Poletje za zdaj izjemno vroče
Minuli torek nas je znova zajel vročinski val, ki bo trajal do danes. Že junij je bil zelo vroč in spada med tri najtoplejše v zadnjih sedemdesetih letih. Na Kredarici je v dobrem mesecu skopnelo kar pet metrov snega.
Kranj – Letošnje poletje ne skopari z vročimi dnevi. Minuli torek nam je prinesel nov vročinski val; ponekod že tretjega letos. Po podatkih Agencije RS za okolje (Arso) oz. njenih samodejnih vremenskih postaj se je denimo predvčerajšnjim v Kranju in na brniškem letališču živo srebro povzpelo na skoraj 33 stopinj Celzija, v Bohinjski Češnjici je bilo blizu 31, v Lescah in Kamniški Bistrici malenkost več, v Ratečah se je ogrelo na skoraj 29, na Jezerskem na slabih 28 in na Kredarici na skoraj 13 stopinj … Vroče je bilo tudi včeraj. Prvi julijski vročinski val bo trajal do danes, nato bo vročina nekoliko popustila, a naj bi se znova vrnila že na začetku prihodnjega tedna. Tudi ta predvidoma ne bo dolgotrajna, saj se od srede znova obeta rahla osvežitev, je napovedal meteorolog na Arsu Branko Gregorčič.
Že druga polovica junija je bila po besedah Gregorčiča res vroča. »Ponekod je vročinski val vztrajal v enem kosu med 17. in 30. junijem, drugod pa je bila okoli 25. junija krajša prekinitev.«
Po delnih podatkih je bil letošnji junij zelo topel in spada med tri najtoplejše vsaj od leta 1950. Odklon temperature zraka od povprečja obdobja 1981–2010 je na državni ravni znašal 3,4 stopinje; toplejša sta bila le junija 2003 in 2019 (oba z odklonom 4,2 stopinje). Letošnji junij je že dvanajsti zaporedni junij s pozitivnim odklonom temperature glede na omenjeno obdobje. Bil je tudi izjemno osončen – na državni ravni kar 44 odstotkov bolj od dolgoletnega povprečja, kar ga uvršča na prvo mesto najbolj osončenih junijev po letu 1961.
Hkrati je bil letošnji junij med najbolj sušnimi vsaj od leta 1950. Kazalnik višine padavin na ravni države je glede na obdobje 1981–2010 znašal zgolj 24 odstotkov.
Dolgoletni niz meritev v Sloveniji kaže na ogrevanje ozračja pri tleh v zadnjih desetletjih, ugotavljajo na Arsu. Od šestdesetih let prejšnjega stoletja so se juniji v povprečju ogreli že za tri stopinje.
Letošnji topel junij je poskrbel tudi za pospešeno taljenje snega na Kredarici. Snežna odeja je neprekinjeno vztrajala od 26. septembra do 2. julija, ostale so le še snežne krpe. Največ snega so sicer izmerili konec maja – kar 520 centimetrov. Rekordno veliko ga je bilo tudi na začetku junija, nakar je petmetrska snežna odeja v dobrem mesecu dni skopnela. Dnevna povprečna temperatura zraka je v juniju znašla 7,2 stopinje Celzija, kar je tri stopinje nad dolgoletnim povprečjem.
Po drugi strani so vroči dnevi dodobra ogreli morje, ki je v Kopru včeraj opoldne imelo 28 stopinj. Blejsko jezero se je ogrelo na dobrih 24, Bohinjsko jezero pa je z 19 stopinjami nekoliko hladnejše, in sicer zaradi taljenja snega v visokogorju in večjega pretoka vode, je razložil Gregorčič.