranju se je po mnogo letih vzreje zlatih prinašalcev odločila, da organizira srečanje pasje »žlahte«. Prišel je tudi kinološki sodnik Jože Vester, ki ima z zlatimi prinaša...

Kranj / ponedeljek, 6. september 2021 / 16:06

Spremenili parkirni režim

Mestna občina Kranj je s septembrom spremenila parkirni režim na nekaterih ulicah v Kranju.

Zanimivosti / ponedeljek, 6. september 2021 / 16:05

Dihamo z naravo se nadaljuje

Humanitarno društvo Šola zdravja brezplačno delavnico Dihamo z naravo organizira na sedemnajstih lokacijah po vsej Sloveniji – tudi na Gorenjskem. Po poletnem premoru so se znova zbrali.

Jesenice / ponedeljek, 6. september 2021 / 15:12

Velike zamude vlakov

Na prenovljeni gorenjski progi med Jesenicami in Kranjem, po kateri so lokalni vlaki začeli voziti 23. avgusta, prihaja do velikih zamud. Hitrost vožnje vlakov je namreč na odsekih med Lescami in Jese...

Kronika / ponedeljek, 6. september 2021 / 13:55

Objavljamo seznam cest, ki so najbolj nevarne za šolarje

Ob vrnitvi otrok v šolske klopi so gorenjski policisti pripravili seznam najbolj kritičnih točk na šolskih poteh po Gorenjskem. Tam morajo biti vozniki še posebej previdni.