Premoženja ne bodo več upoštevali
Predvidoma od februarja prihodnje leto naprej se bo za obračun otroškega dodatka in drugih letnih pravic iz javnih sredstev upošteval le prihodek staršev in nič več drugo premoženje.
Na ministrstvu menijo, da morajo biti letne pravice iz javnih sredstev čim bolj neodvisne od premoženja, saj mora država tudi družine spodbujati k čim večji samostojnosti in neodvisnosti. Morebitna še višja stopnja upoštevanja premoženja pri odmeri letnih pravic iz javnih sredstev pa bi starše spodbujala, da živijo iz rok v usta in naj bodo čim bolj odvisni od države.
Koliko pa sploh vpliva premoženje družine na višino denimo otroškega dodatka? Postopek izračuna je dokaj zapleten, na ministrstvu pa priznavajo, da je zaradi nizkih obrestnih mer v zadnjih letih vpliv premoženja na odmero pravic iz javnih sredstev razmeroma majhen. Kljub temu pričakujejo, da se bodo po novem zneski letnih pravic zvišali.
Kranj – Na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve pripravljajo novost, po kateri se bo pri pravici do otroškega dodatka, državne štipendije, subvencije malice oziroma kosila upošteval zgolj dohodek in ne več premoženje družine. Kot so pojasnili, je predlog sprememb zakona še v obravnavi, na ministrstvu pa pričakujejo, da bodo sprejete še letos in se bodo začele uporabljati predvidoma 1. februarja 2022.
In zakaj so se odločili za to novost pri letnih pravicah iz javnih sredstev? Kot so pojasnili, naj bi bil to eden od korakov k večji univerzalnosti na področju družinske politike, kar pomeni, da bi bile pravice na voljo vsem družinam z enakim številom otrok ne glede na njihov dohodkovni in premoženjski položaj.
Na ministrstvu menijo, da v trenutni ureditvi, ko pri letnih pravicah upoštevajo celotno premoženje, postavlja družine, ki so del preteklih dohodkov prihranile in jih vložile v ustvarjanje lastne dolgoročne ekonomske osnove in socialne varnosti, v slabši položaj kot družine, ki so ob enakih dohodkih vse dohodke sproti porabile, zdaj pa so upravičene do višjih letnih pravic iz javnih sredstev.
»Upoštevanje premoženja pri odmeri letnih pravic iz javnih sredstev družine upravičeno doživljajo kot vsakoletno ponovno obdavčenje v preteklosti že obdavčenih in pri odmeri letnih pravic iz javnih sredstev že upoštevanih dohodkov. Upravičeno ga doživljajo kot kaznovanje za preudarno ravnanje in zagotavljanje lastne ekonomske podlage za boljšo socialno varnost,« pojasnjujejo na ministrstvu. Ob tem tudi dodajajo, da mnoge družine odplačujejo stanovanjski kredit, pri čemer se to ne šteje kot odhodek, čeprav s temi sredstvi dejansko ne razpolagajo.
Obenem pa naj bi s spremembami poenostavili postopke na centrih za socialno delo, saj imajo po trenutni ureditvi uslužbenci veliko (tudi ročnega) dela z vnašanjem in preverjanjem vseh podatkov o premoženjskem stanju družin. Odprava upoštevanja premoženja bo zato omogočila bistveno večjo avtomatizacijo postopkov in razbremenitev zaposlenih na centrih za socialno delo, ki se bodo tako lahko v večji meri posvetili strokovnemu delu, so še pojasnili na ministrstvu.