Matej Kolar s soprogo in posebnim darilom – oslom

Srečni čebelar

Matej Kolar s Kokrice je lani novembra srečal abrahama. Praznovanje ob rojstnem dnevu je prestavil na čas, ko bo to dovoljeno, ko se bodo ukrepi zrahljali. Tako ga je pripravil konec letošnjega junija. Prva rojstnodnevna presenečenja pa je doživel že novembra.

Slavljenec je bil rojen v Kranju, odraščal v Britofu, po osnovni šoli pa se je odločil, da bo šolanje nadaljeval na srednji gozdarski šoli v Postojni. Danes ima gozdarski tehnik sicer že 15 let manjše prevozniško podjetje, je aktiven član vokalne skupine Kokrčan, rad poprime tudi za harmoniko, po zanimivem naključju pa se je spoznal tudi s čebelarstvom in ga vzljubil. Je poročen in oče dveh otrok.

Abraham je Mateja Kolarja obiskal v času, ko smo ostajali doma, tako da so celo »ofiranje« delno prenesli na splet. Takrat so ga njegovi prijatelji in domači presenetili s kar dvema čebelnjakoma: velikim in malim, ki je bil namesto mlaja; za darilo pa je poleg velikega dobil še »fička«.

Kot smo že omenili, se je s čebelami srečal zaradi spleta okoliščin. Pred leti je namreč v Srbiji kupil za tovornjak panjev, ker je mislil, da jih bo v Sloveniji lahko prodal. Žal se to ni zgodilo in ni mu preostalo drugega, kot da se sam začne ukvarjati s čebelarjenjem – in tako se je začelo.

Danes je njegov čebelnjak tisti, ki ga lahko vidite, ko se vozite po glavni cesti skozi Bobovek proti Belam, Preddvoru ali Bašlju. Rahlo nerodnost pa jim je uspelo rešiti: stoji namreč ravno tam, kjer poteka meja med občinama Preddvor in Kranj. Zemljišče mu je odstopila ženina sestrična, preddvorska občanka, ki se je s kranjskim »sosedom« korektno dogovorila in zemljišče višje na travniku zamenjala za kranjski del.

Kolar je petdeset let sicer dopolnil lani novembra, na zabavo oziroma piknik na Polico pri Naklem pa povabil domače in prijatelje šele junija letos, ko so se ukrepi sprostili. V živo so zaigrali tudi Slovenski zvoki. Ni manjkalo hrane in pijače, s precej dobre volje so se presenečenja tudi tu nadaljevala. In eno izmed njih je bil osel. Namreč, ko se je ob letošnji deževni pomladi izkazalo, da novi čebelnjak kar naprej stoji v vodi, so prišli do zaključka, da bo treba za to najti rešitev. In po nekaj pivih je bolj za šalo kot zares nekdo pomislil, da bi lahko na zemljišču uredili odvodnjavanje in bi dobili pašnik za osle. Ideja se je ohranila in sorodstvo po ženini strani je tako abrahamovcu za darilo kupilo čisto pravega osla. Eden od nečakov pa je prišel še na idejo, da na praznovanje na Polico pripelje še svojo oslico. Zdaj je načrt, da bo po ureditvi travnika za čebelnjakom tam sčasoma prisotna malce večja čreda oslov.

Na zabavi pa je posebno vlogo odigral tudi »kimpež«. Padla je namreč stava in izzvani je ob desetih zvečer s »kimpežem« peljal s Police skozi mesto na Huje svojo najdražjo. Podvig je uspel in že naslednji dan je poraženec plačal večerjo za 15 oseb v Gostilni pri Bizjaku na Zgornji Beli.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Žirovnica / ponedeljek, 28. junij 2010 / 07:00

Ne bodo se zadolžili

Žirovnica - Žirovniški občinski svetniki so na zadnji seji sprejeli prvi rebalans proračuna. »Ta je bil potreben zaradi razporeditve lanskega presežka v višini več kot 2,1 milijo...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / sreda, 25. avgust 2010 / 07:00

Poletni baletni seminar v Naklem

V Naklem od 16. avgusta poteka osmi Gorenjski poletni baletni seminar, ki se ga udeležujejo baletke in baletniki od enajstega leta starosti dalje.

Prosti čas / sreda, 25. avgust 2010 / 07:00

Ruska vohunka

Brez izhoda: film Salt je akcijski vohunski triler, ki nam predstavi cinični svet varnostnih služb in delikatnost odločitev tajnih agentov, ki morajo pri reševanju sveta ostati skriti, da lahko mi mir...

Nasveti / sreda, 25. avgust 2010 / 07:00

Mali, drobni užitki

Časi so taki, ko nam pravijo »vodilni«, da se moramo navaditi življenje jemati z manjšo žlico oziroma žličko, zategniti pasove, obuti stare čevlje, biti srečen z malim, se spet posvetiti predvsem...

Šport / sreda, 25. avgust 2010 / 07:00

Pokal z Bleda v Beljak

Hokejisti VSV-ja iz Beljaka so z Bleda odšli neporaženi in s seboj odnesli pokal Poletne hokejske lige Rudi Hiti.

Komenda / sreda, 25. avgust 2010 / 07:00

Volitve bodo za SLS prelomne

Slovenska ljudska stranka je stranka z največ župani v Sloveniji, to tradicijo pa nameravajo nadaljevati tudi po letošnjih volitvah. Naši kandidati na Gorenjskem so izredno močni, poudarja predsednik...