Neobičajen, a vseeno naraven pojav
V sredo se je ob 12.35 na območju Preddvora zgodil zanimiv, a po svoje kar strašljiv vremenski pojav, ki je sicer trajal le kratek čas. Šlo naj bi za klasičen manjši tornado oziroma lijakasti zračni vrtinec, ki se je razvil po fronti. A dovolj velik, da je njegova moč pri prebivalcih povzročila strah.
Preddvor – Na svoji poti od Preddvora proti Novi vasi je tornado odkril nekaj streh, kozolcev, razmetal trampoline, se »lotil« vrtnega pohištva. Po besedah domačina Uroša Berganta, letalskega meteorologa, po izobrazbi fizika, je tornado v Sloveniji redek pojav, če pa se pojavi, je praviloma manjše intenzitete. »Zadnji močnejši dokumentirani tornado, ki je pri nas naredil precej škode, je najbolj prizadel vas Hotedršica na Notranjskem, in sicer 23. avgusta 1986. Nastal je na območju Javornika nad Hotedršico in potoval vse do Ljubljanskega barja. Za seboj je pustil 34 kilometrov dolgo in od sto do tristo metrov široko sled opustošenja. Veter v samem vrtincu naj bi dosegal hitrosti do 216 do 360 kilometrov na uro, vrtinec pa naj bi potoval s hitrostjo med 32 in 58 kilometrov na uro.«
Tornadi so v veliki večini povezani z močnejšimi, navadno superceličnimi nevihtami, ki nastanejo ob prehodu hladne fronte pri vročem in soparnem vremenu, nadaljuje Bergant.
»Nastanek tornada v Preddvoru je nenavaden, saj je nastal dan po prehodu hladne fronte, ko se je ozračje že umirilo in tudi v spodnjih plasteh ohladilo. Čez dan so nastajale le manjše plohe. Kljub temu je pri plohi, ki je nastala na območju Storžiča, prišlo do močnega dviganja zraka, kar je v kombinaciji s striženjem vetra povzročilo manjši tornado – hitro vrtinčenje zraka, ki sega od tal vse do spodnjega roba oblaka. Hitrosti vetra pri tleh so po ocenah presegale sto kilometrov na uro, tornado pa je trajal le nekaj minut, kar je tipično za tornade te velikosti.« Pojasni še, da zaradi globalnega segrevanja pogostost in intenziteta močnejših, superceličnih neviht naraščata, kar bo v prihodnje vplivalo tudi na moč in pogostost tornadov pri nas. A glede na dejstvo, da je včerajšnji tornado v Preddvoru nastal pri le 23 stopinjah Celzija in dan po prehodu hladne fronte, Bergant meni, da njegov nastanek ni posledica globalnega segrevanja in je v Sloveniji sicer redek, a povsem naraven pojav.