V Kranju z okolico so se cene kmetijskih zemljišč, brez upoštevanja četrtine najcenejših in četrtine najdražjih, lani gibale od 4,38 do 7 evrov za kvadratni meter. Slika je simbolična.

Visoke cene kmetijskih zemljišč zavirajo razvoj kmetij

Na Gorenjskem je lani srednja cena kmetijskih zemljišč znašala 5,30 evra za kvadratni meter, v Kranju z okolico celo šest evrov. Visoke cene zemljišč, ki so med najvišjimi v državi, zavirajo povečevanje in razvoj gorenjskih kmetij, ki se ob takšnih cenah raje odločajo za najem zemljišč.

Marija Kalan, specialistka za rastlinsko pridelavo v KGZ Kranj: »Visoke cene kmetijskih zemljišč so velik problem za gorenjske kmetije, ki bi se sicer rade povečevale z nakupom zemljišč, a po normalnih cenah. Ob sedanjih visokih cenah zemljišč samo z zaslužkom v kmetijstvu ne morejo ustvariti dovolj kapitala za nakup zemljišč. Zemljišča lahko kupujejo le tisti, ki so si denar zagotovili s prodajo zazidljivih zemljišč oziroma zemljišč, ki so jih prodali za potrebe gradnje javnih in drugih objektov, cest in druge infrastrukture. Posredno k visokim cenam kmetijskih zemljišč prispeva tudi sklad kmetijskih zemljišč in gozdov, ki od denacionalizacijskih upravičencev odkupuje zemljišča tudi po ceni šest evrov za kvadratni meter.«

Franc Pavlin, specialist za živinorejo v KGZ Kranj: »Visoke cene kmetijskih zemljišč so velika zavora za razvoj in povečevanje kmetij. Kmetije se v takšnih razmerah raje odločajo za najem zemljišč, tako da nekatere obdelujejo že celo več najetih zemljišč kot lastnih. Gorenjske kmetije so v primerjavi s kmetijami na območjih, kjer se cene kmetijskih zemljišč gibljejo okrog enega evra za kvadratni meter, na slabšem, saj so cene kmetijskih pridelkov enake za vse kmete v Sloveniji. Višje cene zemljišč vplivajo tudi na višje najemnine, a razlika pri najemninah ni tolikšna, kot je pri cenah zemljišč.«

Kranj – Promet z nepremičninami je bil lani zaradi ukrepov za zajezitev novega koronavirusa manjši kot leto prej, to velja tudi za promet s kmetijskimi in gozdnimi zemljišči, ki je bil lani za 12 odstotkov manjši kot predlani. Največ kupoprodaj kmetijskih zemljišč (1600) je bilo na Dolenjskem in v Beli krajini in najmanj na alpskem območju, to je na območju Julijskih in Savinjskih Alp ter Karavank (manj kot 150), največ zemljišč (950 hektarjev) je bilo prodanih na štajerskem območju in najmanj (50 hektarjev) na Primorskem. Na Gorenjskem, kjer fond kmetijskih zemljišč obsega 29.352 hektarjev, je bilo v 314 kupčijah prodanih 166 hektarjev zemljišč, na alpskem območju, ki obsega 29.813 hektarjev zemljišč, pa v 147 poslih skupno 180 hektarjev.

