Zdravi z računalnikom
Ste se že kdaj vprašali, kaj vse je potrebno storiti zdravstvenemu osebju, da vas primerno in ustrezno zdravniško oskrbijo?
Najprej vas v sprejemnici sprejmejo, sledi pregled zdravnika, diagnostika, nato se spišejo izvidi in kronologija vašega zdravstvenega stanja, pa še recepti in morebitne napotnice. Vse skupaj je videti precej preprosto, a v ozadju se odvija cel niz aktivnosti in postopkov, od katerih ste deležni le rezultata. Običajno je za podporo tem postopkom v ozadju računalniška tehnologija, ki omogoča spremljanje in obvladovanje vsega tega.
Ko vas sprejmejo, vaše podatke najprej zabeležijo v računalnik, ki jih prenese v informacijski sistem. Od tod naprej ste v sistemu in na ta način je omogočeno sledenje vsega, kar se dogaja z vami. Ko vas pregleda zdravnik, spet vnese svoja opažanja in zdravstveno mnenje v informacijski sistem. Na ta način je v vsakem trenutku mogoč vpogled v vaše zdravstveno stanje. Ko opravljate diagnostiko, se vsi izvidi, podatki, slike in posnetki shranijo v informacijski sistem. Na koncu ima zdravnik pred seboj vso kronologijo poteka diagnosticiranja vaše bolezni in lahko strokovno poda svoje mnenje, postavi diagnozo in predlaga postopek zdravljenja. Ker so vsi podatki zbrani na enem mestu, zdravnik lahko opravi posvetovanje s kolegi kar preko računalnika. Zdravnik na drugem koncu Slovenije le dostopa do informacijskega sistema in vpogleda v celotno kronologijo vaše bolezni in zdravstvene obravnave. Tako lahko na osnovi vseh podatkov tudi sam poda svoje mnenje. Na koncu je rezultat vaša zdravstvena anamneza, diagnoza in predpisan postopek zdravljenja.
Zdravniki so svoje delo opravili. Na vrsti so bolniške sestre, ki iz informacijskega sistema potegnejo podatke o potrebnih receptih in napotnicah ter jih le s pritiskom na gumb natisnejo. Ob vašem prihodu v lekarno lahko farmacevt v informacijskem sistemu preveri pristnost vaših receptov in vam na tej podlagi izda zdravila. Podobno je pri napotitvi na dodatne preglede ali zdravljenja, kjer v informacijskem sistemu pridobijo vse potrebne zdravstvene podatke in vanj tudi vpišejo izvajanje terapij ter vaše odzive nanjo. Tako zdravnik vsak hip vidi, kako poteka vaše zdravljenje in lahko terapijo sproti ustrezno popravlja, spreminja in dopolnjuje. Vse s smislom vaše kar najhitrejše ozdravitve in dobrega počutja.
Pri tem pa informacijski sistem ne omogoča le beleženja in spremljanja vašega zdravja. Iz vseh vnesenih podatkov lahko sistem izdeluje raznovrstne statistične obdelave, vodi zalogo zdravil, lahko se izračunavajo stroški vašega zdravljenja. Gre za celovit sistem, ki v popolnosti omogoča zdravljenje, poslovanje, analiziranje. Cilj tega ni nadzor, ampak lažja, hitrejša in bolj učinkovita pot do vašega zdravja, seveda pa tudi cenejša obravnava.
Le predstavljajte si, da vas v bolnišnici zamenjajo z nekom drugim ali pa da vam predpišejo napačna zdravila. V izogib temu morajo biti vsi ti postopki ustrezno in ves čas pod nadzorom. Informacijski sistem je pri temu v ogromno korist in nujno potreben pri taki količini pacientov, postopkov, zdravil in bolezni. A bistvenega pomena pri tem je zajem in vnos podatkov, kajti če je ta napačen, ne pomaga tudi odličen informacijski sistem. Človeški faktor je ves čas in povsod prisoten, proti temu je obramba le vestno, natančno in zbrano delo. No kakorkoli, veliko zdravja vam želim.