Na Blejski grad se to poletje odpravi okoli sedemsto obiskovalcev dnevno. / Foto: Gorazd Kavčič

Obisk gradu narašča, a je še daleč od predkoronskega

Blejski grad dnevno obišče že več kot sedemsto ljudi, kar je trikrat manj kot v letih pred epidemijo. Zaradi nižjih prihodkov varčevanje in zaustavitev investicij.

Bled – Pretekli konec tedna je bilo na Bledu vzdušje skoraj takšno kot v časih turističnega buma pred epidemijo, le da so goste iz oddaljenih dežel zamenjali turisti z vseh koncev Slovenije. Številni med njimi so se odpravili na Blejski grad, kjer so prvi obiskovalci vstopnino, ta za odraslo osebo brez popustov znaša 13 evrov, že plačali z novimi turističnimi boni. Med tujci prevladujejo Madžari in Nemci, po sprostitvi ukrepov že prihajajo tudi prvi gosti iz Velike Britanije.

Kljub temu se obisk ene največjih turističnih znamenitosti pri nas ne da meriti s tistim v predkoronskih letih, ko so na Blejskem gradu v poletnem času dnevno našteli med 2.500 in 2.800 obiskovalcev, sedaj pa jih, kot je povedal direktor Zavoda za kulturo Bled Matjaž Završnik, grad dnevno obišče okoli sedemsto. Tako se jim zlasti pozna upad gostov z bolj oddaljenih trgov, saj so v prejšnjih letih več kot 70 odstotkov obiskovalcev predstavljali letalski potniki. Največ jih je bilo iz Azije in ZDA – prav teh pa sedaj praktično in jih tudi ne bo, dokler ne bo vzpostavljenih letalskih povezav, je realističen Završnik.

»Zaskrbljeni smo, ali bomo lahko ustvarili dovolj rezerve do naslednjega poletja, saj jeseni, čez zimo in spomladi zagotovo ne bo takšnega obiska, kot je sedaj,« je o bojazni pred novim valom epidemije, zapiranjem meja in zmanjšanjem obiska izven glavne sezone spregovoril Završnik.

Skrbi ga, ali bodo deležni pomoči države, s katero so v Zavodu za kulturo Bled, ki upravlja blejsko Festivalno dvorano, prebrodili lansko leto, ko so prihodki s 5,3 milijona evrov v letu 2019 padli na 1,2 milijona evrov. Število obiskovalcev je namreč lani zaradi pandemije z rekordnih 583 tisoč v letu 2019 strmoglavilo na devetdeset tisoč, pri čemer je trideset tisoč obiskovalcev prišlo v prvih mesecih, še pred razglasitvijo epidemije. Padec števila obiskovalcev in posledične finančne težave so vodili v zaustavitev načrtovanih investicij, med katerimi bi bila ključna naložba v dvigalo.

Pri racionalizaciji poslovanja je Zavodu za kulturo Bled v pomoč, da so v zadnjih desetih letih grad in Festivalno dvorano celovito prenovili, s čimer so med drugim zmanjšali stroške energije. »Zato sedaj lažje prenašamo te razmere in tudi trenutni nižji obisk zadošča, da se pokrivamo. Stojijo pa projekti in razvoj, ki bi se odvijali, če bi bilo poslovanje normalno,« je še poudaril Završnik.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / sreda, 8. julij 2020 / 07:42

Zaradi bonov mnogo več domačih gostov

Tako na Bledu kot v Bohinju in v Kranjski Gori se je z uvedbo tako imenovanih turističnih bonov povečalo zanimanje domačih turistov za preživljanje počitnic v priljubljenih gorenjskih destinacijah. Po...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / četrtek, 30. avgust 2018 / 20:30

Pomembno je tudi lepo življenje piščancev

Dvajsetletni Adrijan Galjot iz Lahovč se je v osmem razredu osnovne šole posvetil reji piščancev. Tedaj ni pričakoval, da bo z začetnih petdeset število naraslo na osemsto piščancev.

Razvedrilo / četrtek, 30. avgust 2018 / 20:29

Čokoladni žlikrofi so najnovejši hit

Idrijski žlikrofi, jed iz testa in krompirjevega nadeva, izhajajo iz časov, ko še ni bilo gospodinjskih aparatov in so se recepti prenašali iz roda v rod. Nekoč so dajali moč idrijskim knapom, danes p...

Kronika / četrtek, 30. avgust 2018 / 20:28

Požar izbruhnil sredi noči

Kamniški gasilci so v noči na petek gasili požar v objektu nekdanjega Alprema, ki je del poslopja povsem uničil in povzročil veliko gmotno škodo.

Gospodarstvo / četrtek, 30. avgust 2018 / 20:27

Dobiček ostaja nerazporejen

Bilančni dobiček družbe Goričane za preteklo leto v višini nekaj več kot pet milijonov evrov ostaja nerazporejen. Nasprotni predlog, da bi njegov del šel za dividende, ni bil sprejet.

Kranjska Gora / četrtek, 30. avgust 2018 / 20:26

Aljažev stolp se zaradi obnove seli v dolino

Prihodnji teden se bo pod nadzorom Zavoda za varstvo kulturne dediščine začela temeljita obnova Aljaževega stolpa. Z vrha Triglava ga bodo v dolino v enem kosu prepeljali s helikopterjem. Če bo šlo vs...