Kakšne so bile cene zemljišč? Po podatkih geodetske uprave, ki je iz izračuna izločila četrtino najvišjih in četrtino najnižjih cen, je lani srednja cena kmetijskega zemljišča brez trajnih nasadov na ravni države znašala 1,45 evra za kvadratni meter, sicer pa je bila odvisna od različnih naravnih in demografskih dejavnikov (mikroklime, konfiguracije terena, kakovosti prsti, stopnje poseljenosti ...) in zato različna glede na tržna in lokalna analitična območja. Že po tradiciji so bile cene najvišje na primorskem območju – okoli 5,30 evra za kvadratni meter, na priobalnem območju celo 6,50 evra. »Razlog za visoko ceno je veliko povpraševanje in pogosti špekulativni nakupi kmetijskih zemljišč za druge namene ter na splošno visoke cene vseh nepremičnin na priobalnem področju,« pojasnjujejo v geodetski upravi in poudarjajo, da po ravni cen poleg Primorske izstopa še Gorenjska, kjer so se cene lani gibale od 4 do 6,43 evra, srednja cena je bila 5,27 evra za kvadratni meter. Tudi na gorenjskem območju so bile razlike – v Kranju z okolico je bila cena ena od 4,38 do 7 evrov (srednja 6 evrov) in v Škofjeloškem hribovju od 1,92 do 4,50 evra (srednja 2,59 evra). Primorski in Gorenjski je po ravni cen sledilo alpsko območje, kjer so bile cene kmetijskih zemljišč že občutno nižje (2,80 evra), a še vedno visoko nad slovenskim povprečjem. Čeprav je na tem območju malo pravih kmetijskih zemljišč, je razlog za visoke cene vsaj deloma enak kot v Primorju – pogosto se zemljišča kupujejo za druge namene. Nad slovenskim povprečjem so bile tudi cene kmetijskih zemljišč na Koroškem, na Krasu, v Vipavski dolini, v Goriških brdih, na osrednjeslovenskem in štajerskem območju, najnižje pa so bile cene na Notranjskem, Prekmurju in v Beli krajini. V gričevnatem delu Prekmurja je bila srednja cena 0,98 evra, na Notranjskem 0,99 evra, v Beli krajini en evro, v Halozah 1,07 evra, v vzhodnem Posavskem hribovju z Bizeljskim 1,03 evra, na krško-brežiškem območju 1,10 evra – in tako dalje.

Kakšno je bilo gibanje cen kmetijskih zemljišč v obdobju 2015–2020? Na ravni države so cene v tem obdobju porasle za četrtino, najbolj prav lani, sicer pa so med vsemi območji najbolj porasle v Prekmurju in na Koroškem – za 17 odstotkov, na Gorenjskem so za pet odstotkov in na alpskem območju za sedem odstotkov.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / torek, 7. julij 2015 / 14:15

Policisti iščejo udeleženca nesreče

Kranjska Gora – Kranjskogorski policisti iščejo neznanega voznika temnega avtomobila, verjetno temno modre ali črne barve, ki je soboto okoli 9.30 na Petacovem mostu čez reko Pišnico rahlo trčil s...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / ponedeljek, 18. marec 2013 / 07:00

Anketa: Predstavili lokalne jedi

Potuj z jezikom je letošnja tema že 27. festivala Turizmu pomaga lastna glava. Na turističnih tržnicah v Kranju so gorenjski osnovnošolci v torek in četrtek predstavili tipične lokalne jedi v svojem n...

GG Plus / ponedeljek, 18. marec 2013 / 07:00

Prepriča že sam okus

Ob zadnjih prehranskih aferah postaja še pomembneje, od kod izvira hrana, ki konča na naših krožnikih. Lokalno pridelana hrana je namreč najbolj kakovostna in varna.

GG Plus / ponedeljek, 18. marec 2013 / 07:00

Forum trajnostnega razvoja

Družbe v skupini Elektro Gorenjska letos tretjič zapored organizirajo brezplačni posvet Forum o obnovljivih virih (OVE) in učinkoviti rabi energije (URE).

GG Plus / ponedeljek, 18. marec 2013 / 07:00

Učinkovito nižanje stroškov

Model pogodbenega financiranja, kjer ukrepe za učinkovito rabo energije financira tretji partner, omogoča gospodarskim družbam in drugim institucijam prihranke pri energetskih stroških.

GG Plus / ponedeljek, 18. marec 2013 / 07:00

O toplotnih in fotonapetostnih sistemih

Pred dnevi je Drago Papler izdal knjigo Osnove uporabe solarnih toplotnih in fotonapetostnih sistemov, ki zajema vse vidike alternativne oskrbe z električno energijo s pomočjo neusahljivega in ek...