Predelali invalidske vozičke sošolcev
Dijaki so se lotili predelave invalidskih vozičkov, tako da so stare akumulatorje zamenjali z novimi litijevimi baterijami in vgradili fotovoltaične panele. Vozički imajo lahko celo ogrevan sedež, na njih pa je mogoče polniti mobilni telefon ali računalnik.
Dijaki so predelali in nadgradili invalidske vozičke svojih sošolcev, prijateljev ali drugih mladih, ki jih je bolezen ali pa nesreča prikrajšala za normalno mobilnost.
Jesenice – »S predelavo vozička sem zelo zadovoljen. Še največ veselja imam z novim akumulatorjem, ki mi omogoča hitrejšo vožnjo po klancu navzgor, pri kateri zlahka dosegam hitrost 11 km/h, kar je velika razlika od prejšnjih 9 km/h. Velika prednost novega akumulatorja je tudi njegova vzdržljivost, saj z njim lahko prevozim daljšo razdaljo, kljub manj pogostemu polnjenju. Velika pridobitev je tudi možnost polnjenja telefona, računalnika ter drugih naprav. Gretja sedežev sem se sprva najbolj bal, saj sem mislil, da bo vplivalo na udobno sedenje. K sreči temu ni tako in v hladnih zimskih dneh mi pride zelo prav.« Tako je svojo izkušnjo s predelanim invalidskim vozičkom opisal Gal Skuk.
Voziček so mu predelali dijaki v sklopu projekta E-voziček: Dimenzioniranje e-pogonov za poklicne šole – invalidski vozički. Dveletni izobraževalni projekt je potekal pod okriljem organizacije Alpe Adria Green z Jesenic in ob sofinanciranju Eko sklada in ministrstva za okolje iz sredstev sklada za podnebne spremembe. V njem je sodelovalo več kot šeststo dijakov, učiteljev in mentorjev iz srednjih šol iz vse države.
Kot je povedal vodja projekta Tony Mlakar iz Alpe Adria Green, so s projektom dijake srednjih tehniških šol želeli seznaniti, usposobiti in izobraziti za načrtovanje in ravnanje z različnimi vozili na električni pogon, ne zgolj z električnimi avti.
Osrednjo pozornost so namenili predelavi invalidskih vozičkov, ki so jim dijaki zamenjali stare svinčene akumulatorje z novimi litijevimi baterijami, nadgradili vozek z električnimi priključki ali pa celo dogradili senčno streho z vgrajenimi fotovoltaičnimi paneli. S tem so poudarili pomen trajnostne mobilnosti in pokazali, da lahko z inovativnimi rešitvami omogočijo invalidom lažjo uporabo in večje zadovoljstvo.
»V Alpe Adria Green smo veseli in ponosni, da imamo v Sloveniji take mlade, ki jim poleg želje do pridobivanja znanja veliko pomeni tudi skrb za okolje skozi nove tehnologije in tudi sočutje do tistih, ki potrebujejo pomoč,« je poudaril predsednik društva Vojko Bernard.