Vstop v državo le pod pogojem PCT
Od včeraj lahko v Slovenijo vstopijo le tisti, ki so cepljeni, so covid-19 preboleli ali imajo negativni test. V nasprotnem primeru morajo v desetdnevno karanteno. To velja tudi za vse, ki se vračajo z dopusta.
Kranj – Včeraj se je začel uporabljati nov odlok o prehajanju meje, ki ukinja seznam držav po barvah in izenačuje pogoje za vstop v državo. Po novem bodo morali vsi potniki za vstop v Slovenijo predložiti dokazilo o prebolelosti, cepljenju ali testiranju (PCT). Negativni PCR-test ne sme biti starejši od 72 ur, hitri test pa od 48 ur. Veljajo tudi potrdila o prebolelosti, ki niso starejša od šest mesecev, potrdila o cepljenju in potrdila o cepljenju za prebolevnike. Pristojni organi bodo pri preverjanju izpolnjevanja pogoja PCT upoštevali tudi evropsko digitalno covidno potrdilo ter tovrstna potrdila tretjih držav, ki pa morajo imeti enake podatke kot evropsko potrdilo in biti izdana v angleščini.
Kdor ne bo predložil dokazil, bo moral v desetdnevno karanteno. V primeru tujca brez prebivališča v Sloveniji se mu vstop v državo dovoli, vendar se napoti v karanteno, če dokaže, da ima zagotovljen prostor, kjer bo prestajal karanteno, sicer mu vstopa v Sloveniji ne bodo dovolili. Karantena se lahko prekine peti dan z negativnim testom PCR.
Prehajanje meje brez dokazil je dovoljeno le mlajšim od 15 let, ki potujejo v spremstvu odraslih, ter dvolastnikom ali najemnikom zemljišč v obmejnem območju ali na obeh straneh meje. Izjema pa so tudi tranzitni potniki in osebe, ki delajo v mednarodnem transportu.
Kako smo precepljeni na Gorenjskem
V državi je z vsemi odmerki cepljenih nekaj več kot 752 tisoč ljudi, kar je 36 odstotkov vseh prebivalcev. Tudi na Gorenjskem je delež precepljenosti 36-odstoten, največ s cepivom proizvajalca Pfizer.
Med gorenjskimi občinami so po precepljenosti (podatki so od včeraj zjutraj) v ospredju občine Bled, Bohinj in Žirovnica, kjer je precepljenih že nekaj več kot 41 odstotkov ljudi, sledijo občine Gorje, Radovljica, Jezersko, Žiri, v katerih je precepljenost okrog 40-odstotna. Najslabšo precepljenost pa ima po podatkih NIJZ občina Kranjska Gora, okrog 30-odstotno. Tudi zato je v sredo in včeraj popoldne Občina Kranjska Gora v sodelovanju z Zdravstvenim domom Jesenice organizirala cepljenje brez naročanja v Mojstrani in Kranjski Gori. Cepili so s cepivi proizvajalcev Pfizer in Johnson&Johnson, zanimanje je bilo veliko, samo v Mojstrani so cepili 74 ljudi. Naslednjič bodo cepljenje brez naročanja organizirali 4. avgusta v Mojstrani (tokrat v gasilskem domu) in 5. avgusta v Kranjski Gori, ko bodo z drugim odmerkom cepili tudi vse, ki so bili s cepivom Pfizer prvič cepljeni ta teden.