Cesar Ferdinand zahteva rezance …

Na Gorenjskem v deželi Kranjski (318)

Slovenski politik Ivan Oman, ki je slovel po logičnem sklepanju, je nekoč pojasnil, v čem je razlika med fevdalizmom in komunističnim socialističnim sistemom. V komunizmu so po smrti voditelja vedno napredovali njemu najbližji 'sodelavci'. Tako so v komunizmu državo vedno vodili ljudje z najbolj 'mehkimi hrbtenicami'. V fevdalizmu pa je prestol vedno zasedel kraljevi prvorojenec. Vendar se je včasih zgodilo, da je prišel na vrsto tudi duševno prizadeti prvorojeni potomec, kar pa ni vplivalo na imenovanje naslednika. Tako je bilo tudi z avstrijskim cesarjem Ferdinandom, ki je 1. septembra 1844 prišel tudi na obisk v Ljubljano.

Cesar Ferdinand je bil znan po zahtevi: »Cesar sem in hočem rezance!« To je bila po mnenju znamenitega angleškega zgodovinarja A. J. P. Taylorja edina pametna pripomba duševno zaostalega cesarja Ferdinanda, ki je bil tudi božjasten in rahitičen. Vseeno pa je bil cesar in med Slovenci zelo priljubljen. Z veseljem so ga sprejeli.

Tudi oče Henrika Tume je pravil svojemu sinu, da je bil cesar Ferdinand popoln bebec. »Kljub temu je vedno po obedu sam hodil v dvorno knjižnico. Njegovi okolici se je čudno zdelo, da hoče ta cesar postati učen. Nekoč je njegov minister naročil cesarjevemu slugi, naj gre za njim v knjižnico, a previdno, da ne opazi njegovega prihoda, in naj pogleda, kaj cesar bere. Dvorni lakaj je prišel tiho za hrbet cesarju, ki je sedel v velikem naslanjaču, in pogledal čez njegove rame. Videl je, da ima cesar v rokah narobe obrnjeno veliko knjigo. Po listu je lezla muha in cesar je potrpežljivo čakal, da je zašla v pregib knjige. Takrat je knjigo zaloputnil in muho ubil. S tem lovom na muhe se je torej cesar Ferdinand baje zabaval v dvorni knjižnici.«

Cesar Ferdinand Dobrotljivi je bil sicer med Slovenci zelo priljubljen. V solzah veselja so slavili njegovo pravičnost in milo prosili Boga, naj varuje avstrijskega vladarja. Da se bosta Ferdinand in njegova soproga 1. septembra 1844 mudila v kranjski prestolnici, so Novice naznanile že mesec dni prej. V članku Sreča in veselje pa je Bleiweisov list, z večjimi črkami kot običajno, popisal neznansko veselje Ljubljančanov ob prihodu vladarskega para:

»Cela Ljubljana jima je šla naproti, od stariga do mladiga vse je hrepenelo, obličje našiga premilostljiviga očeta FERDINANDA in naše presvitle cesarice ANE MARIJE, pred ko bi bilo mogoče, viditi. Med streljanjem in zvonenjem po vsih cerkvah, sta se v mesto peljala, za njima pa je bilo ljudi in kočij, da se je vse terlo. Ljudje so ukali, 'Vivat' vpili, veselje uganjali, da se je vse razlegalo! Deržavni stanovi in mestna gosposka so, kolikor je bilo mogoče, vse storili, veseli dohod našiga presvitlega Cesarja in Cesarice po vrednosti obhajati, in vse dni je bilo po celim mesto tako veliko veselje, de bi ga ne bilo lahko popisati.«

Ob obisku cesarja Ferdinanda je 4. septembra 1844 v posebni prilogi Novic izšla tudi pesem Jovana Vesela Koseskega z naslovom Kdo je mar.

Zanimivi Gorenjci tedna iz dežele Kranjske:

V Kranju se je 30. 8. 1903 rodil gospodarstvenik, predavatelj, gozdar, športnik Viktor Rebolj. Leta 1948 je bilo ustanovljeno podjetje Slovenijales. Bil je njegov prvi direktor.

V Bohinjski Bistrici se je 31. 8. 1914 rodil duhovnik, pisatelj, misijonar Franc Sodja. Leta 1946 ga je povojna jugoslovanska oblast obsodila na pet let ječe pod obtožbo, da je pomagal bogoslovcu Andreju Jermanu, da je iz kočevske ječe pobegnil v tujino. Največji del kazni je preživel v samici, potem pa je pri Žalah v Ljubljani kazensko gradil stanovanjske bloke, v Medvodah pa hidroelektrarno. To obdobje svojega življenja je opisal v knjigi Pred vrati pekla, ki je izšla v Buenos Airesu leta 1961. Umrl je 15. 7. 2007 v Torontu.

V Bleiweisovih Novicah je uvodničar 4. 9. 1844 prvič imenoval Ljubljano za glavno mesto Slovenije.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / nedelja, 3. februar 2019 / 19:44

Tišlerjeva nagrada Janku Zerzerju

Pretekli petek so v Mohorjevi hiši v Celovcu podelili 40. Tišlerjevo nagrado, eno od najvišjih priznanj zaslužnim koroškim Slovencem. Nagrado je prejel dvorni svetnik dr. Janko Zerzer, rojen 7. nov...

Objavljeno na isti dan


Šport / ponedeljek, 5. marec 2007 / 06:00

Domača tekma je nekaj posebnega

Tako pravi dolgoletni reprezentant Mitja Valenčič, ki je bil s 17. mestom v slalomu in 26. mestom v veleslalomu naš najboljši na 46. Pokalu Vitranc.

Železniki / ponedeljek, 5. marec 2007 / 06:00

Letos največ za ceste

V četrtek so svetniki v Železnikih sprejeli proračun.

Gorenja vas-Poljane / ponedeljek, 5. marec 2007 / 06:00

Obiski po krajevnih skupnostih

Gorenja vas - Milan Čadež, župan občine Gorenja vas–Poljane, je pred slabim mesecem začel obiskovati krajevne skupnosti. »Že v volilni kampanji sem poudaril, da želim de...

Gorenja vas-Poljane / ponedeljek, 5. marec 2007 / 06:00

Unitech v prostorih rudnika

Todraž - V teh dneh bodo v nekdanjih prostorih Rudnika Žirovski Vrh začeli urejati prostore za škofjeloški TCG Unitech. »Prek našega podjetja Bioenergetika bomo sedaj za...

Kultura / ponedeljek, 5. marec 2007 / 06:00

Razpis za kulturo

Šenčur - Občina Šenčur je že objavila letošnji javni razpis za sofinanciranje kulturnih dejavnosti, na katerega se morajo kulturna društva prijaviti do 16. marca. Za sof...