Orgle razdelile svetnike
Večina občinskih svetnikov v Škofji Loki je podprla dokument o investicijskem projektu nakupa in postavitve orgel za potrebe Glasbene šole Škofja Loka, več svetnikov pa meni, da je naložba prepotratna.
Škofja Loka – Na eni prejšnjih sej so člani škofjeloškega občinskega sveta od Glasbene šole Škofja Loka zahtevali pripravo dokumenta identifikacije investicijskega projekta za nabavo in montažo orgel. Takrat so namreč razpravljali o porabi presežkov sredstev v javnih zavodih, glasbena šola pa je predlagala, da okoli 170 tisoč evrov, ki so jih prihranili v več letih, porabijo za nakup orgel. Orgle bi postavili na koru Špitalske cerkve na Spodnjem trgu, kjer že sicer pogosto potekajo koncerti škofjeloške glasbene šole, svetniki pa so takrat menili, da bi to obogatilo tudi kulturno ponudbo Škofje Loke.
Razprava na junijski seji občinskega sveta je pokazala, da so mnenja glede orgel deljena. Šest svetnikov je glasovalo proti predloženemu dokumentu, trije se niso želeli opredeliti, 18 jih je orgle podprlo. Glasovanje je na seji na daljavo potekalo poimensko. Svetniki, ki nasprotujejo orglam, so izrazili pomisleke glede stroškov nakupa in montaže tega inštrumenta, ki se utegnejo še povečati. Skrbi jih ekonomska upravičenost naložbe, češ da je namenjena le peščici učencev. Ob tem so znova izrazili tudi pomisleke o najemnini, ki jo plačujejo zasebnemu lastniku Puštalskega gradu, kjer je sedež glasbene šole, in menili, da bi morala imeti prostorska rešitev glasbene šole prednost pred nakupom orgel. Razmišljali so o morebitnih alternativah, denimo veliko cenejših elektronskih orglah. Spraševali so se, kako da se šola odloča za tako drago naložbo, ko ji manjka tudi drugih inštrumentov in si nekatere celo izposoja. Ravnatelj Klemen Karlin je pojasnil, da bo nakup in namestitev orgel ter nekatera s tem povezana dela v Špitalski cerkvi (potekala bodo pod kulturnovarstvenimi pogoji) veljala okoli 210 tisoč evrov, manjši del stroškov za dodatna dela bodo pokrili sami. Zavrnil je tudi očitke o nenatančni oceni stroškov. Glede alternativnih oblik orgel je dejal, da so mehanske orgle standard, ki ga glasbenim šolam predpisuje država, glede drugih inštrumentov pa, da je večina manjkajočih že nakupljenih, nekatere pa si za učence res izposojajo. Svetnikom, ki so dvomili o dokumentu identifikacije projekta, je vodja občinskega oddelka za družbene dejavnosti Rok Primožič povedal, da je pripravljavca dokumenta glasbeni šoli priporočila občina in naj bi bil torej verodostojen. Svetniki so spraševali tudi o možnosti oprostitve najemnine v cerkvi, češ da se bodo orgle uporabljale tudi pri liturgiji. V Špitalski cerkvi so obredli le nekajkrat na leto, kljub temu pa je lahko najem še stvar dogovora. Na vprašanje, ali se da orgle prestaviti na drugo lokacijo, če bi se v prihodnosti kdaj zgodilo, da glasbena šola dobi nove prostore, je ravnatelj Karlin dal pritrdilen odgovor.
Glavnina svetnikov nakup orgel podpira, češ da bo z njimi Škofja Loka le pridobila. Večina pa se tudi strinja, da bi kazalo pripraviti posebno razpravo o prihodnjih prostorskih možnostih glasbene šole.