Mladičev štorkelj letos manj
Na Gorenjskem je letos osem parov štorkelj skupno vzgojilo sedemnajst mladičev. Obročkal jih je Dušan Dimnik, zunanji sodelavec Prirodoslovnega muzeja Slovenije.
Tenetiše – Mladiče štorkelj bomo letos na Gorenjskem zasledili na osmih lokacijah, pri čemer je skupno enajst gnezd. V Škofji Loki, Vopovljah in na Mlaki, kjer so gnezda že več let zapuščena, se tudi tokrat niso razveselili mladičev, kljub temu da so zasledili pare štorkelj. Kot je pojasnil Dušan Dimnik, ki štorklje obročka že vrsto let, so po trije mladiči štorkelj v Predosljah, Preddvoru in Komendi, po dve v Žabnici, Tenetišah in na Olševku, po ena pa v Cerkljah in Lahovčah. »Mladičev je manj kot pretekla leta, ne le na Gorenjskem, po celi Sloveniji, kjer je skupno sicer 230 gnezd. Težko je oceniti razlog, a morda tiči v hladni pomladi,« je povedal in dodal: »V Cerkljah je en mladič poginil, dve jajci pa sta bili neizvaljeni. V Žabnici je bil mladič prav tako mrtev. Znano je, da v primeru, če štorklje začutijo, da ne bodo mogle priskrbeti dovolj hrane, jajca same vržejo iz gnezda.«
Mladiče je Dimnik obročkal konec junija in v začetku julija, pri tem pa so mu pomagali kranjski poklicni gasilci in domačini krajev, kjer so štorklje. »Pri obročkanju je najtežje pridobiti dvigalo, ki te dvigne do gnezda. Zato sem še toliko bolj vesel, da mi ponudijo pomoč in s tem res izkažejo naklonjenost, ne le do ptic, temveč tudi narave kot take,« je dejal Dimnik in dodal, da je na Gorenjskem najstarejše gnezdo v Lahovčah, ki na hiši domačina stoji že od leta 1999.
Ptice obročkajo v gnezdu kot mladiče z namenom pridobivanja podatkov o načinu življenja ptic ter proučevanja ptičjih selitev. Organizirajo ga državni obročkovalski centri, ki so odgovorni za usklajevanje dejavnosti v državi in delujejo v okviru Evropske zveze za obročkanje ptic Euring.
Bela štorklja, ki se pojavlja v Sloveniji, prezimuje v južni Afriki, iz prezimovališč pa se vrne v drugi polovici aprila. Čas njenega gnezdenja je od aprila do julija. Mladiči štorkelj bodo najkasneje sredi julija že poleteli, jeseni pa odleteli v Afriko, od koder se bodo po treh do petih letih, ko bodo spolno dozoreli, vrnili na približno isto mesto.
Kot zanimivost je sogovornik še povedal, da je štorklja, ki jo je pred leti obročkal v Cerkljah, preteklo zimo preživela v Rogaški Slatini in se letos vrnila v Cerklje, kjer ima mladiče. »Omenjena štorklja je imela zlomljeno krilo in najverjetneje je slutila, da ne bo zmogla dolge poti do Afrike, zato je ostala v naši deželi, kjer je uspešno preživela zimo, ki na srečo ni bila tako mrzla,« je pojasnil in tako kot vsako leto tudi tokrat poudaril, da moramo vsako obročkano ptico, ki jo najdemo, prijaviti v državni obročkovalski center. V Sloveniji je to Slovenski center za obročkanje ptičev, ki deluje v okviru Prirodoslovnega muzeja Slovenije.