Gorenjska banka kupila Dunajsko vertikalo
Gorenjska banka je na dražbi kupila poslovno-stanovanjsko stavbo Dunajska vertikala, za katero je sicer Vegradu odobrila dvanajst milijonov evrov dolgoročnega kredita.
V Dunajski vertikali je tudi sedež Save, ki je s 44-odstotnim deležem največja lastnica Gorenjske banke.
Kranj – Stavbo za Bežigradom, na križišču Dunajske in Zupanove ceste, je začelo graditi Vegradovo hčerinsko podjetje Vegrad Vertikal. Vegrad je podjetje še med gradnjo leta 2010 prodal družbi Kovinar Mreža, ob spremembi lastništva pa se je tudi podjetje Vegrad Vertikal preimenovalo v Dunajsko vertikalo. Podjetje se je pred dobrima dvema letoma znašlo v postopku prisilne poravnave, novembra lani pa je Okrožno sodišče v Ljubljani prisilno poravnavo ustavilo in začelo stečajni postopek. Sodišče je letos za 14. novembra razpisalo dve javni dražbi za prodajo poslovno-stanovanjske stavbe. Za 171 poslovnih prostorov, štiri skladiščne prostore, 169 parkirnih mest in pripadajoče zemljišče je bila izklicna cena nekaj več kot 11,8 milijona evrov, poleg tega pa je bilo naprodaj še 19 stanovanj z izklicno ceno, ki se je gibala od 151.500 do 346.700 evrov za stanovanje, in dvajset dodatnih parkirnih mest po izklicni ceni od 10.300 do 14.600 evrov. Na dražbah je vse nepremičnine kupila Gorenjska banka, ki je zanje odštela nekaj več kot 15,6 milijona evrov. Da se je za nakup potegovala Gorenjska banka, ni presenečenje, saj je kreditirala gradnjo objekta, ki je bil sicer dokončan pred tremi leti. Po podatkih iz finančnega načrta za prestrukturiranje družbe Dunajska vertikala, ki je bil narejen ob uvedbi postopka prisilne poravnave, je banka družbi Vegrad Vertikal odobrila za gradnjo objekta 12 milijonov evrov dolgoročnega kredita.
Kot je povedal stečajni upravitelj Igor Bončina, je sodišče v stečajnem postopku družbe Dunajska vertikala priznalo Gorenjski banki kot ločitveni upnici za 18,4 milijona evrov terjatev. Na vprašanje, kaj bo banka naredila s poslovnimi prostori in stanovanji oz. ali jih bo poskušala čim prej prodati, so iz banke odgovorili, da konkretnih poslovnih namer ne morejo razkriti. Ob tem so dodali, da si »bo banka prizadevala uporabiti odkupljene nepremičnine na način, ki bo maksimiziral njen donos in poplačilo; slednje pa vključuje tudi aktivnosti oddaje, prodaje in podobno«.