Zrelo opravili nalogo
V ponedeljek so letošnji maturanti izvedeli za rezultate spomladanskega roka mature. In če je bilo že lani veliko pomislekov glede mature, ko so se tudi dijaki zaključnih letnikov dva meseca šolali na daljavo, jih je letos še toliko več, ko so za računalniškimi ekrani namesto v učilnicah preživeli kar pol leta. Ob tem pa se je treba zavedati, da bodo posledice šolanja na daljavo občutile tudi generacije, ki bodo maturo opravljale v prihodnjih letih – znanje na maturi je namreč odraz dela vseh štirih let srednješolskega izobraževanja. Primanjkljaj v znanju se bo – sploh če se bodo tudi v prihodnjem šolskem letu dijaki spet izobraževali tudi na daljavo – le kopičil.
Še pred začetkom letošnje mature so predstavniki dijakov ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport poslali odprto pismo v zvezi z izvedbo letošnje mature, v katerem so opozorili na to, da se kakovost izobraževanja na daljavo ne more primerjati s kakovostjo pouka v živo v razredu, predvsem pa jih je skrbelo, ker niti sredi aprila še niso imeli natančnih informacij o tem, kako bo potekala matura, pa čeprav so bili prvi pisni izpiti na sporedu že v začetku maja. Zato jih lahko razumemo, da so se maturanti počutili med najbolj zapostavljenimi v preteklem šolskem letu in jim je matura predstavljala še dodaten stres, čeprav je stresna že sama po sebi. Maturo so potem opravljali, kot da se praktično ne bi nič zgodilo, če odštejemo, da so jim priznali manjše prilagoditve. In se lahko strinjamo s psihologom Kristijanom Muskom Lešnikom, da bi morale prilagoditve na maturi bolj upoštevati okoliščine, v katerih so se na maturo pripravljali dijaki, ki večino šolskega leta niso imeli neposrednega stika s profesorji, obenem pa bi morale biti prilagoditve premišljene in pripravljene še pred začetkom letošnjega šolskega leta, saj jesenski val okužb ni bil nepričakovan, ampak se je že prej napovedoval. Prilagoditve mature je zato označil bolj za kozmetične popravke, čeprav bi dolžina trajanja šole v spremenjenih pogojih zahtevala bolj poglobljene prilagoditve in poseg v vsebino. A kljub temu so se tudi letos mladi odlično odrezali in svojo nalogo opravili zrelo in predano, kot se za zrelostni izpit tudi spodobi.
Ne glede na vse pa si lahko le želimo, da bi bila tokratna generacija zadnja, ki je morala maturo opravljati v spremenjenih pogojih. Žalostno je namreč, da se vedno, ko se začne govoriti o zapiranju javnega življenja, najprej omenjajo šole. Upajmo, da se torej jeseni ne bo ponovila situacija, ko so bile odprte praktično vse trgovine in je večina podjetij delovala povsem normalno, samo šole so ostajale zaprte ...