Morje za vsakega otroka
Po zadnjih podatkih republiškega statističnega urada se je stopnja tveganja revščine v Sloveniji lani poglobila, med četrt milijona Slovencev, ki živijo pod pragom tveganja revščine, pa je bilo 41 tisoč otrok oz. vsak deseti otrok. Tako ne čudi, da humanitarne organizacije opozarjajo na naraščanje potreb po brezplačnih letovanjih socialno ogroženih otrok. Mnogim uspejo omogočiti brezskrben teden ob morju ali v kakšnem drugem letoviškem kraju, daleč od vsakodnevnih težav, a kljub veliki darežljivosti donatorjev sredstev za letovanja ni dovolj, da bi prav vsi otroci, katerih starši si tega ne morejo privoščiti, lahko odšli na počitnice.
Brezplačna letovanja omogočajo sredstva Fundacije za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij ter donacije podjetij in več tisoč posameznikov, ki pomagajo v dobrodelnih akcijah. Veliko je odmevnih, med njimi tudi akcija radijca Mihe Deželaka, ki je junija znova kolesaril po Sloveniji in ob tem zbral kar 821 tisoč evrov, kar bo zadoščalo za počitnice 2500 otrok – predvsem takšnih, ki še niso nikoli okusili, kako slano je morje, ali pa ga bodo videli celo prvič. Znova se je pokazalo, da Slovenci znamo stopiti skupaj – sploh, ko gre za otroke.
Tudi v humanitarnih organizacijah poudarjajo, da so nadvse hvaležni vsem donatorjem za neprecenljiv prispevek k lepšemu otroštvu kar največ otrok. Treba se je namreč zavedati, da so takšna letovanja mnogo več kot le čofotanje v vodi, saj udeležencem omogočajo tudi razne tematske dneve, ob katerih odkrivajo svoje talente, poleg tega se preizkušajo v športnih igrah, družijo z vrstniki, se počutijo sprejete, uresničujejo cilje …, kar vse prispeva v mozaik otrokovega zdravega razvoja. Epidemija je pahnila v revščino še več družin, v marsikateri, ki je bila že prej v stiski, pa so se razmere še poslabšale, zato so letovanja še toliko bolj dobrodošla. Otroci tako vsaj nekaj dni uživajo v brezskrbnih počitnicah.
Medtem pa njihovi starši zaskrbljeni pričakujejo začetek šolskega leta, ki s seboj prinaša velike stroške celo za družine z normalnimi dohodki. Humanitarne organizacije tudi letos vabijo k donacijam šolskih potrebščin in denarnih prispevkov zanje. Brez dvoma se bo tudi tokrat pokazala solidarnost Slovencev do družin v stiski. Vse več je takšnih, ki ne zmorejo več same vseh bremen, in tako je tudi dobrodelnih akcij čedalje več. Čeprav smo Slovenci že mnogokrat pokazali veliko srce, pa ima veselje ob uspelih dobrodelnih akcijah vseeno nekaj grenkega priokusa ob zavedanju, da bi morala predvsem država učinkoviteje pristopiti k reševanju socialne problematike, da bo žalostnih zgodb manj.