Dušan Dimnik je letos obročkal sedemnajst mladičev štorkelj. / Foto: Gorazd Kavčič

Mladičev štorkelj letos manj

Na Gorenjskem je letos osem parov štorkelj skupno vzgojilo sedemnajst mladičev. Obročkal jih je Dušan Dimnik, zunanji sodelavec Prirodoslovnega muzeja Slovenije.

Tenetiše – Mladiče štorkelj bomo letos na Gorenjskem zasledili na osmih lokacijah, pri čemer je skupno enajst gnezd. V Škofji Loki, Vopovljah in na Mlaki, kjer so gnezda že več let zapuščena, se tudi tokrat niso razveselili mladičev, kljub temu da so zasledili pare štorkelj. Kot je pojasnil Dušan Dimnik, ki štorklje obročka že vrsto let, so po trije mladiči štorkelj v Predosljah, Preddvoru in Komendi, po dve v Žabnici, Tenetišah in na Olševku, po ena pa v Cerkljah in Lahovčah. »Mladičev je manj kot pretekla leta, ne le na Gorenjskem, po celi Sloveniji, kjer je skupno sicer 230 gnezd. Težko je oceniti razlog, a morda tiči v hladni pomladi,« je povedal in dodal: »V Cerkljah je en mladič poginil, dve jajci pa sta bili neizvaljeni. V Žabnici je bil mladič prav tako mrtev. Znano je, da v primeru, če štorklje začutijo, da ne bodo mogle priskrbeti dovolj hrane, jajca same vržejo iz gnezda.«

Mladiče je Dimnik obročkal konec junija in v začetku julija, pri tem pa so mu pomagali kranjski poklicni gasilci in domačini krajev, kjer so štorklje. »Pri obročkanju je najtežje pridobiti dvigalo, ki te dvigne do gnezda. Zato sem še toliko bolj vesel, da mi ponudijo pomoč in s tem res izkažejo naklonjenost, ne le do ptic, temveč tudi narave kot take,« je dejal Dimnik in dodal, da je na Gorenjskem najstarejše gnezdo v Lahovčah, ki na hiši domačina stoji že od leta 1999.

Ptice obročkajo v gnezdu kot mladiče z namenom pridobivanja podatkov o načinu življenja ptic ter proučevanja ptičjih selitev. Organizirajo ga državni obročkovalski centri, ki so odgovorni za usklajevanje dejavnosti v državi in delujejo v okviru Evropske zveze za obročkanje ptic Euring.

Bela štorklja, ki se pojavlja v Sloveniji, prezimuje v južni Afriki, iz prezimovališč pa se vrne v drugi polovici aprila. Čas njenega gnezdenja je od aprila do julija. Mladiči štorkelj bodo najkasneje sredi julija že poleteli, jeseni pa odleteli v Afriko, od koder se bodo po treh do petih letih, ko bodo spolno dozoreli, vrnili na približno isto mesto.

Kot zanimivost je sogovornik še povedal, da je štorklja, ki jo je pred leti obročkal v Cerkljah, preteklo zimo preživela v Rogaški Slatini in se letos vrnila v Cerklje, kjer ima mladiče. »Omenjena štorklja je imela zlomljeno krilo in najverjetneje je slutila, da ne bo zmogla dolge poti do Afrike, zato je ostala v naši deželi, kjer je uspešno preživela zimo, ki na srečo ni bila tako mrzla,« je pojasnil in tako kot vsako leto tudi tokrat poudaril, da moramo vsako obročkano ptico, ki jo najdemo, prijaviti v državni obročkovalski center. V Sloveniji je to Slovenski center za obročkanje ptičev, ki deluje v okviru Prirodoslovnega muzeja Slovenije.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / torek, 4. februar 2020 / 13:40

Zaradi požarov za več ur zaprta predora na meji

Karavanke, Ljubelj – V minulih dneh so zaradi požarov na vozilih morali za ves promet zapreti oba gorenjska cestna predora na meji z Avstrijo. V obeh primerih je gorelo na avstrijski strani predoro...

Objavljeno na isti dan


Slovenija / ponedeljek, 19. julij 2021 / 18:03

Dodatna pomoč za najrevnejše

Ljubljana – Slovenija je ob začetku predsedovanja Svetu EU v okviru Slovenske karitas za pomoč najrevnejšim na Madagaskarju namenila 120 tisoč evrov.

Jesenice / ponedeljek, 19. julij 2021 / 18:02

Zjutraj ob kavi kvačka copatke

Bogdana Trpin s Hrušice je nakvačkala kar petsto trideset parov copatkov za novorojenčke in jih v sredo podarila Splošni bolnišnici Jesenice.

Žirovnica / ponedeljek, 19. julij 2021 / 18:01

Siva pot je vodila v Vrbo

Tradicionalna Prešerna noč, koncert Aleksandra Mežka s posebnimi glasbenimi gosti, je v Vrbi ponovno navdušila številno občinstvo iz vse Slovenije.

Zanimivosti / ponedeljek, 19. julij 2021 / 16:39

Nov pokal

Komaj je padel zastor nad nogometnim evropskim prvenstvom, ki je Italijanom prinesel zmagoslavno glorijo, Angležem pa grenke solze, že se ta konec tedna začenja nova sezona domače prve lige. Na Brd...

Tržič / ponedeljek, 19. julij 2021 / 16:37

Občina Tržič pripravlja razvojni načrt 2030

Tržič – Tržiške občinske svetnike so na junijski seji seznanili z vmesnim poročilom priprave Razvojnega načrta občine Tržič 2030, ki ga je predstavila zunanja izvajalka Slavka Zupan iz podjetja K&a...