Gostinci enotno proti preverjanju pogoja PCT
Od prejšnjega tedna morajo izpolnjevanje pogoja PCT preverjati tudi gostinci. Ti ukrepu ostro nasprotujejo.
»Gostinci nismo poklicani, da kontroliramo, kdo izpolnjuje pogoj in kdo ne.«
»To so stvari, ki bi jih morale preverjati pooblaščene osebe.«
Kranj – Vlada je nedavno sprejela nov odlok o začasnih omejitvah ponujanja blaga in storitev potrošnikom, s katerim je gostincem odredila obvezno preverjanje izpolnjevanja pogoja PCT (preboleli, cepljeni, testirani) za goste, preden ti vstopijo v notranje prostore lokala. Pri vsakem gostu, ki želi vstopiti v notranje prostore, morajo tako gostinci preveriti dokazilo o cepljenju, negativnem izvidu testa ali prebolelosti covida-19.
Sprememba je naletela na precejšnje neodobravanje v panogi. Predstavniki delodajalcev v gostinstvu so se minuli teden sestali z ministrom za zdravstvo Janezom Poklukarjem, s katerim so se sicer dogovorili o oblikovanju delovne skupine, ki bi vladi predlagala kompromisne rešitve, ki bi bile v manjše breme gostincem.
Za mnenja smo povprašali tudi nekaj gorenjskih gostincev, ki vsi po vrsti pravijo, da je ukrep neživljenjski ter da gostince postavlja v neenak položaj z nekaterimi drugimi panogami, ki jim tega pogoja ni treba izpolnjevati.
»Gostinci nismo poklicani, da kontroliramo, kdo izpolnjuje pogoj in kdo ne,« pravi Marko Magdič iz Gostilne Ančka v Šenčurju. Kot sicer dodaja, do sedaj niso naleteli na gosta, ki potrdila ne bi želel pokazati, večja težava je, da ga kateri nima, zaradi česar mu ne smejo omogočiti vstopa v notranjosti gostilne. »Zgodilo se nam je že, da je bila terasa zasedena, v skupini gostov pa recimo eden ali dva nista imela ustreznih dokazil in smo jih morali zavrniti.« Kot pravi Magdič, tudi po uvedbi aplikacije, s katero bodo gostinci lahko preko QR-kode preverili izpolnjevanje pogoja, ne bo nič lažje, saj gre le za drugačno obliko preverjanja. Poudarja pa še en vidik: »Gostinci lahko preverimo le, ali je potrdilo ustrezno, ne smemo pa preveriti, ali to potrdilo res pripada gostu. In edino prav je tako, saj smo gostinci, ne pa inšpektorji.« Tudi on poudarja, da ukrep gostince postavlja v neenak položaj z nekaterimi drugimi panogami. »V trgovinah jim izpolnjevanja pogoja ni treba preverjati, mi pa se moramo igrati policaje,« pravi sogovornik, ki si želi, da bi se stanje čim prej normaliziralo.
Tudi Gašper Karlin iz škofjeloške Gostilne Kašča meni podobno. Čeprav gostje načeloma brez težav pokažejo ustrezno potrdilo, pa se tudi Karlinu ne zdi prav, da morajo to preverjati gostinci. »Da moramo mi preverjati, ali gostje izpolnjujejo pogoja PCT ali ne, se mi zdi katastrofa,« pravi in dodaja, da za zdaj sicer večina gostov sedi na terasi, kjer jim pogoja ni treba preverjati.
Težave z ukrepi, ki veljajo za gostince, je omenil tudi Jure Kuralt, ki na Gorenjskem vodi več različnih gostinskih lokalov. »Nekateri brez težav pokažejo, drugi si pa mislijo, zakaj je le to potrebno. To so osebne stvari, ki bi jih morale preverjati pooblaščene osebe, ne pa gostinci,« pravi Kuralt, ki dodaja, da v poletnih mesecih sicer večjih težav še ni, ker je večina gostov na zunanjih terasah, vprašanje pa je, kaj se bo zgodilo jeseni. »Marsikdo že sedaj pravi, da si bo kar sam kavo skuhal, namesto da pride k nam.« Med težavami gostincev sogovornik navaja tudi testiranje zaposlenih v gostinstvu, kjer že tako vlada pomanjkanje usposobljenega kadra, ki odhaja v druge panoge, dodatni ukrepi pa bi stanje še poslabšali. »Vsak teden je nekaj drugače in kaj novega, ob tem pa ni ene uradne strani, kjer bi vse ukrepe našel na enem mestu,« je zaključil Kuralt.