Družba Gorenjske elektrarne svojo uspešnost dokazuje z zaključenimi projekti na vseh področjih delovanja. Prek individualnega pristopa in s širokim svetovalnim znanjem pomagajo oblikovati najboljšo rešitev na področju učinkovite rabe energije po meri naročnika. Tako so v letu 2012 s podjetjem Merkur namestili novo, učinkovitejšo razsvetljavo v trgovskem centru na Primskovem, prav tako novo soproizvodno enoto za toploto in elektriko v poslovni stavbi v Naklem, nadaljujejo s projektom menjave razsvetljave. "Skrbimo za okolje in zmanjšujemo stroške razsvetljave, zato bomo podobne projekte v prihodnje izpeljali v še nekaj naših centrih po Sloveniji," pravijo v Merkurju. (Foto: Gorazd Kavčič)

Učinkovito nižanje stroškov

Model pogodbenega financiranja, kjer ukrepe za učinkovito rabo energije financira tretji partner, omogoča gospodarskim družbam in drugim institucijam prihranke pri energetskih stroških.

Gorenjske elektrarne so vodilni proizvajalec zelene električne energije na Gorenjskem na področju vodnih in sončnih elektrarn. Z njihovo pomočjo je izraba obeh virov postala donosna panoga, ki prinaša nove razvojne priložnosti. Z namenom vplivanja na večjo, predvsem pa ustrezno ozaveščenost javnosti sodelujejo predstavniki družbe na različnih konferencah, simpozijih in ostalih izobraževalnih dogodkih in skrbijo za dodatno ozaveščanje otrok in odraslih o pomenu izrabe obnovljivih virov energije in ukrepih učinkovitejše rabe.

V Gorenjskih elektrarnah pozornost posvečajo tudi izvajanju energetskih storitev po modelu pogodbenega financiranja, ki prinaša prihranke energije ter dodano vrednost uporabnikom v obliki zniževanja stroškov. Pogodbeno financiranje je poslovni model, pri katerem so ukrepi za učinkovito rabo energije financirani s strani tretjega partnerja, poplačani pa iz na ta način doseženih ciljnih prihrankov pri stroških za porabljeno energijo.

»Razlikujemo dve obliki pogodbenega financiranja. Prvo je financiranje na področju dobave energije oziroma energetskih naprav, drugo pa pogodbeno financiranje na področju učinkovite rabe energije oziroma pogodbeno zagotavljanje prihrankov. V praksi pogosto prihaja do kombinacije obeh oblik,« pojasni Matjaž Eržen iz Gorenjskih elektrarn.

V gospodarski družbi, v kateri izvedejo ukrep učinkovitejše rabe energije, pridobijo ciljne prihranke pri stroških za porabljeno energijo, investitor pa je udeležen pri deležih letnih prihrankov stroškov za energijo. Tovrstne oblike sodelovanj trajajo od pet do 15 let in so v tujini že dolgo znani, pri nas pa vse bolj pridobivajo na pomenu. Energetsko pogodbeništvo je zelo zanimiv poslovni model za učinkovito rabo energije. Družba za energetsko pogodbeništvo izvede ukrepe za zmanjšanje rabe energije, investicija pa se vrača preko prihrankov.

»Model pogodbenega zagotavljanja prihrankov se najpogosteje uporablja pri zamenjavi razsvetljave, posodobitvi sistemov ogrevanja in hlajenja, pri vgradnji sprejemnikov sončne energije ali toplotnih črpalk in drugih naprav za pridobivanje toplote iz obnovljivih virov ter posodobitvi sistemov za proizvodnjo komprimiranega zraka,« razloži Matjaž Eržen.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Bled / četrtek, 19. november 2009 / 07:00

Članstvo se je podvojilo

Ob 130. obletnici Turističnega društva Bled je izšla knjiga Bled v soncu ves žari avtorja Boža Repeta, v kateri je orisal zgodovino razvoja turizma in turističnega društva na Bledu.

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / četrtek, 13. marec 2014 / 22:03

Občina Škofja Loka dobila Zlati kamen

Dobitnica letošnjega priznanja Zlati kamen za razvojno najprodornejšo slovensko občino je občina Škofja Loka.

Radovljica / četrtek, 13. marec 2014 / 13:39

Sočutje in pomoč zasvojencem

Pomagajmo človeku, ki pada, in ponudimo mu roko, da bo vstal, je sporočilo sobotnega romanja alkoholikov in drugih zasvojencev ter njihovih svojcev na Brezje.

Škofja Loka / četrtek, 13. marec 2014 / 13:38

Le povezani do denarja

Župani slovenskih zgodovinskih mest so se z evroposlanko Mojco Kleva Kekuš pogovarjali o možnostih pridobivanja nepovratnih evropskih sredstev neposredno v Bruslju.

Kranjska Gora / četrtek, 13. marec 2014 / 13:38

Pasulj namesto rož

Na Dovjem še vedno ohranjajo posebno tradicijo praznovanja dneva žena. Že trideset let na 8. marec v kotlu sredi vasi skuhajo velik kotel pasulja; fantje ga pridejo iskat s kanglicami, da gospodinjam...

Jesenice / četrtek, 13. marec 2014 / 13:36

Razvajali so jih v mestu

V sedmih slovenskih krajih, med njimi tudi v Kranju, na Jesenicah in v Naklem, v akciji Razvajaj se v mestu na poseben način razvajali ženske.