Izdajanje zdravil na recept
Izdaja zdravila na recept poteka skladno z zakonodajo s področja zdravstvene in lekarniške dejavnosti in pravil, ki jih predpisuje plačnik zdravil, to je Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). Kakšni so zakoni in pravila in kako je z izdajo zdravil na recept tudi med epidemijo covida-19 ...
Obnovljivi recept velja največ eno leto od dneva predpisa. Po tem datumu izdaja ni več mogoča, tudi če še niso bile opravljene vse ponovitve izdaj.
Kot morate na prodajnem mestu vedno znova predložiti plačilno kartico (čeprav nakupujete v isti trgovini vsak teden ali pogosteje), tako je treba v lekarni za izdajo zdravila predložiti kartico zdravstvenega zavarovanja. Lekarniški farmacevt tako dostopa do zapisanih podatkov o predpisanih zdravilih in izvede obračun izdanih zdravil v breme plačnika, to je ZZZS,« je povedala Romana Rakovec, direktorica Gorenjskih lekarn.Kot je poudarila, morajo bolniki recept za predpisano zdravilo prevzeti najkasneje v tridesetih dneh od predpisa, ne glede na to, ali gre za recept na enkratno izdajo ali pa za obnovljivi recept, ki mu bolniki pogovorno rečejo »letni recept« ali »ponovljiv recept«. »Količine zdravil, ki jih bolnik lahko hkrati prejme, pa so omejene na največ trimesečno zdravljenje. V primeru, ko je na recept predpisan antibiotik, pa je veljavnost recepta skrajšana na tri dni od predpisa. Antibiotiki so namreč namenjeni zdravljenju infekcij, ki ga je treba začeti takoj. Količine zdravil, ki jih na ta način bolnik lahko prejme, pa so omejene na deset dni. Tudi ob predpisu receptov z narkotičnimi snovmi je veljavnost recepta omejena, in sicer na pet dni od predpisa, pri čemer so recepti vedno v papirnati obliki in dvojniku. V lekarni morate tako ob izdaji predložiti oba papirnata recepta in se identificirati z osebnim dokumentom – to velja za osebo, ki zdravilo v lekarni prevzame.«
Obnovljivi recept je v pristojnosti zdravnika
Odločitev za predpis obnovljivega recepta je v presoji izbranega zdravnika in nanjo lekarniški farmacevt nima vpliva, je pojasnila Rakovčeva. »V primeru, da vam zdravnik predpiše obnovljivi recept, vas na to v lekarni opozorimo. Recept ima lahko največ tri ponovitve, to je prvo izdajo in še tri ponovitve. Zdravnik se lahko odloči tudi za predpis samo ene ali dveh ponovitev. Naslednjo izdajo na obnovljiv recept je glede na pravila možno opraviti največ en mesec pred predvideno redno izdajo. Obnovljivi recept velja največ eno leto od dneva predpisa. Po tem datumu izdaja ni več mogoča, tudi če še niso bile opravljene vse ponovitve izdaj. Na željo vam v lekarni ob izdaji zdravila ali naknadno ob predložitvi kartice zdravstvenega zavarovanja izpišemo seznam zdravil, ki so predpisana na obnovljiv recept. Na izpisu je vidno tudi preostalo število izdaj in veljavnost recepta.«
V času epidemije in predpisovanja zdravil brez prisotnosti bolnika so v lekarnah beležili povečano število klicev in obiskov bolnikov, ki so povpraševali o stanju predpisanih receptov. »Zdravstveni podatki posameznika so še posebno občutljiva kategorija osebnih podatkov, ki jih v primeru, da bolnika ni možno nedvoumno identificirati, ne moremo posredovati po telefonu. Zagotovo bo lekarniški farmacevt ob vašem klicu potreboval številko vaše kartice zdravstvenega zavarovanja in dodaten podatek, ki je poznan samo vam in vašemu farmacevtu,« je dejala sogovornica. Lahko pa jim v lekarno pošljete tudi e-sporočilo, kjer zastavite vprašanje.
Osebna kartica zdravil
»V zadnjem letu opažamo vse več podvojenih predpisov receptov ali pa podvajanja učinkovin v zdravilih z različnimi zaščitenimi imeni. V takšnih primerih moramo pri zdravniku preveriti, katera terapija je pri bolniku trenutno aktualna. Smiselno je, da bolnik dobro pozna zdravila, ki jih jemlje. Tudi pri tem vam lahko lekarniški farmacevti pomagamo, in sicer z izdelavo osebne kartice zdravil. Priporočljivo je, da imate ta seznam vedno s sabo, ko obiščete kateregakoli zdravnika in ob izdaji v lekarni.«
Če imate več vprašanj, vas zanima, kako najbolj smiselno razporediti svoja zdravila čez dan, ali pa niste prepričani, da z zdravilom pravilno rokujete, pa se lahko naročite na pregled uporabe zdravil. »Opažamo, da je v zadnjem letu povpraševanje po tej storitvi naraslo, saj je bilo veliko nove terapije predpisane na daljavo. Lekarniški farmacevt vam bo v pogovoru, ki se izvaja v posebnem prostoru, lahko odgovoril na vsa vprašanja v zvezi z zdravili.«