Akt tudi kot poziv k dejanjem
Mladi literati Gimnazije Kranj so svojo ustvarjalnost že šesto leto zapored zbrali v literarnem zborniku Gimnazije Kranj, ki so ga letos naslovili Akt. V njem so tokrat objavili dela šestindvajsetih gimnazijskih literatov in petih likovnikov.
Mladi pesniki in pripovedniki v zborniku čuteče izražajo svoje poglede vase, svoje razumevanje, odkrivanje in doživljanje sveta.
Kranj – Zbornik je nastal pod mentorstvom profesorice Bernarde Lenaršič, dijaki so ga z ilustracijami nadgradili pod vodstvom profesorice Anite Omejec, za grafično oblikovanje pa že vse od začetka skrbi Jernej Kejžar. Sam proces ustvarjanja je po besedah sourednice dijakinje Hane Bujanović Kokot vključeval ne samo dijake, ki so sodelovali s svojimi literarnimi in likovnimi deli, ampak še številne druge. »Mislim, da je to izdelek, ki ne le podpre tiste, katerih dela so najbolj izstopala in smo jih zato objavili, ampak je tudi spodbuda za vse, ki želijo pri svojem delu napredovati in svoja dela deliti z drugimi, obenem pa je dokaz, da tudi mladi zmoremo. Nekako je to zbornik prav vseh dijakov.«
Mladi pesniki in pripovedniki v zborniku čuteče izražajo svoje poglede vase, svoje razumevanje, odkrivanje in doživljanje sveta. »Pišejo prozo, poezijo prostega verza, haikuje ter sonete in stripe, s katerimi mnogi že osvajajo nagrade po vsej Sloveniji,« so pojasnili ustvarjalci Akta. Pomenljiv naslov je bil po besedah Hane Bujanović Kokot izbran kot nekaj antičnega, brezčasnega, a provokativnega, razgaljenega ter obenem akt kot dejanje ali še bolj poziv k dejanju. Urednica in literarna mentorica Bernarda Lenaršič je dodala: »Akt obeta, kajne? Lepota telesa in skrivnostni labirinti duše, eros, hrepenenje po bližini, bolečina, vendar tudi akcija, dejanje, kreacija, dotik, aktiven oziroma dejaven princip proti koronski pasivnosti; dovolj izzivalnosti in odprtosti torej, da objame vse, kar se je letos dotaknilo mladih ustvarjalcev.«
Bernarda Lenaršič je priznala, da se ji je pri urejanju izbranih del v nekem trenutku zazdelo, da je letos v njih posebno globok premislek o tem, kaj ostane in ostaja. »Zato smo se skupaj z likovnim delom ekipe – tu bi posebej omenila zunanjega sodelavca oblikovalca Jerneja Kejžarja – v Dantejevem in Balantičevem letu ozrli k antični umetnosti in zelenim lovorikam.« Posebno vznemirljiv del nastajanja zbornika pa je po njenih besedah še opremljanje literarnih del z dijaškimi ilustracijami pod mentorstvom profesorice Anite Omejec. »Ilustracije so vedno tudi osebne interpretacije in tako dodajo besedilom nove pomene.« Hano Bujanović Kokot je pri letošnjem zborniku posebno presenetila raznolikost. »Zdi se mi neverjetno, kako lahko tudi iste teme dijaki vidijo in obravnavajo vsak na svoj način.« Pri zborniku sodeluje že vsa štiri leta šolanja na gimnaziji, od tega tri leta kot sourednica. »Prvega letnika se spomnim po feministični poeziji, tankočutnih romantičnih sonetih in prevladi lirike, drugega po porastu kratkih zgodb, tretjega po celem sonetnem vencu in četrtega po prevladi kratke proze, ki obsega impresionistične kratke zgodbe, znanstvenofantastične zgodbe in tihe zgodbe o oblikah ljubezni – prav vseh.« In prav ta raznolikost je po njenem prepričanju tista, ki ohranja vrhunskost, svežino in vsakič znova navdušuje.