Za nami je prometno najbolj obremenjen konec tedna v letošnji turistični sezoni. / Foto: Gorazd Kavčič

Prometni kaos na cestah in mejnih prehodih

Za prestop meje je bilo treba čakati več ur

Minuli konec tedna je bil znova prometno najbolj obremenjen v letošnji poletni turistični sezoni. Promet je bil močno povečan predvsem na mejnih prehodih s Hrvaško; na mejnem prehodu Vinica v Beli krajini je bilo za prehod meje denimo treba čakati kar šest ur. Gneča je bila tudi na primorski avtocesti v smeri proti Ljubljani, prav tako na obeh straneh predora Karavanke in glavni cesti Tržič–Ljubelj pred predorom Ljubelj proti Avstriji. Oba predora so zaradi kontrole na avstrijski strani občasno zapirali. Gneče na cestah in mejnih prehodih so vozniki na prvi avgustovski konec tedna sicer že vajeni, letos pa so kolone še daljše zaradi preverjanja vseh dokumentov, potrebnih za prestop meje, in pogoja PCT na hrvaški strani.

Gnečo na cestah in s tem povezan hrup in smrad v tem obdobju še posebej težko prenašajo domačini in tako so prebivalci v Metliki pripravili protestni shod, s katerim so želeli opozoriti na nevzdržnost razmer zaradi prometnih zamaškov. Gnečo na cestah in mejnih prehodih je pričakovati tudi ta konec tedna.

Pahor in Kosorjeva dvanajst let pozneje

Slovenski predsednik Borut Pahor in nekdanja hrvaška premierka Jadranka Kosor sta 30. julija s srečanjem na Trakošćanu obeležila dvanajsto obletnico dogovora, ki je vodil v deblokado hrvaških pogajanj z EU in podpis arbitražnega sporazuma. Oba sta poudarila velik pomen dogovora in zatrdila, da danes ne bi ravnala nič drugače, kot sta takrat. Pahor je poudaril, da je kljub še vedno različnim stališčem Slovenije in Hrvaške »problem meje rešen« in »meja določena«. Tisto, kar ni rešeno, ostaja demarkacija, in te ni mogoče opraviti brez dogovora obeh vlad, a to je veliko manjši problem od mejnega. Izrazil je prepričanje, da bo tudi Hrvaška to slej ko prej uvidela in bo prišlo do dogovora o demarkaciji v skladu z odločitvijo arbitražnega sodišča.

Ostre obsodbe na zapis, da je Hitler heroj

Urban Purgar, sicer tudi odgovorni urednik Nacionalne tiskovne agencije (NTA) in pripadnik t. i. rumenih jopičev, je 1. avgusta na družbenem omrežju Twitter zapisal Hitler je #heroj, kar je sprožilo burne odzive in obsodbe, tudi med političnimi strankami, ki so obsodile poveličevanje totalitarnih režimov.

Pri tem se je pojavilo tudi vprašanje, ali gre pri omenjenem zapisu za kaznivo dejanje. Znano je že, da se bodo s primerom ukvarjali na ljubljanskem okrožnem tožilstvu. Da so take objave nesprejemljive, zavržene in nimajo mesta v sodobni družbi, opozarjajo politične stranke, tvit so ostro obsodili tudi na Ministrstvu za kulturo. Odzvali so se tudi na policiji, kjer pravijo, da v okviru pristojnosti obravnavajo vsak primer spodbujanja nestrpnosti.

Mednarodni teden dojenja tudi pri nas

Prvi teden v avgustu je mednarodni teden dojenja, ob zaključku tega tedna pa bodo v podporo vsem nosečnicam in staršem v dvaindvajsetih krajih po Sloveniji organizirali festival Dojiva se. Festival je namenjen staršem in bodočim staršem, ki jih zanima zgodnje obdobje otroka in njegov razvoj. Namen prizadevanj ob tej priložnosti, ki jih koordinira Svetovna zveza za podporo dojenju (WABA), je izboljšati zdravje mater in otrok ter vsem otrokom zagotoviti zdrav in enak začetek življenja. Prav tako želijo, da bi povsod po svetu s pomočjo dojenja preprečevali podhranjenost otrok.

V Sloveniji je v porodnišnicah visok delež dojenja, saj je v povprečju ob odpustu dojenih več kot devetdeset odstotkov novorojenčkov. Vendar se pogostnost dojenja po tem obdobju zelo hitro zmanjšuje. Šestmesečne dojenčke tako doji le še približno polovica mamic, od tega jih je le približno pet odstotkov izključno dojenih. Dvanajstmesečne otroke pa doji le še četrtina mamic.

Gasilci na pomoč Severni Makedoniji

Enota skoraj petdesetih pripadnikov gasilskih enot in Civilne zaščite iz Slovenije je odšla na pomoč Severni Makedoniji v boju z uničujočimi gozdnimi požari. Šlo bo za zahtevno intervencijo, saj jim vremenske razmere zaradi izjemne vročine niso v prid, so sporočili iz uprave za zaščito in reševanje. Dnevna temperatura je namreč več kot 42 stopinj Celzija. Severna Makedonija je Slovenijo za pomoč zaprosila v okviru mehanizma EU na področju civilne zaščite. Slovenija bo pomoč zagotovila v obliki enote pripadnikov Civilne zaščite za gašenje požarov v naravnem okolju z vozili. Ekipa šteje 17 vozil in 48 pripadnikov.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / sreda, 4. julij 2007 / 07:00

V Leku odprli vrata krajanom

V Leku si želijo čim bolje sodelovati z lokalnim prebivalstvom, zato so pripravili ogled proizvodnje in predstavitev dela.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / sreda, 26. november 2008 / 07:00

Krajši delovnik za manj odpuščanja

Gospodarstveniki pozivajo državo, da v partnerstvu z gospodarstvom in bankami pripravi ukrepe za ublažitev posledic finančne krize.

Trzin / sreda, 26. november 2008 / 07:00

Jefačnikova domačija spomeniško zaščitena

Trzin - Jefačnikova domačija ob Jemčevi cesti v Trzinu s svojo razpadajočo podobo kraju resda ni v ponos, a trzinska občina in Turistično društvo Kanja imata z njo velike načrte....

Prosti čas / sreda, 26. november 2008 / 07:00

Dežela ruma, doda in vetra - Mauritius

Ali mi je bil Mauritius všeč? Bilo je zanimivo, a še vedno sestavljam sliko. Polna sem takšnih in drugačnih vtisov. Sestavljam občutke in se navajam na evropski čas in temperaturno razliko. Ali bi se...

Slovenija / sreda, 26. november 2008 / 07:00

Iztok Čop ostaja v tekmovalnem čolnu

Ljubljana - Najboljši slovenski veslač Iztok Čop je na današnji novinarski konferenci razkril, da ne namerava končati svoje kariere. Potem ko se je nekaj časa ugibalo, ali je za...

Gorenja vas-Poljane / sreda, 26. november 2008 / 07:00

Trije novi zaselki v občini?

Gorenja vas – Na območju Krajevne skupnosti Sovodenj oziroma ob njenih mejah so v zadnjih letih nastale pobude za spremembo občinske meje, saj posamezni zaselki bolj gravitirajo na občino...