Sejem Agra »v živo«, a z omejitvami
Jutri se bo na Pomurskem sejmu v Gornji Radgoni začel 59. mednarodni kmetijsko-živilski sejem Agra. Sejem bo potekal »v živo«, vendar bodo obiskovalci in razstavljavci lahko vstopali na sejmišče le ob izpolnjevanju pogoja PCT (preboleli, cepljeni, testirani).
Sejem Agra bo jutri ob 10. uri odprl predsednik države Borut Pahor.
Na sejem bo možno tudi z organiziranim avtobusnim prevozom; za prevoz iz Kranja, vodenje, vstopnino, topli obrok (dvakrat) in degustacije bo treba odšteti 39 evrov, cena pa bo sicer odvisna od števila prijavljenih.
Gornja Radgona – Čeprav bo letošnji sejem Agra za razliko od lani spet potekal »v živo«, ga bodo zaznamovali ukrepi za zajezitev širjenja novega koronavirusa. Tako obiskovalci kot razstavljavci bodo morali pred vstopom na sejmišče dokazati, da izpolnjujejo pogoj PCT. Na zunanjem razstavišču ne bo obvezna uporaba zaščitne maske, v notranjih prostorih pa bo obvezna za razstavljavce. Pred vstopom na sejmišče bo v sodelovanju z Zdravstvenim domom Gornja Radgona možno brezplačno testiranje, vsi, ki bodo želeli, pa se bodo lahko tudi cepili.
V »osebni izkaznici« letošnjega sejma piše, da se bo na skupaj 53.800 kvadratnih metrih zunanjih in notranjih razstavnih površin predstavljalo 1100 razstavljavcev iz 29 držav in da bo država partnerica sejma letos Francija. V sejemski ponudbi bo že po tradiciji največ kmetijske in gozdarske mehanizacije in opreme, kmetijskega reprodukcijskega materiala in drugega kmetijskega blaga. Udeležba bo nekoliko okrnjena, večina članov Združenja proizvajalcev in uvoznikov kmetijske in gozdarske tehnologije je zaradi varnosti obiskovalcev in zaposlenih odpovedala udeležbo na sejmu, češ da je na prvem mestu zdravje in da bo za sejme časa še dovolj. Na sejmu bodo sodelovale tudi vse najpomembnejše vladne in nevladne kmetijske ustanove in organizacije, med njimi ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, zavod za gozdove, kmetijsko-gozdarska zbornica, zbornica kmetijskih in živilskih podjetij, zadružna zveza, čebelarska zveza, konzorcij biotehniških šol in univerze, zveza slovenske podeželske mladine ...
V času sejma bo tudi več razstav živali – slovenskih avtohtonih pasem domačih živali, goved, konj, drobnice ... V hlevu za prašiče zaradi afriške prašičje kuge ne bo živali, a bo kljub temu živahno – predstavljali bodo rejski program, organizirali posvete. V sejemskih vrtovih bodo poudarjali mednarodno leto sadja in zelenjave ter pomen medovitih rastlin, obiskovalci si bodo lahko ogledali tudi vzorčni čebelnjak in gozdno-parkovni nasad. Veliko bo tudi strokovnih posvetov, predavanj in predstavitev.