Pred prangerjem so spet sodili
Prangerjada, tokrat že šestnajsta po vrsti, je v Motniku v soboto povezala dvanajst slovenskih mest, kjer še ohranjajo prangerje – sramotilne stebre ali klopi. S prireditvijo so v Motniku počastili tudi 590-letnico trških in sejemskih pravic.
Motnik – Prangerjado so v Motniku tokrat organizirali že drugič in letos so se na to še posebej dobro pripravili. Člani turističnega društva so se namreč prelevili v pravo srednjeveško gospodo, saj so, kot nam je povedal Marjan Semprimožnik, predsednik turističnega društva in krajevne skupnosti, prav za to priložnost kupili prave srednjeveške kostume.
Na pranger so v Motniku že vseskozi zelo ponosni. Ne le zato, ker so ga med redkimi slovenskimi kraji ohranili do danes, pač pa zato, ker pranger dokazuje, da so v Motniku nekdaj imeli tudi svoje sodstvo. To jim je s podelitvijo tržnih in sejemskih pravic leta 1423 omogočil avstrijski nadvojvoda Ernest Železni. V počastitev 590. obletnice podelitve teh pravic so Motničani v soboto predstavili tudi posebni poštni žig. Letošnje Prangerjade se je sicer udeležilo dvanajst slovenskih mest, Gorenjsko so poleg gostiteljev iz Motnika zastopali še predstavniki iz Radovljice. Prangerji danes sicer ne služijo več svojemu namenu, a pred motniškim, ki nosi letnico 1793 in stoji v parku pod lipami v središču kraja, so v soboto vsaj za kratek čas spet pričarali nekdanje vzdušje. Zaigrali so namreč srednjeveško sojenje in kaznovanje tatu, ki je, tako kot nekdaj vsi obsojeni grešniki, zlikovci in drugi nepridipravi, končal privezan vsem v posmeh. Dogajanje so popestrili tudi predstavitev vseh krajev na stojnicah, srednjeveški sejem, srednjeveška gostilna in razstava znamk v kulturnem domu.