Sončenje je tudi nevarno
Kranj – »Načeloma naj bi se sončili do 11. ure dopoldne in po 16. uri popoldne, vendar v tako visokih temperaturah, kot so sedaj, svetujemo sončenje do 10. ure dopoldne in po 17. uri popoldne. Pozorni moramo biti še na izgubo tekočin iz telesa, zato je treba čim več piti,« svetuje dr. Natalija Evdakova, specializantka dermatovenerologije iz ZD Kranj.
Kožo zaščitimo s kremo z visokim zaščitnim faktorjem, za odrasle od številke 20 dalje, za otroke pa naj bi uporabili faktor 30 in več. Pomembna je kvaliteta krem za sončenje, ki naj bi jih kupili v lekarnah, ker so te kreme klinično preizkušene in boljše kvalitete.
Dr. Evdakova opaža, da mladi upoštevajo opozorila o nevarnostih sončenja in uporabljajo zaščitne kreme. Problem so ljudje srednjih let, ki se ne zavedajo dovolj, kakšne nevarnosti povzroča pretirana izpostavljenost soncu. »Zamahnejo z roko, odvrnejo, da so odporni in da jim izpostavljenost na soncu ne škodi.« Kmete in vse, ki preživijo veliko časa na prostem, opozarja, naj poskrbijo za ustrezno zaščito. Ravno prejšnji teden so obravnavali traktorista, ki ga je med delom sonce pošteno ožgalo. V gorah je sonce še bolj agresivno kot v nižinah, zaščitimo se s kapami, klobuki in srajcami z dolgimi rokavi. Še posebej morajo biti pazljivi vsi z izrazito svetlo poltjo, njihova koža potrebuje še posebno zaščito. Vse več je alergij na sonce: pojavljati se začno, ko postanejo sončni žarki močnejši. Koža pordi in začne srbeti.
Prva pomoč pri opeklinah je lahko krema Bepanten in hladni obkladki, če pa se na koži pojavijo mehurji, je treba takoj k zdravniku.
Kakšni pa so znaki kožnega raka? »Če kakšen predel kože boli, srbi, krvavi, spreminja barvo in obliko, pigmentacija kože se spreminja, ti znaki lahko kažejo na možnost kožnega raka,« razloži dr. Evdakova. Nujno je treba opazovati spremembe na koži in ob sumu na neobičajno spremembo takoj obiskati zdravnika.