Olimpijska ekologija
Ko olimpijske igre potekajo, je vsa pozornost usmerjena na športnike in njihove dosežke. Ko igre minejo, pridejo na dan še drugi vidiki. Številni zapuščeni objekti in vprašanje, koliko so bile igre 'zelene'.
Tokio 2020, ekološki vidik
Kako zelene so bile tokijske igre? »Letošnje igre tako daljnosežnih sprememb niso prinesle – in jih tudi ne bodo, tradicionalno zadržani in introvertirani Japonci tudi niso tako odprtih rok sprejeli množice tujcev, ki so prišli v njihovo deželo. Vprašanje je tudi, kako 'zelene' so bile zares te igre. Organizatorji so namreč zatrdili, da bo Tokio 2020 predstavljal 'najbolj zelene igre v zgodovini olimpijskega gibanja', celo slogan iger je bil okoljski: 'Bodimo boljši, skupaj – za planet in ljudi'. Prireditelji so dejali, da bodo uporabili kar največ do okolja prijaznih materialov tako pri stadionih kot namestitvah in celo pri medaljah, saj so izdelane iz predelanih odpadnih mobilnikov in računalnikov. Tudi zmagovalni odri so bili izdelani iz reciklirane plastike, športniki v olimpijski vasi pa so spali na kartonskih posteljah, ki jih bodo po koncu iger reciklirali in so, mimogrede, v prvih dneh poskrbele za kar nekaj smeha in začudenja, saj so nekateri trdili, da so tako krhke, da se bodo ob spolni dejavnosti preprosto sesedle. Športniki so tako objavljali zabavne videoposnetke, na katerih so skakali po posteljah in preizkušali njihovo trdnost. Tudi vzmetnice bodo po odhodu vseh športnikov reciklirali. Olimpijske bakle in olimpijski ogenj, ki ga je prižgala teniška zvezdnica Naomi Osaka in je na nacionalnem stadionu gorel vseh 17 dni iger, je poganjal vodik, ki pri izgorevanju v zrak ne spušča ogljikovega dioksida. Kljub temu nekateri, kot je britanski profesor geografije na univerzi v Lozani Sven Daniel Wolfe, trdijo, da je trajnostni vidik iger od leta 1992 vse slabši. Wolfe je v pogovoru za The Independent opozoril, da se vsi veliki dogodki začnejo z visokoletečimi obljubami o varovanju okolja in trajnostnem razvoju, a na koncu ostanejo v senci pritiskov, da je treba ponuditi televizijski, očem všečen spektakel.«
Pariz 2024: spolna enakost
Kaj pa se novega obeta na naslednji poletni olimpijadi v Parizu? »Pariz ima za to, da se pripravi na dobrodošlico najboljših športnikov na svetu, le še tri leta. Če ne bo znova kakšnih nepredvidenih dogodkov, bodo igre potekale med 26. julijem in 11. avgustom leta 2024, prireditelji pa poudarjajo, da bosta rdeča nit iger spolna enakost in sodelovanje mladih. Na vseh področjih bodo Francozi namreč skušali doseči popolnoma enako zastopanost spolov, torej 50/50. Pariz bo poletne igre gostil že tretjič, a od takrat je preteklo že ogromno časa, saj so se športniki v mestu zbrali v letih 1900 in 1924. Poleg Pariza so igre trikrat potekale le še v Londonu (1908, 1948 in 2012). Večina dogodkov bo seveda potekala v samem mestu, na prizoriščih, ki jih dobro poznamo tudi slovenski ljubitelji športa. Odprtje in sklepna slovesnost iger bosta potekala na stadionu Stade de France, na Roland Garrosu bodo na primer izvedli teniški turnir in boksarske boje, v Bercyju se bodo za medalje borili ritmične telovadke, telovadci na trampolinu in košarkarji. Drugo večje prizorišče bo v Versaillesu – konjeništvo in moderni peteroboj bosta potekala kar v čudoviti kulisi tamkajšnje palače. Nekaj tekem bodo gostila tudi druga francoska mesta, na primer nogometni stadioni v Marseillu, Lyonu, Nici, Nantesu in Bordeauxu. Veslači in kanuisti ter kajakaši bodo morali v Vaires-sur-Marne, jadralci pa se bodo v svoji spretnosti in znanju pomerili v Marseillu ob Sredozemskem morju. Nedvomno najzanimivejše prizorišče bodo imeli deskarji, saj so Francozi predlagali, Mednarodni olimpijski komite pa jim je prikimal, da bodo njihova tekmovanja potekala na drugem koncu sveta, v znamenitem deskarskem kraju Teahupo'o na Tahitiju v Francoski Polineziji, ki je od Pariza oddaljen 15.700 kilometrov. V Parizu se bo prvič na olimpijskih igrah na spored prebil breakdance, na logotipu iger pa bo Marianne, nacionalni simbol Francije, ki predstavlja svobodo, enakost in bratstvo. Maskote bodo izbrali čez nekaj mesecev. A tudi Pariz se že spopada z ovirami, v kakršne so trčila že mesta pred njim. Številnim prebivalcem iz revnejših severnih predmestij so ukazali, da se morajo preseliti, saj bodo tam postavili olimpijsko vas. V ta namen bodo zrušili tri šole, dve javni ustanovi, hotel in stavbo, v kateri živi 300 priseljenskih delavcev. Med predvidenimi projekti je tudi postavitev novega avtocestnega izvoza …« (Vir: Anja P. Jerič, MMC RTV SLO)
Sklep olimpijade v Tokiu
»To so bile olimpijske igre upanja, solidarnosti in miru.« Tako je igre na sklepni slovesnosti v Tokiu povzel Thomas Bach, predsednik Mednarodnega olimpijskega komiteja.