Cvetje na krožniku
Bohinj gosti že 15. Mednarodni festival alpskega cvetja, ki bo trajal vse do 13. junija. V tem času se bo v okviru festivala zvrstilo kar nekaj dogodkov, vsi pa so posvečeni divjeraslim rastlinam, cvetličnemu bogastvu Bohinja.
Bohinj se v spomladanskem času spremeni v velik naravni botanični vrt. Vrt, ki raste in se spreminja iz dneva v dan; ki ga ne zalivamo, ne prekopavamo, ne plevemo, ampak pustimo naravi, da opravi svoje. In ta vrt predstavlja jedro Mednarodnega festivala alpskega cvetja, so zapisali na predstavitveni spletni strani.
Odkar smo v primežu novega koronavirusa, smo veseli vsakega rahljanja ukrepov, in če v tem času uspe kakšen festival – tudi v zelo prilagojeni obliki – pa veselja sploh ne skrivamo. Seveda preplet z digitalnimi vsebinami ostaja.
Prav posebna tema znotraj festivalskega dogajanja so zagotovo kulinarična doživetja. Presenečeni boste nad inovativnostjo domačih kuharjev, ki v času festivala cvetja za vas pripravljajo večhodne cvetlične menije po pravzaprav zelo dostopnih cenah.
Nas je pot ponovno zanesla na Nemški Rovt nad Bohinjsko Bistrico, kjer se v novo poletje iz epidemičnega sna prebuja Penzion in gostilna Resje. S cvetličnim menijem se predstavlja kuharski mojster Jože Godec, ki se je v času, ko smo ostajali doma, posvetil kmetovanju; z njim v kuhinji vihti kuhalnico tudi Matevž Zalokar, za točilnim pultom pa smo srečali še šefa strežbe Admirja Jusića, ki nam je prišepnil, da so ravno preoblikovali vinsko karto in se odločili, da ponudijo gostom morda manj znana, a zato nič manj kvalitetna vina mladih in prodornih slovenskih vinarjev. Pri izboru cvetic in divjeraslih rastlin na krožnikih pa jim je tudi letos na pomoč priskočila Monika Golja (Polna cajna).
Nastali so krožniki, ki ne razočarajo. Ugodje v ustih izvablja občutje sreče, eksplozija okusov pa vprašanje, kako jim vedno znova uspe združiti tradicionalne okuse z modernimi, tokrat pa jih nadgradijo še z izbranimi rastlinami. Nikakor pa Godčevi cvetlični krožniki niso krožniki »na prvo žogo«.
Pethodni meni se začne s pozdravom iz kuhinje, kjer zasledimo rastlini, kot sta rman in trpotec; celo marmelado iz bukovih listov lahko okušamo. Potem je na vrsti hladna predjed: karpačo iz zorjene postrvi, hladna kamilična juha, grah, akacija, grašica, (divja) vodna kreša. Sledi topla predjed, kjer na krožniku potočni postrvi delajo družbo pomladna zelenjava, krema iz divjih zelišč, pljučnikov list v tempuri in travniška kozja brada. Za glavno jed so se v gostilni Resje odločili za ocvrte jagnječje rezine v sladkih drobtinah, ki se v ustih dobesedno stopijo, lepo pa jih dopolnijo posteljica iz njokov s koprivo, Prangarčkov starani sir, mavrhi (lahko tudi lisičke) in trpotčevi ocvirki, ki resnično hrustajo. Za sladki konec pa poskrbi še krožnik v zeleno-belih odtenkih: grahova tortica, ki jo spremljajo limonin gel, grahov mousse z materino dušico, sladoled iz zajčje deteljice in limone ter meringa.