Kolesarska mrzlica

Konec prihodnjega tedna se bo začela Dirka po Franciji, največja etapna kolesarska dirka na svetu, eden izmed športnih vrhuncev letošnjega leta za slovenske ljubitelje kolesarstva in športa nasploh. Na startu bosta znova lanski prvi in drugi: Slovenca Tadej Pogačar in Primož Roglič.

Ogrevanje za navijače je bila dirka Po Sloveniji, ki je ob traso privabila množico gledalcev. Kolesarji so v svojih izjavah vzdušje primerjali celo z najbolj znamenitimi prelazi na Touru. To je bila tudi izjemna promocija Slovenije kot turistične destinacije. Po zaslugi prenosa na Eurosportu in Televiziji Slovenija je šla slika iz Slovenije v več kot 130 držav po celem svetu – do milijonov gledalcev. Lepot Gorenjske v teh prenosih ni bilo, saj je trasa na Gorenjsko v manjšem delu letos zavila le v zadnji, peti etapi, pa še to preden se je začel neposredni televizijski prenos dirke. Gorenjska je v dosedanjih izvedbah že imela tako starte kot cilje etap, tudi kraljevskih s Krvavcem in Vršičem. Slovenska pentlja je bila ogrevanje pred Dirko po Franciji tudi za Tadeja Pogačarja. Njegova prva zmaga na največji domači dirki je bila prepričljiva. Pokazal je svojo moč in odlično pripravljenost. Ubral je drugačno taktiko od Rogliča. Slednji se je umaknil s tekmovanj, medtem ko Gorenjec ta konec tedna nastopa tudi na državnem prvenstvu v Kopru, danes zvečer pa bo v Komendi še kriterij Tadeja Pogačarja. Komu se bo taktika v Franciji bolje izšla, bomo videli v naslednjih tednih, dokončno 18. julija, ko bo v Parizu cilj zadnje, 21. etape. Konkurenca bo velika in apetite po skupni zmagi ima več kolesarjev, več ekip. Po Touru bodo sledile še olimpijske igre. Kolesarska mrzlica tako narašča, zanimanje za spremljanje kolesarstva se povečuje. Kaj se ne bi, ko pa imamo najboljše kolesarje na svetu – ne le Pogačarja in Rogliča, tudi drugi imajo vidno in pomembno vlogo v svojih ekipah.

Kolesarstvo je zagotovo eden izmed najbolj priljubljenih športov tudi za rekreacijo. Rekreativci so znova v tekmovalnih obratih. Za nami je najbolj množična domača kolesarska prireditev – Maraton Franja, že jubilejna, štirideseta. Na Mali in Veliki Franji je bilo skupaj 1630 kolesark in kolesarjev, kar je za ta koronski čas kar lepa številka, seveda pa daleč od rekordne. Zagotovo pa je, da kolesari vse več ljudi, in po kolesih je takšno povpraševanje, da ga je treba naročiti precej vnaprej. Tudi v tem pogledu vlada kolesarska mrzlica. V prihodnjih tednih bo prišla do vrelišča. Oddih na morju in Tour de France na televizijskih zaslonih bo za mnoge zmagovalna kombinacija. Pred nami so vsekakor zanimivi tedni.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / petek, 5. februar 2010 / 07:00

Na Gorenjskem na slabše

Ob obisku na Gorenjskem so poslanci SDS ugotavljali, da jo je gospodarska kriza precej prizadela, marsikaj pa je slabše tudi zaradi nedokončanih tranzicijskih prestrukturiranj.

Objavljeno na isti dan


Šport / sreda, 20. julij 2016 / 14:19

Najboljša Anja in Robert

Na jubilejnem, štiridesetem mednarodnem plavalnem mitingu Telekom Slovenije 2016 v Radovljici so se izkazali zlasti gorenjski olimpijci, med njimi sta blestela domačina Anja Klinar in Robert Žbogar.

Kronika / sreda, 20. julij 2016 / 14:16

Zaidejo zlasti neizkušeni planinci

Zadnje tri primere, ko so v bohinjskih gorah na brezpotje zašli tuji planinci, lahko pripišemo njihovi gorniški neizkušenosti.

Žirovnica / sreda, 20. julij 2016 / 14:06

Tržna znamka Žirovnica

Izbrali so slogan Žirovnica – Srce kulture in čebelarstva.

Gospodarstvo / sreda, 20. julij 2016 / 14:01

Spodbujajo razvoj »pametnih« vasi

V Poljanski dolini so pretekli četrtek v okviru prvega uradnega obiska v Sloveniji gostili evropskega komisarja za kmetijstvo in razvoj podeželja Phila Hogana.

Mularija / sreda, 20. julij 2016 / 13:59

Pice za starše

V Medgeneracijskem centru Kranj so v petek otroci pripravili presenečenje za starše in stare starše.