Poti čez dvorišče ne želijo
Koželjeva pot – stara pešpot, ki povezuje Kamnik s Kamniško Bistrico, je med domačini zelo priljubljena in tudi obiskana, a lastniki zemljišča na Jeranovem, ki ga pot prečka, prehoda ne dovolijo več. Po posvetu s Planinsko zvezo Slovenije so opozorilne table sicer že odstranili, zdaj pa vsi pristojni iščejo trajno rešitev.
Kamnik – Pred nekaj tedni je sprehajalce na Jeranovem pri Kamniku presenetila in vznejevoljila tabla, ki po Koželjevi poti mimo zasebne hiše – v dolžini kakšnih 50 metrov – prepoveduje prehod, saj da gre za zasebno zemljišče. Številni pohodniki in kolesarji, ki to pot uporabljajo desetletja in so prepričani, da gre za javne površine, prepoved večinoma ignorirajo, kar je povzročilo še več slabe volje, ki pa se k sreči umirja. Lastniki so table o prepovedi prehoda v začetku tedna že odstranili, a nam vseeno predstavili svojo plat zgodbe.
»V času epidemije so se stvari drastično poslabšale. Pred dvajsetimi leti tu mimo po en teden ni šel nihče, med epidemijo pa je mimo naše hiše dnevno hodilo na desetine ljudi, zadrževali so se v gručah, klepetali pod našimi okni, rabutali naše sadje, njihovi psi so tekali povsod okoli naše hiše, odmetavali so smeti in hodili dobesedno kjerkoli se jim je zljubilo, brez najmanjšega občutka, da gre za zasebno lastnino. Naše zemljišče si enostavno lastijo. Da gre za registrirano planinsko pot, nas ni obvestil nihče, v zemljiški knjigi ni nobene oznake, urejena ni nobena služnost. Tudi ne vidimo smisla v tem, da je planinska pot urejena v dolini, v urbanem naselju, še posebej zato, ker se po njej ne sprehajajo le pohodniki, ampak je veliko tudi kolesarjev, motoristov in celo voznikov štirikolesnikov. Za prosto prehajanje tretjih oseb po našem zemljišču preprosto ni pravne podlage,« je odločna, a zaradi neprijetnega položaja, v katerem so se znašli, tudi razočarana družina, ki svojega imena javnosti ne želi razkriti, saj so bili v zadnjih tednih zaradi svoje odločitve deležni tudi groženj in šikaniranja. Poudarjajo, da si želijo le nekaj miru in zasebnosti, »kot večina, ki hodi po našem, pa imajo doma verjetno svoja zemljišča ograjena pred drugimi«.
Planinske poti ni mogoče zapreti
Za pojasnila smo se obrnili tudi na Planinsko zvezo Slovenije. »Zakon o planinskih poteh izrecno prepoveduje omejevanje dostopa. Planinske poti zakon opredeljuje kot poti javnega značaja. Planinske poti so namenjene za hojo, tek ali plezanje. Izjemoma tudi za kolesarjenje, če planinska pot poteka po obstoječi gozdni ali poljski prometnici. Vsaka nova planinska pot potrebuje soglasje lastnikov zemljišč. Obstoječe planinske poti oz. tiste, ki so obstajale in bile označene v času uveljavitve zakona v letu 2008, pa novih soglasij ne potrebujejo in so vrisane v Evidenco gospodarske javne infrastrukture,« nam je pojasnila Katarina Kotnik, strokovna sodelavka PZS, in dodala, da je možnost obiskovanja narave po urejenih planinskih poteh ogromna blaginja za kvaliteto preživljanja prostega časa, je del naše zgodovine in identitete, in zato nasprotujejo poskusom omejevanja javne dostopnosti teh poti. Ker pa stvari želijo rešiti, so prisluhnili lastniku, ki jim je že predstavil problem in predlagal prestavitev poti. Ena od možnosti bo nova kolesarska pot, ki jo bo Občina Kamnik prihodnje leto uredila do Godiča in bo potekala tik ob Kamniški Bistrici.
Kot so nam še povedali na Planinski zvezi Slovenije, namerava skrbnik planinske poti (to je Planinsko društvo Kamnik) z lastnikom zemljišča, občino in krajevno skupnostjo odpreti dialog in najti skupno rešitev.