Prtljaga naj bo v vozilo zložena pravilno in varno pritrjena, zagotovite pa si tudi dobro preglednost skozi vsa okna in ogledala. / Foto: Tina Dokl

Tudi v vročini zbrano na pot

V prvih petih mesecih letošnjega leta se je sicer zgodilo nekaj manj nesreč kot v enakem obdobju lani, žal pa je bilo več smrtnih žrtev. Policija in Agencija za varnost prometa pa svetujeta, da so udeleženci v prometu poleti še strpnejši, saj visoke temperature vplivajo tudi na zbranost in vozne sposobnosti.

Sprostitev ukrepov je žal prinesla več smrtnih prometnih nesreč, predvsem na račun neprilagojene hitrosti in napačne smeri oziroma strani vožnje.

Za večjo varnost na naših cestah v poletnih mesecih je Agencija za varnost prometa izdala novo brošuro Nasveti za vožnjo poleti, ki jo ta mesec delijo na avtocestnih postajališčih.

Kranj – V prvih petih mesecih letošnjega leta se je na slovenskih cestah pripetilo 5.482 prometnih nesreč, kar je dva odstotka manj kot v lanskem enakem obdobju. So pa te terjale več smrtnih žrtev kot lani. Do konca meseca maja je na slovenskih cestah umrlo 38 udeležencev cestnega prometa, kar je sedem več kot v lanskem primerjalnem obdobju. Kot pravijo strokovnjaki, je poslabšanje stanja prometne varnosti z vidika smrtnih žrtev moč pripisati opuščanju nekaterih ukrepov za zajezitev epidemije covida-19 in povečevanju obsega prometa. V letošnjih prvih petih mesecih je na slovenskih cestah umrlo največ voznikov enoslednih motornih vozil, in sicer 12 oziroma štirje več kot v lanskem primerjalnem obdobju. Od tega je bilo deset voznikov motornega kolesa ter dva voznika mopeda.

Poslabšanje stanja varnosti beležijo tudi pri pešcih. V letošnjem letu je umrlo že osem pešcev oziroma pet več kot v lanskem primerjalnem obdobju.

Najpogostejša vzroka za nastanek prometnih nesreč s smrtnim izidom sta neprilagojena hitrost in nepravilna stran oziroma smer vožnje. Zaradi teh dveh vzrokov je umrlo 24 od 38 oseb oziroma skoraj dve tretjini vseh smrtnih žrtev.

Nesrečni konci tednov

Do konca letošnjega maja je med petkom in nedeljo življenje izgubilo 21 od 38 oseb oziroma 55 odstotkov.

»V poletnih mesecih, ko se bo promet še povečeval, se bodo temu prilagodile tudi aktivnosti policije in agencije. Stanje varnosti cestnega prometa se lahko v tem obdobju namreč občutno poslabša. V izogib temu bo policija v tem obdobju izvajala določene aktivnosti za odpravljanje zastojev. Sodelovali bodo z vzdrževalci cest, ki so pristojni za postavitev ustrezne prometne signalizacije. Policisti bodo prisotni na mestih, kjer bo prihajalo do zastojev, in bodo po potrebi urejali promet in preprečevali morebitne kršitve cestnoprometnih predpisov. Nadzorne aktivnosti bodo usmerjene tudi na tiste ceste, ki jih v poletnih mesecih uporabljajo motoristi, predvsem ob praznikih in napovedanih motorističnih prireditvah, ki potekajo v Sloveniji ali sosednjih državah.

Prav tako bodo policisti izvajali meritve hitrosti. Na najbolj izpostavljenih cestah bodo promet umirjali tudi s postavitvijo in prestavitvami silhuet policistov z radarjem v naravni velikosti. Celo poletje bo potekal tudi nadzor nad vozniki tovornih vozil, tudi glede spoštovanja določil Odredbe o omejitvi prometa na cestah v državi,« pravijo na Agenciji za varnost prometa ter skupaj s policisti svetujejo, da so udeleženci v prometu v prihajajočih mesecih strpni, saj visoke temperature vplivajo tudi na zbranost in vozne sposobnosti. Hitrost vožnje naj prilagodijo prometnim in vremenskim razmeram. Dosledno naj upoštevajo cestnoprometne predpise ter se temeljito pripravijo na pot, tudi z ustrezno pripravo vozila. Preverijo naj dela na cesti, morebitne zastoje in uporabijo poti, kjer promet ni tako gost. Če pa vozniki vseeno naletijo na zastoje, naj upoštevajo prometno signalizacijo in navodila policistov. Vselej naj bodo še posebno pozorni na najranljivejše udeležence v cestnem prometu – pešce, kolesarje in motoriste.

