Brez tolerance za prekrškarje
V okolici šol za prekrškarje ni in ne bo nobene tolerance, še zlasti to velja za prekoračitve hitrosti, pred začetkom novega šolskega leta opozarja komandir Postaje prometne policije Kranj Zoran Kužet.
Kranj – Gorenjski policisti se že temeljito pripravljajo na začetek novega šolskega leta. Te dni predvsem pregledujejo urejenost šolskih poti ter stanje prometne signalizacije na njih, o odkritih pomanjkljivostih pa sproti obveščajo vzdrževalce cest, da jih bodo lahko odpravili še do prvega septembra, ko bodo otroci šolske poti znova množično začeli uporabljati. Policijske aktivnosti bodo še intenzivnejše prva dva tedna v septembru, ko bodo z radarskimi kontrolami prisotni v okolici šol, podrobneje pa bodo nadzirali tudi izvajalce šolskih prevozov. »Kontrolo voznikov ter avtobusov in kombijev, ki se uporabljajo za šolske prevoze, bomo sicer redno izvajali vse šolsko leto. Preverjali bomo tako njihovo pravilno označenost, ali otroci uporabljajo varnostne pasove, ali je število spremljevalcev zadostno, pa tudi spoštovanje predpisov glede uporabe tahografov in podobno,« je napovedal Zoran Kužet, komandir Postaje prometne policije Kranj.
V zadnjih letih število prometnih nesreč z udeležbo otrok ob začetku šolskega leta ne odstopa od preostalega leta, opažajo policisti. »To lahko pripišemo tudi vsakoletnim opozorilom staršem in drugim voznikom, ki jih pred koncem poletnih počitnic objavlja policija in druge organizacije, odgovorne za varnost cestnega prometa. Predvsem se morajo vsi zavedati, da so otroci nepredvidljivi in energični. Tudi če otrok lepo hodi po pločniku, se lahko hitro zgodi, da se zamisli in zaigra ter pri tem stopi na cesto,« ugotavlja Kužet. Voznikom je zaradi nenehnih opozoril previdnost v prvih šolskih dneh nekako že prišla v kri, žal pa jim kasneje koncentracija še vedno nekoliko popusti, zato policisti tudi med letom varnost otrok na poti v šolo in domov zagotavljajo z rednimi radarskimi kontrolami. »Pri tem moram poudariti, da če jo drugje vozniki za manjše kršitve cestnoprometnih predpisov še lahko odnesejo le z opozorilom, pa v okolici šol za prekrškarje ni in ne bo nobene tolerance, še zlasti to velja za prekoračitve hitrosti,« še opozarja. Letos se je sicer v nesrečah huje poškodovalo šest otrok (pešec in pet kolesarjev), starih do 14 let.
Policisti priporočajo, da se starši še pred začetkom šole z otroki, zlasti iz začetnih razredov, sprehodijo po šolski poti, da se po poletnem premoru spet seznanijo z največjimi nevarnostmi in tudi obnovijo znanje pravilnega ravnanja v prometu. Za malčke, ki obiskujejo vrtce in prvi razred osnovne šole, je sicer obvezno, da jih na poti v šilo in iz nje spremlja polnoletna oseba, kasneje so lahko spremljevalci tudi starejši otroci, zakon pa za učence prvega in drugega razreda predpisuje tudi uporabo odsevnika in rumene rutice. »Ko otroka spremljamo peš v šolo ali pa ga peljemo z avtomobilom, je vedno priporočljivo, da jim med potjo redno razlagamo prometna pravila in jih seznanjamo z nevarnostmi v prometu, saj bo slej ko prej prišel dan, ko bodo morali sami iti v šolo. V vozilu je treba otroka obvezno pripenjati, ga na to vedno opozarjati in nikoli popuščati. Priporočljivo je tudi, da tudi med vožnjo starši komentirajo obnašanje drugih šolarjev, ki gredo peš v šolo, da svojemu otroku povedo, kaj je prav in kaj ni. Take stvari si otroci zagotovo najbolje zapomnijo,« svetuje Kužet. Ob tem dodaja, da se na Gorenjskem vsako leto izboljšuje tudi varnost šolskih poti, trenutno pa je za šolarje najbolj nevarna pot za nekdanjo Verigo v Lescah, ki je ozka, brez pločnika, na njej pa je veliko tovornega prometa.
Policisti bodo v prvih šolskih dneh tudi sami obiskovali vrtce in šole ter otroke seznanjali s cestnoprometnimi pravili in varno hojo ali vožnjo s kolesom po cesti.