Vrhunec motoristične sezone

Motoristična sezona je že v polnem teku. »Motoristi, če se odpravljate na dopust, izlet ob koncu tedna ali le na krajšo vožnjo, upoštevajte nasvete za varno vožnjo in cestnoprometne predpise. Pred potjo zagotovite, da motor deluje brezhibno, preverite stanje pnevmatik, delovanje zavor, luči. Poskrbite za ustrezno zaščitno opremo, ki naj vedno vključuje čelado, svetla odsevna oblačila, ščitnik hrbtenice, škornje, rokavice, in imejte vedno prižgane luči. Osredotočite se na vožnjo, na motor ali moped sedite le trezni,« svetujejo na Agenciji za varnost prometa ter pozivajo motoriste in mopediste k odgovorni vožnji, druge voznike motornih vozil pa k dodatni previdnosti in pozornosti. Motoriste prav tako opozarjajo, da se je na daljše ali zahtevnejše vožnje treba pripraviti. »Načrtujte postanke in v poletni vročini poskrbite za ustrezno hidracijo. Utrujenost je pomemben dejavnik, ki lahko vpliva na varnost vožnje, zato se na pot odpravite spočiti. Spremljajte vremenske napovedi, saj poletne nevihte, nalivi ali toča ugodne vozne razmere lahko nenadno poslabšajo,« dodajajo strokovnjaki.

Usodna je lahko že majhna napaka

»Kolesarji, na cestah bodite kar najbolj pozorni, saj je za nastanek nesreče dovolj majhna napaka. Ne uporabljajte mobilnega telefona ali slušalk za poslušanje glasbe, ne vozite pod vplivom alkohola, vozite zmerno in hitrost prilagodite razmeram v prometu,« opozarjajo na Agenciji za varnost prometa in svetujejo, da z roko vedno jasno nakažete, kam zavijate, da poskrbite za dobro vidnost, kar pomeni, da naj bosta na kolesu delujoči sprednja in zadnja luč. Prav tako je pomembno opozorilo kolesarjem, da se je pred rdečo lučjo treba vedno ustaviti. Za večjo varnost je koristno uporabljati čelado.

Za varno vožnjo kolesarjev so pomembni tudi nasveti voznikom. Pri zavijanju desno je treba biti do kolesarjev še posebno pozoren, saj imajo ti prednost. Tudi pri prehitevanju kolesarjev je treba imeti ustrezno bočno razdaljo. »Ne jezite se na kolesarje! V prometu so ranljivejši kot vi,« še svetujejo strokovnjaki.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / torek, 8. julij 2014 / 17:21

Metulji, vino in turizem

Otok Rodos je največji med dvanajstimi otoki v skupini grških otokov v vzhodnem Egejskem morju, ki se imenujejo tudi Dodekanez.

Objavljeno na isti dan


Kultura / torek, 8. julij 2014 / 07:00

Trije slikarji prijatelji

V Galeriji Prešernovih nagrajencev je na ogled razstava del treh slikarjev – prijateljev Jožeta Ciuhe, Iveta Šubica in Janeza Vidica. Izjemni opusi treh slikarskih prijateljev.

Nasveti / torek, 8. julij 2014 / 07:00

Dolgo, cvetoče poletje

Pred nami je dolgo, vroče in cvetoče poletje. Julij in avgust sta za zeliščarske zanesenjake prava rajska meseca, saj sta takrat močna rast in cvetenje na vrhuncu. Pogled na cvetoči travnik ali bujen...

Radovljica / torek, 8. julij 2014 / 18:23

Domen Pavlič na evropskem vrhu

Begunje – Slovenski prostovoljni gasilci so na zahtevnem mednarodnem tekmovanju Firefighter Combat Challenge v nemškem mestu Mosel dobesedno pometli z vso konkurenco. Posebej je blestel Do...

Zanimivosti / torek, 8. julij 2014 / 17:38

Zadrege z osebnimi dokumenti

Poletje je čas, ko se mnogi odpravijo na počitnice v tujino. Neveljavni osebni dokument lahko prepreči odhod, zato je potrebno predhodno preveriti njegovo veljavnost.

Razvedrilo / torek, 8. julij 2014 / 17:36

Test vzdržljivosti

Že tretje leto zapored je na Brdu pri Kranju potekalo zanimivo športno druženje, 24 Hour Brdo Workout. Obisk je bil dober, sodelovalo je več ljudi kot lani, prisotne so pričakali sladoled in sadni nap...